ITPB3/423-204a/11/DK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-204a/11/DK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2011 r. (data wpływu 21 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w związku z wypłatą wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w związku z wypłatą wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Większościowym udziałowcem spółki "C." Sp. z o.o. jest "K." Sp. z o.o. <"K.">.

W rok 2007 "K." wniosła do Spółki zorganizowaną część przedsiębiorstwa i objęła udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wniesionego ZCP.

Rok podatkowy Spółki i "K." trwa od dnia 1 października do dnia 30 września. Bieżący rok podatkowy Spółki i "K." zakończy się w dniu 30 września 2011 r.

Planowane jest umorzenie części udziałów należących do "K." objętych w zamian za aport w postaci ZCP. "K." zbędzie udziały na rzecz Spółki w celu ich umorzenia (umorzenie dobrowolne) w zamian za świadczenie pieniężne. Wartość wynagrodzenia "K." może być niższa niż wartość bilansowa lub wartość nominalna umarzanych udziałów. Wynagrodzenie zostanie wypłacone "K." do dnia 30 września 2011 r. Po umorzeniu części udziałów, "K." pozostanie nadal większościowym udziałowcem Spółki.

W związku z powyższym, zadano następujące pytania.

1.

Czy Spółka będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w związku z wypłatą "K." wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia.

2.

Czy nabycie przez Spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia, za wynagrodzeniem ustalonym przez wspólników poniżej wartości bilansowej lub wartości nominalnej umarzanych udziałów, spowoduje po stronie Spółki powstanie jakiegokolwiek przychodu/dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie pytania drugiego sprawa zostanie rozpatrzona odrębnym pismem.

We własnym stanowisku w sprawie w odniesieniu do pytania pierwszego Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż nie będzie on zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w związku z wypłatą "K." wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia, ponieważ otrzymane przez "K." wynagrodzenie nie będzie stanowić dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów stanowił co do zasady dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). Przepisu art. 10 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy nie stosuje się w przypadku umorzenia udziałów objętych za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 10 ust. 1b powołanej ustawy).

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów, bez względu na wkład za który zostały objęte umarzane udziały, nie stanowi dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został uchylony).

Zdaniem Spółki, w związku z tym, że "K." do dnia 30 września 2011 r. stosuje przepisy obowiązujące do dnia 31 grudnia 2010 r. (art. 12 ustawy zmieniającej), przy ustalaniu, czy Wnioskodawca jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego należy sprawdzić, czy w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. dochód z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia stanowił dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W związku z tym, że dochód z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia, które zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci ZCP nie stanowił dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ani w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. (art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 10 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) ani w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., Spółka nie jest zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w związku z wypłatą spółce "K." wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż rok podatkowy Spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Stosownie natomiast do brzmienia art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., z tym że:

1.

art. 19a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosuje się do tego dnia;

2.

art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

W konsekwencji w przedmiotowej sprawie, o ile transakcja umorzenia udziałów za wynagrodzeniem zostanie przeprowadzona do dnia 30 września 2011 r., t.j. do końca roku podatkowego stosowanego przez Spółkę zastosowanie znajdą przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Stosownie natomiast do art. 10 ust. 1b omawianej ustawy przepisów ust. 1 pkt 1 i 2 nie stosuje się w przypadku umorzenia udziałów (akcji) objętych za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Z treści wniosku wynika, iż umarzane udziały zostały objęte w zamian za wkład w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w konsekwencji do przedstawionej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 10 ust. 1b ww. ustawy.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Na podstawie art. 26 ust. 1 omawianej ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w omawianej sytuacji art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie będzie miał zastosowania w związku z wypełnieniem dyspozycji art. 10 ust. 1b cytowanej ustawy, Spółka jako płatnik nie będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaty wynagrodzenia w związku ze zbyciem udziałów w celu ich umorzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl