ITPB2/436-226/10/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-226/10/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2010 r. (data wpływu 30 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zastosowania zwolnienia podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zastosowania zwolnienia podatkowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 26 sierpnia 2009 r. Wnioskodawczyni nabyła od rodziców w drodze umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego lokal mieszkalny, stanowiący odrębną własność, o powierzchni 50 m 2 wraz z udziałem 313/10000 w częściach wspólnych budynku i gruntu oraz spółdzielcze własnościowe prawo do garażu.

Była to pierwsza darowizna. Z dniem obdarowania Wnioskodawczyni weszła w posiadanie przedmiotów darowizny i przejęła wszelkie ciężary i korzyści. Nie zamieszkuje w darowanym lokalu, ani nie jest w nim zameldowana. Wnioskodawczyni mieszka i jest zameldowana w lokalu mieszkalnym należącym do męża. Do momentu nabycia nieruchomości w drodze darowizny nie była właścicielem lokalu mieszkalnego.

Wnioskodawczyni zamierza wraz z rodziną w najbliższym czasie wyjechać do Holandii. Chciałaby w ciągu roku sprzedać lokal mieszkalny i garaż nabyty w drodze darowizny, a środki ze sprzedaży przeznaczyć na zakup lokalu mieszkalnego w Holandii.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.

Czy w związku ze sprzedażą lokalu mieszkalnego i garażu przed upływem 5 lat od jego nabycia Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn.

W ocenie Wnioskodawczyni, na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolnione z podatku jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4. W myśl art. 4a ust. 4 pkt 1 ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zwolnienie podatkowe przewidziane w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jest przepisem specjalnym (lex specialis) w stosunku do postanowień art. 16 ustawy. W związku z powyższym fakt nabycia w drodze aktu notarialnego (konsumuje obowiązek zgłoszenia nabycia własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego) wyklucza możliwość zastosowania zasad opodatkowania na zasadach ogólnych, m.in. tych przewidzianych w art. 16 ustawy, w tym obowiązek zamieszkiwania i zameldowania na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku oraz nie dokonywania jego zbycia przez okres 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zbliżony pogląd zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 22 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 757/09.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Jednakże w myśl art. 4a ust. 4 ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 26 sierpnia 2009 r. Wnioskodawczyni nabyła od rodziców w drodze umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego lokal mieszkalny, stanowiący odrębną własność, o powierzchni 50 m 2 wraz z udziałem 313/10000 w częściach wspólnych budynku i gruntu oraz spółdzielcze własnościowe prawo do garażu. W najbliższym czasie zamierza wyjechać wraz z rodziną do Holandii a lokal mieszkalny i garaż nabyty w drodze darowizny sprzedać.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie spełnione zostały warunki do objęcia otrzymanej darowizny zwolnieniem zawartym w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nabycie nastąpiło od rodziców na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego a w związku z tym podlega zwolnieniu, bez obowiązku spełnienia warunku zgłoszenia nabycia tej rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Z zacytowanego przepisu art. 4a ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn nie wynika by ustawodawca obwarował to zwolnienie podatkowe obowiązkiem zamieszkiwania i zameldowania przez nabywcę w darowanym lokalu mieszkalnym przez okres co najmniej 5 lat od momentu otrzymania darowizny. Nabywca rzeczy i praw majątkowych, który skorzystał ze zwolnienia na podstawie art. 4a ww. ustawy może swobodnie dysponować nabytym majątkiem nie tracąc uprawnień do zwolnienia. Tym samym, w przypadku skorzystania ze zwolnienia określonego w treści art. 4a ww. ustawy, ewentualne zbycie przedmiotu darowizny - bez względu na czas, w którym będzie dokonane - nie spowoduje utraty tegoż zwolnienia i obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl