ITPB2/436-77/11/TJ - Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych darowizny udziałów w spółce jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-77/11/TJ Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych darowizny udziałów w spółce jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2011 r. (data wpływu 11 marca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 maja 2011 r. (data wpływu 6 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania darowizny udziałów w spółce jawnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 26 maja 2011 r. (data wpływu 6 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania darowizny udziałów w spółce jawnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pani wspólnikiem osobowej spółki prawa handlowego - spółki jawnej. Pozostałymi wspólnikami są Pani mąż i rodzice. Udziały wspólników są równe i wynoszą po 1/4. obecnie ojciec zamierza przekazać Pani na podstawie umowy darowizny ogół praw i obowiązków przysługujących mu z tytułu udziału w spółce. Możliwość taką przewiduje umowa spółki oraz jest to zgodne z art. 10 Kodeksu spółek handlowych. W wyniku dokonanej darowizny udział Pani zwiększy się do 2/4, natomiast udziały pozostałych dwóch wspólników nie zmienią się. Ojciec po przekazaniu udziału będzie kontynuował samodzielną działalność gospodarczą. Dodatkowo wyjaśnia Pani, że w związku z darowizną nie przejmie długów i ciężarów ani zobowiązań darczyńcy.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych:

Czy darowizna udziału w spółce jawnej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zbycie pod tytułem darmym ogółu praw i obowiązków związanych z udziałem w spółce jawnej przez wspólnika - ojca - na rzecz wspólnika - córki - nie rodzi obowiązku podatkowego determinowanego ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych. Artykuł 1 ust. 1 pkt 1 lit. k), pkt 2 i ust. 3 pkt 1 i 3 omawianej ustawy wskazuje, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega m.in. umowa spółki oraz jej zmiany, o ile powodują podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy czym za zmianę umowy spółki przy spółce osobowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania, a także przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej. Zdaniem Wnioskodawczyni w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym żadna z wyżej wskazanych przez przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych okoliczności nie znajdzie zastosowania, a zatem opisana we wniosku darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ponadto, według Wnioskodawczyni, darowizna dotyczy prawa udziałowego w spółce, które nie jest obciążone długami, ciężarami ani zobowiązaniami, a ponadto spółka osobowa prawa handlowego, zgodnie z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) podatkowi temu podlegają:

1.

następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki;

2.

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3.

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Z treści zacytowanego przepisu, zawierającego zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu wynika, że tylko dokonanie jednej z czynności w nim wymienionej powodować będzie konieczność zapłaty podatku. Tym samym, jeżeli dana czynność nie została wymieniona w ustawowym katalogu to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni, jest wspólnikiem spółki jawnej. Pozostałymi wspólnikami są ojciec Wnioskodawczyni, Jej matka i mąż. Ojciec Wnioskodawczy planuje przekazać Jej swoje udziały w spółce na podstawie umowy darowizny. W wyniku darowizny obdarowana nie przejmie jakichkolwiek długów, ciężarów i zobowiązań darczyńcy (obecnego udziałowca). Na skutek opisanej umowy darowizny udział Wnioskodawczyni zwiększy się z 1/4 do 2/4. Udziały pozostałych wspólników pozostaną bez zmian.

W związku z powyższym wyjaśnić należy, że zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Co do zasady, umowa darowizny, jako jeden ze sposobów nieodpłatnego nabycia rzeczy i praw majątkowych, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, o którym mowa w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768). Jednakże, zgodnie z zacytowanym art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa darowizny podlega również temu podatkowi, ale wyłącznie w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Przy czym pod pojęciem długów i ciężarów, o których mowa w tym przepisie rozumieć należy całość obowiązków, do wykonania których zobowiązany będzie obdarowany w związku z przyjęciem darowizny. Mogą to być zarówno długi i ciężary bezpośrednio związane z przedmiotem przyjętej darowizny, jak również mogą to być przypadki, gdy obdarowany w związku z przyjęciem darowizny przejmuje zobowiązania, które nie są bezpośrednio związane z przedmiotem przyjętej darowizny, lecz wynikają z innych zdarzeń, takich jak umowy cywilnoprawne, jednostronne czynności prawne dokonane przez darczyńcę czy też zobowiązania wynikające z mocy ustawy.

Odnosząc powyższe do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że opisana we wniosku umowa darowizny, w związku z faktem, że nie będzie z nią związane przejęcie przez obdarowaną długów, ciężarów i zobowiązań darczyńcy nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie wskazać należy, iż w ocenie tut. organu nie zasługuje na uwzględnienie argumentacja Wnioskodawczyni przedstawiona dla uzasadnieniu stanowiska odnośnie braku obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Z treści wniosku wynika bowiem, że po dokonanej darowiźnie stosunki majątkowe w spółce nie ulegną zmianie, nie zwiększy się również jej majątek. Zmianie ulegnie jedynie skład osobowy spółki. Opisana we wniosku sytuacja nie mogła być zatem rozważana w kategorii zmiany umowy spółki, gdyż nie wyczerpuje ona znamion zmiany umowy spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, za którą w przypadku spółki osobowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl