ITPB2/436-42/09/TJ - Wyłączenie z przedmiotu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży lokali mieszkalnych pracownikom na preferencyjnych zasadach.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-42/09/TJ Wyłączenie z przedmiotu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży lokali mieszkalnych pracownikom na preferencyjnych zasadach.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2009 r. (data wpływu 24 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2009 r.) oraz pismem z dnia 23 czerwca 2009 r. (data wpływu 24 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2009 r.) oraz pismem z dnia 23 czerwca 2009 r. (data wpływu 24 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Nadleśnictwo dokonuje sprzedaży zbędnych lokali mieszkalnych, jako odrębnej nieruchomości wraz z przynależnymi do nich udziałami we współwłasności nieruchomości, z której lokale te zostały wydzielone na rzecz pracowników, byłych pracowników oraz osób bliskich, pozostałych po ich śmierci, a będących najemcami tych lokali. Sprzedaż ta dokonywana jest na zasadach preferencyjnych, określonych w art. 40a ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435 zez mianami). Do sprzedaży tej nie mają zastosowania przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jest to czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ Nadleśnictwo jest podatnikiem tego podatku, a w przedstawionej sytuacji znajdują zastosowanie przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a, ust. 7a, 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczące zwolnień z tego podatku sprzedaży nieruchomości. Dodatkowo Nadleśnictwo podaje, że są to mieszkania używane przez okres przekraczający 5 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż lokali mieszkalnych na zasadach preferencyjnych pracownikom byłym pracownikom oraz członkom ich rodzin podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynność sprzedaży lokali mieszkalnych powinna być zwolniona z opodatkowania tym podatkiem ponieważ podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Nadleśnictwo jest podatnikiem tego podatku. Wnioskodawca podkreśla, że sprzedaż ta podlegać może zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, jednak czynność ta wchodzi do obrotu Wnioskodawcy, jeżeli spełnione są przesłanki z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Nadleśnictwa, nie może to jednak skutkować opodatkowaniem tej sprzedaży podatkiem od czynność cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki, umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, umowy dożywocia, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki a także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 4 wskazanej ustawy, podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

*

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

*

umowy spółki i jej zmiany,

*

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Nadleśnictwo, będące podatnikiem podatku od towarów i usług, sprzedaje swoim pracownikom, byłym pracownikom oraz członkom rodzin zmarłych pracowników, na warunkach preferencyjnych, lokale mieszkalne. Czynność ta, według Nadleśnictwa, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że podlegać ona będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z wystąpieniem wyjątku, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dlatego też, wskazać należy, iż stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstanie z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a zgodnie z art. 4 pkt 1 wskazanej ustawy, przy umowie sprzedaży, ciążył on będzie na kupującym.

W myśl natomiast art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym wynosi 2%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl