ITPB2/436-6/10/ENB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-6/10/ENB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2010 r. (data wpływu 15 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 stycznia 2010 r. (data wpływu 1 lutego 2010 r.) oraz pismem z dnia 30 marca 2010 r. (data wpływu 2 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania darowizny majątku spółki na rzecz jednego ze wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismami z dnia 27 stycznia 2010 r. oraz z dnia 30 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania darowizny majątku spółki.

We wniosku i jego uzupełnieniach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej. W zakresie działalności spółki mieści się także działalność edukacyjna - spółka prowadzi szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych. W wyniku uzgodnień pomiędzy wspólnikami została podjęta decyzja o przekształceniu formy prowadzonej działalności gospodarczej, tj. o likwidacji (rozwiązaniu) spółki i przejęciu całego przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę (w szczególności szkół wraz z całą infrastrukturą administracyjną, tj. sekretariatem szkół i jego wyposażeniem) przez jednego ze wspólników - Wnioskodawcę. Przekazanie majątku Spółki na rzecz Wnioskodawcy zostanie dokonane w drodze darowizny. Operacja ta jest podyktowana koniecznością dostosowania formy prowadzonej działalności do wymogów ustawy o systemie oświaty. Powyższe oznacza, że jeden ze wspólników przejąłby nieodpłatnie cały majątek spółki oraz wszelkie zobowiązania i wierzytelności oraz inne uprawnienia związane z działalnością spółki.

Postanowienia umowy będą miały brzmienie:

1.

Wszelkie prawa i obowiązki wynikające z działalności prowadzonej w ramach spółki przechodzą na rzecz Wnioskodawcy, który w ramach działalności wykonywanej osobiście zobowiązuje się do kontynuowania działalności gospodarczej objętej umową spółki, ze szczególnym uwzględnieniem działalności związanej z edukacją (w tym prowadzenie szkół).

2.

Wnioskodawca zastępuje spółkę we wszelkich stosunkach prawnych zawartych w ramach działalności prowadzonej przez spółkę.

3.

Wnioskodawca zachowuje prawo do używania nazwy spółki.

4.

Wszelkie zobowiązania między wspólnikami zostały z dniem podpisania niniejszego porozumienia zaspokojone i wspólnicy nie mają wobec siebie żadnych roszczeń z tego tytułu.

Jak wskazano w przesłanym uzupełnieniu, rozwiązanie Spółki i dokonanie darowizny zostanie dokonane jednym aktem - umową zawartą między byłymi wspólnikami.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.

Czy likwidacja Spółki i związane z tym faktem zbycie całego majątku Spółki na rzecz Wnioskodawcy - nieodpłatne przeniesienie majątku na jednego z byłych wspólników (stanowiącego zorganizowane przedsiębiorstwo) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlega darowizna w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Niemniej jednak, w myśl uregulowań art. 2 pkt 4 lit. a) i b) wymienionej ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy spółki i jej zmiany,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W niniejszej sprawie, dotyczącej przeniesienia w drodze darowizny własności przedsiębiorstwa ze spółki cywilnej do osoby fizycznej, przepisy ustawy o VAT nie mają w ogóle zastosowania.

Wobec powyższego opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegać będą wyłącznie długi, ciężary albo zobowiązania darczyńcy przejęte przez Wnioskodawcę, istniejące, niezaspokojone i wymagane w chwili dokonywania zbycia przedsiębiorstwa (dokonania darowizny majątku spółki).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), w tym wymieniona w ust. 1 pkt 1 lit. d) umowa darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy umowa darowizny, nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań osoby darującej, to taka umowa darowizny nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy, tj. jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązek podatkowy przy umowie darowizny powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnych, tj. w dniu zawarcia umowy darowizny i stosownie do art. 4 pkt 3 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na obdarowanym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej. W wyniku uzgodnień pomiędzy wspólnikami została podjęta decyzja o przekształceniu formy prowadzonej działalności gospodarczej, tj. o likwidacji (rozwiązaniu) spółki i przejęciu całego przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę (w szczególności szkół wraz z całą infrastrukturą administracyjną, tj. sekretariatem szkół i jego wyposażeniem) przez jednego z byłych wspólników - Wnioskodawcę. Powyższe oznacza, że Wnioskodawca w związku z likwidacją przejąłby nieodpłatnie majątek zlikwidowanej Spółki w części należącej do drugiego ze wspólników oraz wszelkie zobowiązania i wierzytelności oraz inne uprawnienia związane z działalnością spółki.

Przekazanie majątku pomiędzy byłymi wspólnikami zostanie dokonane w drodze darowizny.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania stanowi wartość długów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy, stawki podatku między innymi od umów darowizny wynoszą:

a.

przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych - 1%.

Stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy, podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek pobierany jest przez płatnika.

Reasumując należy stwierdzić, że w sytuacji gdy faktycznie umowa darowizny będzie wiązała się z przejęciem przez Wnioskodawcę długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, wówczas w części dotyczącej przejęcia długów albo zobowiązań będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Końcowo podkreślenia wymaga, iż tutejszy organ, wydając interpretację indywidualną jest związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i w oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe dokonuje oceny stanowiska Wnioskodawcy, uzasadniając prawnie tę ocenę. Przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest zatem ocena prawidłowości i skuteczności opisanych we wniosku czynności z punktu widzenia Kodeksu cywilnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl