ITPB2/436-214/13/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-214/13/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2013 r. (data wpływu 29 października 2013 r.), uzupełnionym w dniu 22 stycznia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 22 stycznia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako podatnik VAT (bez zwolnień podmiotowych) i VAT-UE. Przeważającym przedmiotem działalności jest pozostałe drukowanie (PKD 18.12.Z), a całość sprzedaży jest opodatkowana podatkiem VAT. Do prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca używa m.in. maszyn i urządzeń wykorzystywanych na podstawie umów leasingowych. W firmie jest prowadzona pełna księgowość. Wynagrodzenia pracowników wypłacane są do 10 dnia następnego miesiąca, składki ZUS są opłacane do 15 dnia miesiąca następującego po wypłaceniu pracownikom wynagrodzeń. Na początku września 2014 r. Wnioskodawca zamierza założyć z córką dwuosobową spółkę cywilną. Do nowopowstałej spółki zamierza wprowadzić aportem całe prowadzone przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego) wraz z pracownikami (art. 231 Kodeksu pracy). W nowopowstałej spółce będą prowadzone księgi rachunkowe. Spółka będzie czynnym podatnikiem VAT i VAT-UE. Przedmiot działalności nowej spółki będzie się pokrywał z obecną działalnością. Działalność przedsiębiorstwa, składająca się m.in. ze struktury organizacyjnej i materialnej, będzie kontynuowana poprzez działalność spółki cywilnej. W zakresie struktur materialnych wszystkie składniki będące majątkiem przedsiębiorstwa tj. zarówno wyposażenie jak i środki trwałe, dalej - na zasadzie kontynuacji - będą wykorzystywane przez otrzymującą aport spółkę cywilną. Na dzień wniesienia przedsiębiorstwa do spółki cywilnej na pokrycie udziału w niej nastąpi sporządzenie sprawozdania finansowego obejmującego bilans i rachunek zysków i strat. W związku z tym, że w formie aportu przejdzie całe przedsiębiorstwo - zarówno z zobowiązaniami jak i należnościami (cywilnoprawnymi i publicznoprawnymi) - otrzymane należności, które dotychczas należały się osobie fizycznej, otrzyma spółka cywilna. Dotyczyć to będzie również zobowiązań, które dotychczas miały być uregulowane przez osobę fizyczną - ureguluje je spółka. Wnioskodawca - jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - od dnia następnego po wniesieniu aportu - przestanie funkcjonować jako przedsiębiorca.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych:

Czy w przypadku aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej podstawę obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych może stanowić wartość aktywów netto pomniejszonych o zobowiązania wniesione do spółki cywilnej, ustalona częściowo na podstawie ewidencji księgowej, a częściowo na podstawie wartości rynkowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ przedmiotem wkładu jest całe przedsiębiorstwo można przyjąć, że dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych jego wartość jest równa sumie wartości aktywów netto (pomniejszonych o amortyzację) po pomniejszeniu o wartość zobowiązań przejętych przez spółkę razem z przedsiębiorstwem. W związku z tym ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie wymaga określenia wartości rynkowej przedsiębiorstwa - jego składników, których wartość można określić na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej. Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość wkładów wniesionych do spółki osobowej, a więc aktywów netto pomniejszonych o zobowiązania. Na potwierdzenie przedstawionego stanowiska Wnioskodawca powołuje interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 września 2010 r., znak IPPB2/436-283/11-2/MZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 ww. artykułu przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany;

Wskazać również należy, że zgodnie z art. 1a pkt 1 użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca - przedsiębiorca prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą - zamierza wraz z córką założyć spółkę cywilną. Do nowopowstałej spółki zamierza wnieść w formie aportu całość prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą natomiast sposobu ustalenia w takiej sytuacji podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, którą według Niego stanowić powinna wartość aktywów netto pomniejszonych o zobowiązania.

W związku z powyższym wyjaśnić należy, że podstawa opodatkowania określona została w art. 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z jego ust. 1 pkt 8 lit. a przy zawarciu umowy spółki stanowi ją wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego.

Stosownie natomiast do ust. 9 ww. przepisu od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:

1.

kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;

2.

opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;

3.

opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2.

Z literalnego brzmienia zacytowanego wyżej przepisu art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika wprost, że w przypadku spółki osobowej (do której zalicza się również spółkę cywilną) podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów do spółki przyjęta przez osoby zakładające daną spółkę, a wynikająca z umowy spółki (aktu założycielskiego). Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w omawianym zakresie nie odwołuje się bowiem do pojęcia wartości rynkowej, co oznacza, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania z tytułu umowy spółki strony takiej umowy nie mają obowiązku stosować takiej właśnie wartości.

W rezultacie stwierdzić należy, że skoro z przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych regulujących podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki osobowej (w tym spółki cywilnej) nie wynikają żadne ograniczenia dotyczące sposobu określenia podstawy opodatkowania tym podatkiem, to podstawę opodatkowania ustalić należy w oparciu o wartość wkładów wnoszonych do spółki, ustalonych przez jej wspólników w tej umowie. Wartość ta może więc zostać ustalona również w sposób przedstawiony przez Wnioskodawcę, tj. w oparciu o wartość aktywów netto pomniejszonych o zobowiązania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl