ITPB2/436-58A/08/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-58A/08/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2008 r. (data wpływu 8 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie utraty prawa do ulgi mieszkaniowej w przypadku zbycia udziału w nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem w dniu 10 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie utraty prawa do ulgi mieszkaniowej w przypadku zbycia udziału w nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Postanowieniem Sądu Rejonowego nabyła Pani, na podstawie testamentu, spadek po mężu, który zmarł w grudniu 2006 r. Przedmiotem spadku była m.in. połowa nieruchomości zabudowana budynkiem mieszkalnym oraz gospodarczym. Do zeznania podatkowego złożyła Pani oświadczenie, że spełnia wszystkie warunki uprawniające do skorzystania z ulgi z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz, że będzie w przedmiotowym budynku zamieszkiwać. Na podstawie złożonego przez Panią zeznania, Naczelnik ustalił zobowiązanie podatkowe, które zostało terminowo uregulowane.

Obecnie, z uwagi na trudną sytuację finansową chciałaby Pani nabytą w drodze spadku nieruchomość podzielić i darować po 1/2 synom. Ponadto synowie od wielu lat są zameldowani i zamieszkują na terenie wyżej powołanej nieruchomości.

Zmiana właściciela nieruchomości nie będzie wiązała się ani ze zmianą Pani miejsca zameldowania ani zamieszkania. Zgodnie ze złożonym wcześniej oświadczeniem, przez okres 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego - w chwili złożenia zeznania mieszkała Pani w nabytym budynku - zamieszkiwać będzie tam nadal.

Jednocześnie informuje Pani, iż w ciągu ostatnich 5 lat żaden z synów nie uzyskał darowizny od rodziców, tj. od Pani oraz zmarłego męża

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy - w związku ze skorzystaniem z ulgi przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn - darowizna na rzecz synów będzie wiązała się dla Pani jako darczyńcy z powstaniem obowiązku podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że ulga przysługuje osobom, którym nabyty budynek lub lokal mieszkalny będzie służył bezpośredniemu zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, co oznacza że powinien być spełniony podstawowy warunek zamieszkiwania przez nabywcę w nabytym budynku (lokalu) przez 5 lat. Nadmienia Pani, iż przepis ten nie nakłada jednak na korzystającego z ulgi obowiązku utrzymywania tytułu prawnego do nabytego budynku (lokalu).

Ponadto stwierdza Pani, iż w sytuacji, gdy nabywca budynku lub lokalu zbędzie go przed upływem 5 lat, ale będzie nadal w nim zamieszkiwał, nie utraci przedmiotowej ulgi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. - w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej - nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m 2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Stosownie do art. 16 ust. 2 powołanej ustawy ulga, o której mowa wyżej, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1.

nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;

3.

nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;

4.

nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;

5.

będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

a.

od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

b.

od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Natomiast w świetle art. 16 ust. 7 powołanej ustawy, nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Celem norm zawartych w treści ww. art. 16 jest nieobciążanie osób najbliższych spadkodawcy lub darczyńcy (w przypadku spadku lub darowizny ulga ta przysługuje wyłącznie osobom należącym do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn) znacznymi, pod względem finansowym, skutkami podatkowymi z tytułu przyrostu majątkowego w postaci nieruchomości bądź lokalu, gdy nie dysponują budynkiem lub lokalem mieszkalnym i zamierzają zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat.

Należy także zauważyć, iż wśród enumeratywnie wymienionych warunków art. 16 ust. 2 ustawy, nie wymieniono zakazu zbycia nabytego w drodze dziedziczenia prawa.

Ponadto prawo do tej ulgi przysługuje również w przypadkach, gdy wymienione osoby - po zamieszkaniu w nabytym w ten sposób budynku lub lokalu - znajdują się w sytuacji życiowej powodującej konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, skutkującą zbyciem przedmiotu tej darowizny czy masy spadkowej, przed upływem okresu określonego w art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy. Zatem jeżeli spadkobierca - nabywca budynku lub lokalu nadal będzie w nim zamieszkiwał, pomimo zbycia tytułu prawnego do tego budynku lub lokalu, to zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż nabyła Pani w 2006 r. na podstawie testamentu spadek po mężu, którego przedmiotem była m.in. połowa zabudowanej nieruchomości. Obecnie zamierza Pani podzielić i podarować synom po 1/2 nieruchomości. Jednakże zmiana właściciela nie będzie wiązała się ze zmianą Pani miejsca zamieszkania - zgodnie ze złożonym oświadczeniem przez okres 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego (w chwili złożenia zeznania mieszkała Pani w nabytym budynku) będzie Pani tam zamieszkiwać.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy nastąpi nieodpłatne zbycie nabytego przez Panią w drodze spadku udziału w nieruchomości, a w przedmiotowej nieruchomości nadal będzie Pani zamieszkiwać to - pomimo, iż zbycie ww. lokalu nastąpi przed upływem 5 lat od dnia złożenia zeznania - zachowa Pani prawo do ulgi podatkowej określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl