ITPB3/423-184/07/MK - Dochody z dywidendy z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej wypłacanej rezydentowi czeskiemu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-184/07/MK Dochody z dywidendy z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej wypłacanej rezydentowi czeskiemu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2007 r. (data wpływu 3 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej wypłacanej rezydentowi czeskiemu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2007 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in.: podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodów z dywidendy wypłacanej rezydentowi czeskiemu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 1 grudnia 2006 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło uchwałę o postawieniu, z dniem 1 stycznia 2007 r., "F." S.A. w stan likwidacji. Zakończenie postępowania likwidacyjnego nastąpi w 2008 r.

W związku z powyższym planowania jest wypłata dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej) na rzecz następujących podmiotów:

1.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z Republiki Czeskiej, która posiada nieprzerwanie od 1996 r. 75 % akcji "F." S.A. (obecnie "F." S.A. w likwidacji),

2.

Skarbu Państwa, który posiada nieprzerwanie od 1992 r. 10 % akcji "F." S.A. w likwidacji,

3.

Akcjonariatu pracowniczego "F." S.A. w likwidacji, który otrzymał w 1998 r. akcje nieodpłatnie na podstawie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - byłych lub obecnych pracowników Spółki albo ich spadkobierców,

4.

Osób fizycznych, które nabyły akcje od podmiotów wymienionych w punkcie 3.

Spółka wskazała, że w odniesieniu do podmiotów wymienionych w punktach 3 i 4 mogą pojawić się okoliczności uniemożliwiające wypłatę dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej). Powodem tych trudności mogą być między innymi: brak możliwości zidentyfikowania beneficjenta, nieuregulowanie spraw spadkowych przez spadkobierców w przypadku śmierci akcjonariusza. W sytuacji pojawienia się ww. problemów środki przewidziane do wypłaty przekazane będą do depozytu sądowego. W konsekwencji może dojść do sytuacji, że "F." S.A. w likwidacji nie dokona wypłaty świadczeń, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tej sytuacji, wypłata może być dokonana przez sąd ze środków złożonych do depozytu sądowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wypłata dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej) akcjonariuszowi - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z Republiki Czeskiej, mającej status rezydenta podatkowego, która posiada nieprzerwanie od 1996 r. 75 % akcji "F." S.A. w likwidacji - korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy wypłata dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej) akcjonariuszowi - Skarbowi Państwa, który posiada nieprzerwanie od 1992 r. 10 % akcji "F." S.A. w likwidacji korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

3.

Czy wypłata dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej) akcjonariatowi pracowniczemu "F." S.A. w likwidacji, który otrzymał akcje nieodpłatnie na podstawie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - byłych lub obecnych pracowników Spółki albo ich spadkobierców - a także osobom fizycznym, które nabyły akcje od byłych lub obecnych pracowników Spółki albo ich spadkobierców, opodatkowana jest 19 % podatkiem bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

4.

Czy przekazanie do depozytu sądowego środków pieniężnych, w związku z brakiem możliwości wypłaty lub postawienia do dyspozycji byłym lub obecnym pracownikom Spółki albo ich spadkobiercom, a także osobom fizycznym, które nabyły akcje od byłych lub obecnych pracowników Spółki, albo ich spadkobierców, dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej) powinno być poprzedzone potrąceniem 19 % podatku, bez pomniejszenia o koszty uzyskania, zgodnie z art. 41 ust. 4 w związku z art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze.

Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

W odniesieniu do pytania pierwszego Wnioskodawca wskazał treść art. 22 ust. 4 oraz 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podniósł, że w związku ze spełnieniem warunków zawartych w ww. przepisach, należy przyjąć, że wypłata przez Spółkę dywidendy oraz innych przychodów tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej) na rzecz spółki z o.o. z Republiki Czeskiej, mającej status czeskiego rezydenta podatkowego, która posiada nieprzerwanie od 1996 r. 75 % akcji Spółki - korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Natomiast w zakresie pytania drugiego, mając na względzie treść przepisu art. 6 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wnioskodawca uważa, że wypłata przez Spółkę dywidendy oraz innych przychodów tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej) na rzecz Skarbu Państwa, który posiada nieprzerwanie od 1992 r. 10 % akcji Spółki, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Na tle przedstawionego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy, jeśli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby ani zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału. Powołane przepisy obejmują zatem przychody (dochody), jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej. Istotne jest źródło, jakim jest fakt bycia udziałowcem. Wartość otrzymanego przez udziałowca majątku w związku z likwidacją spółki (tzw. kwota likwidacyjna) będzie zatem dochodem z udziału w zysku osoby prawnej.

Podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu (art. 22 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy). Natomiast stosownie do art. 22 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

a.

spółka, o której mowa w pkt 2, albo

b.

zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

W odniesieniu do warunku zawartego w punkcie trzecim wskazać należy, że zgodnie z art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533) określony w art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bezpośredni udział procentowy w kapitale Spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. w wysokości nie mniejszej niż 15 %.

W myśl art. 22 ust. 4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Z kolei przepis art. 22 ust. 6 precyzuje, że przepisy dotyczące opodatkowania dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i zwolnienia od podatku, stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym wymieniono m.in. spółki ustanowione według prawa czeskiego, określane jako: "akciová společnost" (skrót - a.s.), "společnost s ručenim omezeným" (skrót - s.r.o.) (czyli w tłumaczeniu na język polski odpowiednio: spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

Jednocześnie zauważyć należy, że zgodnie z art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, bądź spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:

1.

jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub

2.

istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Natomiast za certyfikat rezydencji uznaje się zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika, miejscu zamieszkania dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa siedziby podatnika bądź miejsca zamieszkania (art. 4a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Reasumując, cytowane przepisy wprowadzają wyjątek od generalnej zasady, wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy, opodatkowania wypłacanych dywidend oraz pobierania podatku z tego tytułu przez podmiot dokonujący wypłaty zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy.

W związku z powyższym, odnosząc się do przedstawionego staniu faktycznego, za prawidłowe uznaje się stanowisko Spółki, iż spełnione zostaną warunki do zwolnienia wymienione w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz pozostałe warunki wymienione w ustawie, tekst jedn. w art. 22 ust. 4a ustawy, które dotyczą wymogu posiadania nieprzerwanie przez okres dwóch lat akcji w spółce wypłacającej należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zakładające bezpośrednie posiadanie udziałów w spółce krajowej przez podmiot uzyskujący dochody z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. Okres posiadania udziałów w Spółce przez 2 lata jest spełniony, a odbiorcą należności jest spółka mająca siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, przy czym wypłaty dokonuje Spółka będąca rezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Spełniony jest także warunek posiada określonej wielkości udziałów w Spółce dokonującej wypłaty.

W konsekwencji, o ile nastąpi prawidłowe udokumentowanie rezydencji podatkowej spółki czeskiej, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, wypłacane w 2008 r. dochody z tytułu dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją Spółki) na rzecz rezydenta czeskiego będą zwolnione z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych - Spółka nie będzie zobowiązana, jako płatnik, do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w tym zakresie.

Na marginesie sprawy należy jednak zauważyć, że - stosownie do treści przepisu art. 26 ust. 3d cyt. ustawy - nawet w przypadku, gdy wypłacane dywidendy na rzecz podmiotu czeskiego będą zwolnione od podatku, na Spółce będzie spoczywał, wynikający z art. 26 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązek płatnika w zakresie sporządzenia i przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk IFT-2/IFT-2R) w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl