ITPB2/436-204/12/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-204/12/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2012 r. (data wpływu - 15 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Dnia 31 sierpnia 2012 r. zakupił Pan od lekarza prowadzącego działalność gospodarczą (specjalistyczny gabinet lekarski) samochód osobowy, który stanowił środek trwały w jego działalności. Zbywca korzystał ze zwolnienia z podatku VAT, zaś samą sprzedaż udokumentowano rachunkiem. Wcześniej samochód został nabyty przez ww. osobę od firmy leasingowej. Z kolei w dniu 5 września 2012 r. złożył Pan do właściwego urzędu skarbowego nieformalne zapytanie dotyczące obowiązku zapłaty od tej transakcji podatku od czynności cywilnoprawnych. W toku przeprowadzonej w dniu 26 października 2012 r. rozmowy telefonicznej poinformowano Pana, że należy zapłacić podatek, jednakże nie wskazano podstawy prawnej. Ostatecznie w dniu 8 listopada 2012 r. złożył Pana deklaracje i zapłacił podatek. Dodatkowo wskazuje Pan, że jest czynnym płatnikiem podatku VAT.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.

Czy od opisanej we wniosku czynności należało opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Pana, nie powinien płacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia samochodu, ponieważ zakupił go od firmy zwolnionej z podatku VAT. Sprzedaż samochodu związana z tą działalnością korzysta ze zwolnienia i nie jest ważna forma udokumentowania sprzedaży (faktura lub rachunek).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pana w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1, w tym wymieniona w pkt 1 lit. a umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 przy umowie sprzedaży, podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ustawy wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Na podstawie zaś art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy przy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym stawka podatku wynosi 2%. Jednocześnie zauważyć należy, że stosownie do art. 4 pkt 1 obowiązek podatkowy ciąży na kupującym

Jednakże zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;

Przepis ten ustanawia zasadę, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne podejmowane w ramach obrotu nieprofesjonalnego, natomiast obrót zawodowy (profesjonalny) objęty został podatkiem od towarów i usług. Z jego treści wynika zasada rozgraniczenia obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych od obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, jak również zasada wzajemnego wykluczenia tych obowiązków. Powyższe oznacza, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, których dokonanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Analiza treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje jednoznacznie, że dla zastosowania wyłączenia z opodatkowania tym podatkiem określonej czynności cywilnoprawnej nie jest wystarczająca okoliczność, że strony tej czynności są podatnikami w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i dokonują czynności objętych zakresem tej ustawy. Dla skorzystania z omawianej preferencji podatkowej konieczne jest opodatkowanie jednej ze stron tej konkretnej czynności podatkiem od towarów i usług lub jej zwolnienie z opodatkowania tym podatkiem.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 31 sierpnia 2012 r. zakupił Pan od lekarza prowadzącego działalność gospodarczą (specjalistyczny gabinet lekarski) samochód osobowy, który stanowił środek trwały w jego działalności. Zbywca korzystał ze zwolnienia z podatku VAT, zaś samą sprzedaż udokumentowano rachunkiem. Wcześniej samochód został nabyty przez ww. osobę od firmy leasingowej. Z kolei w dniu 5 września 2012 r. złożył Pan do właściwego urzędu skarbowego nieformalne zapytanie dotyczące obowiązku zapłaty od tej transakcji podatku od czynności cywilnoprawnych. W toku przeprowadzonej w dniu 26 października 2012 r. rozmowy telefonicznej poinformowano Pana, że należy zapłacić podatek, jednakże nie wskazano podstawy prawnej. Ostatecznie w dniu 8 listopada 2012 r. złożył Pana deklaracje i zapłacił podatek. Dodatkowo wskazuje Pan, że jest czynnym płatnikiem podatku VAT.

Odnosząc powyższe do przytoczonych przepisów stwierdzić więc należy, że w sytuacji, gdy jak wskazano we wniosku z tytułu zawarcia umowy sprzedaży, na podstawie której nabył Pan samochód, sprzedający pojazd był zwolniony z podatku VAT, wówczas czynność taka nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z wystąpieniem warunków do zastosowania wyłączenia, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Należy przy tym wskazać, że ustawodawca, konstruując w przywołanym przepisie warunki analizowanego wyłączenia, nie uzależnił jego zastosowania od sposobu udokumentowania dokonanej transakcji, a jedynie od skutków jakie ona wywołuje w podatku od towarów i usług.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek Pana zapytanie jako nabywcy dotyczy opodatkowania czynności sprzedaży samochodu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności wymaga rozstrzygnięcia kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, jako że ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl