ITPB2/436-62/08/ENB - Opodatkowanie PCC umowy o dział spadku.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-62/08/ENB Opodatkowanie PCC umowy o dział spadku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2008 r. (data wpływu 15 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania działu spadku i zniesienia współwłasności bez spłat i dopłat-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania działu spadku i zniesienia współwłasności bez spłat i dopłat.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pani nieżyjącemu mężowi i jego byłej żonie przysługiwało na zasadzie współwłasności ustawowej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Po orzeczeniu rozwodu Pani męża z pierwszą żoną, nabyła ona prawo do #189; części wkładu mieszkaniowego. Po śmierci Pani małżonka, w 2006 r. nabyła Pani spadek wraz z dwojgiem dzieci. W skład spadku wchodził jedynie wkład mieszkaniowy związany ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego. Wartość wkładu mieszkaniowego została ustalona przez spółdzielnię mieszkaniową na podstawie operatu szacunkowego. W styczniu 2008 r. przed notariuszem została sporządzona umowa o dział spadku, podział majątku wspólnego byłych małżonków i zniesienie współwłasności. W akcie notarialnym dokonano działu spadku po Pani małżonku, podziału majątku byłych małżonków oraz zniesiono współwłasność przedmiotu umowy w ten sposób, że wkład mieszkaniowy związany ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego w całości nabyła Pani, bez spłat i dopłat na rzecz pozostałych współuprawnionych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy umowa o dział spadku i zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat na rzecz pozostałych współuprawnionych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, umowa o dział spadku i zniesienie współwłasności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jedynie w części dotyczącej spłat lub dopłat. Umowa sporządzona przez notariusza wyraźnie wskazuje, że w przedmiotowej sprawie nie ustalono spłat lub dopłat na rzecz współuprawnionych, zatem zdaniem Wnioskodawczyni umowa ta nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

1.

następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki,

c.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

d.

umowy dożywocia,

e.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

f.

ustanowienie hipoteki,

g.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

h.

umowy depozytu nieprawidłowego,

i.

umowy spółki (akty założycielskie);

2.

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3.

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

W związku z powyższym należy uznać, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności wymienione enumeratywnie w art. 1 ust. 1 cytowanej ustawy, będącym katalogiem zamkniętym.

Jak przedstawiono we wniosku, aktem notarialnym dokonano działu spadku po małżonku Wnioskodawczyni, podziału majątku byłych małżonków oraz zniesiono współwłasność przedmiotu umowy w ten sposób, że wkład mieszkaniowy związany ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego w całości nabyła Pani, bez spłat i dopłat na rzecz pozostałych współuprawnionych.

Artykuł 1 ust. 1 pkt 1 lit. f) wskazanej ustawy stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat. Oznacza to, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowy o dział spadku i umowy zniesienia współwłasności, w których nie występują spłaty i dopłaty.

Wobec tego przedmiotowa umowa o dział spadku i zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl