ITPB2/436-216a/11/TJ - Określenie skutków podatkowych dokonania darowizny udziałów w spółce jawnej, w ujęciu ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-216a/11/TJ Określenie skutków podatkowych dokonania darowizny udziałów w spółce jawnej, w ujęciu ustawy o podatku od spadków i darowizn.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2011 r. (data wpływu 20 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych dla darczyńcy darowizny udziałów w spółce jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych dla darczyńcy darowizny udziałów w spółce jawnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Obecnie jest Pan jednym ze wspólników spółki jawnej, zarejestrowanej w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zamierza Pan przenieść swoje udziały w tej spółce, zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu spółek handlowych (umowa spółki będzie przewidywała taką możliwość za pisemną zgodą wszystkich pozostałych wspólników). Drugi z aktualnych wspólników spółki jawnej wyrazi zgodę w formie pisemnej przed czynnością zbycia. Przeniesienie udziałów ma nastąpić na podstawie umowy darowizny całości udziału kapitałowego na rzecz Pana syna. Po dokonaniu przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika nie zamierza Pan prowadzić działalności gospodarczej w żadnej innej formie. Podaje Pan również, że w ciągu 6 miesięcy od otrzymania w formie darowizny udziałów w spółce syn zobowiązany jest dostarczyć do urzędu skarbowego wypełniony formularz zgłoszenia o nabyciu rzeczy i praw majątkowych SD-Z2.

Wobec powyższego zadano następujące pytania:

Czy po przeniesieniu części udziałów przedsiębiorstwa (ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej) na syna w drodze umowy darowizny, powstanie dla Wnioskodawcy lub Jego syna obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych oraz czy w związku z powyższym powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na zadane pytanie dotyczące skutków podatkowych dla Wnioskodawcy planowanej darowizny w zakresie podatku od spadków i darowizn. W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

1.

dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;

2.

darowizny, polecenia darczyńcy;

3.

zasiedzenia;

4.

nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

5.

zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;

6.

nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Stosownie do ust. 2 ww. przepisu podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Określony w zacytowanym przepisie przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wskazuje, iż jest nim co do zasady nieodpłatne nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, wyłącznie z tytułów w nim wymienionych. Istota ekonomiczna tego podatku tkwi więc w przyroście majątkowym podatnika, a konkretnie we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym.

Zgodnie natomiast z art. 5 ww. ustawy obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że będąc jednym ze wspólników spółki jawnej zamierza Pan dokonać zbycia na podstawie umowy darowizny posiadanych przez siebie udziałów w tej spółce na rzecz syna. Czynność ta dokonana zostanie zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu spółek handlowych oraz będzie zgodna z umową spółki.

Dokonując oceny tak przedstawionego zagadnienia na gruncie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn stwierdzić należy, że na skutek dokonania przez Pana na rzecz syna darowizny ogółu przysługujących Panu praw i obowiązków w spółce (udziałów w spółce) nie powstanie dla Pana obowiązek w podatku od spadków i darowizn. W przedstawionej sytuacji będzie Pan działał bowiem w charakterze darczyńcy, a więc zbywcy, w związku z czym w przedmiotowej sprawie nie wystąpi element niezbędny dla powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn jakim jest nieodpłatne wzbogacenie się Pana, zwiększenie Pana majątku. W opisanej sytuacji brak jest zatem elementu nabycia, skutkującego przysporzeniem w Pana majątku, a zatem nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. E. Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl