ITPB3/423-104a/10/PS - Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wniesienia przez wspólnika będącego osobą prawną, aportu w postaci środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, tytułem pokrycia wkładu w spółce komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-104a/10/PS Możliwość powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wniesienia przez wspólnika będącego osobą prawną, aportu w postaci środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, tytułem pokrycia wkładu w spółce komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2010 r. (data wpływu 8 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Grupa kapitałowa P. planuje przeprowadzić reorganizację swojej działalności w celu usprawnienia administrowania i zarządzania majątkiem spółek wchodzących w skład grupy. Ze spółek wydzielone zostaną środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne i przeniesione do spółki komandytowej, której zadaniem będzie zarządzanie majątkiem trwałym grupy. Przedmiotowe składniki majątku zostaną wniesione do spółki komandytowej w formie wkładów niepieniężnych (aportu), w wyniku czego spółki wnoszące aport uzyskają prawa do udziału w zysku spółki komandytowej. Przedmiotu wkładów niepieniężnych nie będzie stanowić przedsiębiorstwo ani zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Wartość przedmiotu każdego z wkładów niepieniężnych zostanie wyceniona według jego wartości rynkowej i w takiej wartości zostanie ujęta w umowie spółki komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przedstawionej sytuacji wniesienie przez wspólnika będącego osobą prawną środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych tytułem pokrycia wkładu do spółki komandytowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie wspólnika (Spółki)...

2.

Czy prawidłowym jest stanowisko Spółki, że wartość początkowa przedmiotu aportu, stanowiącego dla spółki komandytowej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne powinna zostać dla celów podatkowych określona w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki komandytowej w wartości aportu nie wyższej niż wartość rynkowa przedmiotu aportu... A tym samym, czy prawidłowym jest stanowisko Spółki, że podstawą do ustalenia kosztów uzyskania przychodów Spółki z udziału w spółce komandytowej będzie wynikający z umowy spółki komandytowej proporcjonalny udział w odpisie amortyzacyjnym, ustalonym przez spółkę komandytową w oparciu o wartość początkową przedmiotu aportu ustaloną wg zasad określonych w zdaniu poprzedzającym...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek Spółki w zakresie pytania drugiego rozpatrzony zostanie odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Spółki w przypadku wniesienia do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego nie powstaje dla Spółki jako wnoszącego aport, przychód w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem osoby prawnej jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Spółkami kapitałowymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) są wyłącznie spółka z ograniczona odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Spółka komandytowa, która zostanie utworzona w ramach planowanej reorganizacji będzie spółką osobową nieposiadającą osobowości prawnej. Ze względu na fakt, iż spółka komandytowa nie jest spółką kapitałową ani spółdzielnią, przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy nie znajduje zastosowania. Inne - poza art. 12 ust. 1 pkt 7 - przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych również nie przewidują opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

Mając na uwadze powyższe, wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie spowoduje powstania przychodu u wspólnika, czyli u Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowość stanowiska Spółki potwierdzają liczne interpretacje przepisów prawa podatkowego, wydane na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej np.:

*

indywidualna interpretacja prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 grudnia 2009 r. (sygn. IPPB3/423-688/09-2/MS), zgodnie z którą " (...) wniesienie przez Spółkę przedmiotowych Praw jako wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej nie będzie prowadziło do powstania przychodu podatkowego u Spółki (a także u pozostałych wspólników Spółki Osobowej) na gruncie ustawy o P.D.O.P.";

*

indywidualna interpretacja prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 grudnia 2009 r. (sygn. ILPB3/423-793/09-4/MM), zgodnie z którą " (...) wniesienie nieruchomości (tj. gruntu oraz lokali mieszkalnych i usługowych) jako wkładu niepieniężnego przez Spółkę do spółki osobowej prawa handlowego nie spowoduje przysporzenia po stronie Spółki, a co za tym idzie nie powstanie też przychód podatkowy, o którym mowa w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych";

*

indywidualna interpretacja prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 grudnia 2009 r. (sygn. IPPB3/423-687/09-2/MS), zgodnie z którą " (...) należy stwierdzić, iż wniesienie przez Spółkę Znaków Towarowych i innych składników do SK nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie Spółki";

*

indywidualna interpretacja prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2009 r. (sygn. ILPB3/423-759/09-2/MM), zgodnie z którą " (...) stwierdzić należy, że wniesienie przez Spółkę znaku towarowego do spółki osobowej prawa handlowego, tytułem wkładu niepieniężnego, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki";

*

indywidualna interpretacja prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 listopada 2009 r. (sygn. IPPB3/423-673/09-2/MS), zgodnie z którą " (...) z punktu widzenia ustawy o P.D.O.P. wniesienie wkładu niepieniężnego w formie aportu do spółki komandytowej nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego po stronie Spółki";

*

indywidualna interpretacja prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 listopada 2009 r. (sygn. IPPB3/423-672/09-2/MS), zgodnie z którą " (...) wniesienie Wkładów do Spółki osobowej nie skutkuje u Wnioskodawcy powstaniem przychodu w rozumieniu Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych";

*

indywidualna interpretacja prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 listopada 2009 r. (sygn. ILPB3/423-668/09-2/MM), zgodnie z którą " (...) wniesienie przez Spółkę znaków towarowych do spółki osobowej prawa handlowego, tytułem wkładu niepieniężnego, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki";

*

indywidualna interpretacja prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 listopada 2009 r. (sygn. ILPB3/423-670/09-5/JG), zgodnie z którą " (...) brak jest uregulowań, które mogłyby stanowić podstawę dla opodatkowania spółek kapitałowych wnoszących wkład niepieniężny do spółki osobowej z tytułu wniesienia owego wkładu".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl