ITPB2/436-42/08/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-42/08/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2008 r. (data wpływu 10 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia od podatku nabycia w drodze darowizny własności lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia od podatku nabycia w drodze darowizny własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pani właścicielką lokalu mieszkalnego. Lokal ten nabyła Pani przed zawarciem związku małżeńskiego i stanowi on Pani majątek odrębny. Po zawarciu małżeństwa nie zostały zawarte żadne umowy dotyczące ustroju majątkowego, istnieje zatem ustawowa wspólność majątkowa miedzy małżonkami. Obecnie rodzice Pani zamierzają przenieść do Pani majątku odrębnego, w drodze darowizny, z zachowaniem formy aktu notarialnego, własność lokalu mieszkalnego. Po upływie 12 miesięcy zamierza Pani zbyć ten lokal. Lokal ten jest lokalem mieszkalnym, własnościowym, stanowiącym odrębną nieruchomość, w którym jest już Pani zameldowana na pobyt stały.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w przypadku nabycia do majątku odrębnego, w drodze darowizny od rodziców, własności lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy jest już Pani właścicielką innego lokalu, nabycie to podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn.

2.

Czy w przypadku zbycia własności lokalu mieszkalnego po upływie 12 miesięcy od daty nabycia własności lokalu, w sytuacji gdy jest już Pani zameldowana w tym lokalu na pobyt stały, przychody uzyskane z jego sprzedaży podlegać będą zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze. W zakresie pytania drugiego zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w zakresie pytania dotyczącego podatku od spadków i darowizn, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy przez m.in. zstępnych. Przepis ten jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 16 ust. 1 i 2 ww. ustawy. Znacznie zawęża on, w stosunku do ustawowej definicji I grupy podatkowej, krąg podmiotów zwolnionych od obowiązku uiszczenia podatku w przypadku nabycia własności. W tej sytuacji nabycie własności lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawczynię, jako zstępną darczyńców, podlega zwolnieniu z podatku, mimo iż jest ona już właścicielką jednego lokalu mieszkalnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego; darowizny, polecenia darczyńcy; zasiedzenia; nieodpłatnego zniesienia współwłasności; zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu; nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) wprowadzono w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolnienie podmiotowe, którym zwolniono od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4. Gdy przedmiotem nabycia są środki pieniężne, ustawa nakłada obowiązek udokumentowania faktu takiego nabycia. W przypadku niespełnienia ww. warunków, w tym braku takiego zgłoszenia, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

W przypadku nabycia w drodze darowizny obowiązek podatkowy, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Stosownie do art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej, do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, tj. przed dniem 1 stycznia 2007 r., stosuje się przepisy ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Umowa darowizny uregulowana została w art. 888 § 1 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r.

Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że otrzyma Pani od rodziców w drodze darowizny lokal mieszkalny. Biorąc pod uwagę wyżej przedstawione przepisy prawa stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy umowa darowizny zawarta zostanie w formie aktu notarialnego, nabycie to będzie zwolnione z podatku od spadków i darowizn, a na Pani nie będzie ciążył obowiązek zgłoszenia takiego nabycia. Dla skorzystania z tego zwolnienia nie ma znaczenia fakt, że jest Pani właścicielką innego lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl