ITPB3/423-16/08/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-16/08/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., w celu wyceny i amortyzacji otrzymanych wkładem niepieniężnym środków trwałych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., w celu wyceny i amortyzacji otrzymanych wkładem niepieniężnym środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka została zawiązana aktem notarialnym w dniu 21 grudnia 2006 r.. Wśród innych uregulowań, w akcie tym wskazano, iż rok obrotowy kończy się z dniem 31 grudnia 2007 r.. Jednostka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 7 lutego 2007 r.. Na podstawie uchwały nadzwyczajnego zebrania wspólników Spółki z dnia 25 czerwca 2007 r. nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego Spółki poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej. W rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego w ramach tego przedsiębiorstwa wniesiono między innymi środki trwałe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób Spółka powinna wycenić, a następnie zamortyzować otrzymane składniki majątku trwałego. Czy powinna stosować przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r., czy przepisy w brzmieniu obowiązującym w 2007 r., zgodnie z art. 16g ust. 10a ustawy.

Spółka stoi na stanowisku, że powinna wycenić, a następnie amortyzować otrzymane składniki majątku trwałego zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.. Wynika to z treści art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tą regulacją podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2007 r. i zakończy się po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.. W przypadku Spółki pierwszy rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2007 r. - Spółka została zawiązana w dniu 21 grudnia 2006 r. - i zakończył się po tym dniu, tj. w dniu 31 grudnia 2007 r., zgodnie z treścią akt założycielskiego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.

Z treści art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wynika z kolei, że podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są między innymi spółki kapitałowe w organizacji.

Artykuł 8 ust. 1 powołanej ustawy stanowi, że rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność (art. 8 ust. 2a ustawy).

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wstępuje ona w obowiązki i prawa podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Mając również na uwadze powyższe uregulowania zawarte w art. 8 cytowanej ustawy, podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, który rozpoczął działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego, ma prawo do przyjęcia za pierwszy rok podatkowy okres od daty rozpoczęcia działalności do końca następnego roku kalendarzowego.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589) podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2007 r. i zakończy się po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Stwierdzić należy zatem, iż skoro Spółka rozpoczynając działalność przyjęła za pierwszy rok podatkowy okres od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj. od dnia 21 grudnia 2006 r., do dnia 31 grudnia 2007 r., to ma obowiązek stosowania w tym roku podatkowym przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r..

Zatem w celu wyceny środków trwałych nabytych w drodze wkładu niepieniężnego w 2007 r., Wnioskodawca powinien co do zasady stosować przepisy art. 16g ust. 1 pkt 4, art. 16g ust. 6, ust. 12 i ust. 13 tej ustawy w brzmieniu przed nowelizacją dokonaną z dniem 1 stycznia 2007 r.. Natomiast w celu amortyzacji przyjętych do ewidencji środków trwałych składników majątku zastosowanie znajdują między innymi przepisy art. 16a, art. 16b, art. 16c, art. 16h, art. 16j i art. 16k powołanej ustawy, również w brzmieniu obowiązującym w 2006 r..

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl