ITPB2/436-203/10/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-203/10/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2010 r. (data wpływu 18 października 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 listopada 2010 r. (data wpływu 22 listopada 2010 r.) oraz pismem z dnia 11 stycznia 2011 r. (data wpływu 17 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie określenia stawki podatku z tytułu czynności wniesienia dopłat do spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2010 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 17 listopada 2010 r. (data wpływu 22 listopada 2010 r.) oraz pismem z dnia 11 stycznia 2011 r. (data wpływu 17 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie określenia stawki podatku z tytułu czynności wniesienia dopłaty do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Bank finansujący Spółkę Wnioskodawcy poinformował ją, że według standardów bankowych standing spółki został obniżony z powodu niskiego kapitału rezerwowego. Zarząd spółki przedstawił ten problem jedynemu akcjonariuszowi ze Szwecji, występującemu pod firmą S.A. z siedzibą w Szwecji. Akcjonariusz chciałby, aby spółka prezentowała się jak najlepiej w rankingu bankowym i zamierza wnieść dopłatę zwrotną na kapitał rezerwowy do czasu, aż spółka zakończy spłatę kredytu bankowego w 2016 r. Wnioskodawca wyjaśnia również, że statut spółki przewiduje możliwość utworzenia pod nazwą rezerwowych jeszcze inne kapitały, zatem do wykonania zamierzeń jedynego akcjonariusza zwołane zostanie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które powinno powziąć stosowna uchwałę w przedmiocie utworzenia kapitału rezerwowego i wniesieniu dopłat zwrotnych z przeznaczeniem na zabezpieczenie kredytu bankowego. Statut spółki w obecnym brzmieniu nie przewiduje wniesienia dopłaty zwrotnej jednak zostanie podjęta stosowna uchwała zmieniająca statut spółki w tym zakresie, przed wniesieniem przedmiotowej dopłaty. Uchwała ta będzie dotyczyła jednocześnie utworzenia kapitału rezerwowego i wniesienia dopłat zwrotnych z przeznaczeniem na zabezpieczenie kredytu bankowego. Ponadto Wnioskodawca wyjaśnia, że statut w obecnym brzmieniu nie przewiduje możliwości wydania akcji uprzywilejowanych, nie dopuszcza emitowania akcji imiennych jak i na okaziciela oraz nie określa rodzaju i charakteru uprzywilejowania. Akcjonariusz wniesie dopłatę do kapitału rezerwowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy opisana dopłata zwrotna do kapitału rezerwowego będzie wyłączona z dochodu spółki na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy stawka podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu dopłaty będzie wynosiła 0,5% od kwoty wniesionej dopłaty na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie drugie. W zakresie pytania pierwszego wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie pytania drugiego, czynność wniesienia dopłaty do spółki kapitałowej jest traktowana tak jak zmiana umowy spółki (art. 1 ust. 3 pkt 2), podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat, a opodatkowana jest ona stawką w wysokości 0,5%, określoną w art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania drugiego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) podatkowi temu podlegają:

1. następujące czynności cywilnoprawne:

a. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c. (uchylona),

d. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e. umowy dożywocia,

f. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g. (uchylona),

h. ustanowienie hipoteki,

i. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j. umowy depozytu nieprawidłowego,

k. umowy spółki;

2. zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 omawianego przepisu przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie - stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany.

Stosownie natomiast do art. 1 ust. 3 pkt 2, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się, przy spółce kapitałowej, podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli, zgodnie z art. 1 ust. 5, w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

1. w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki;

2. w przypadku spółki kapitałowej:

a. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Zawarty w ww. przepisie katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ma charakter katalogu zamkniętego, co oznacza, że wyłączone z opodatkowania są inne, podobne czynności, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. W konsekwencji czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Jednocześnie wskazać należy, że ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikację pod względem prawnym.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w celu poprawy pozycji Spółki (Wnioskodawcy) w rankingu bankowym jedyny jej akcjonariusz - szwedzka spółka akcyjna - zamierza wnieść dopłaty na kapitał rezerwowy do czasu zakończenia przez Spółkę spłaty kredytu bankowego.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, że wniesienie dopłat do spółki kapitałowej stanowi, zgodnie z ww. art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zmianę umowy spółki, a więc czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem art. 5 tej ustawy, przy umowie spółki cywilnej ciąży na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki - na spółce. Podstawę opodatkowania przy dopłatach stanowi kwota dopłat (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. c), a czynność ta opodatkowana jest stawką 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9).

Jeżeli więc, zgodnie z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym, planowane przez akcjonariusza Spółki świadczenie na jej rzecz będzie miało charakter dopłat, wówczas stanowić będzie zmianę umowy spółki, a stanowiąca podstawę opodatkowania kwota dopłat opodatkowana będzie, zgodnie z dyspozycją ww. art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawką 0,5%.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl