ITPB2/436-156b/09/ENB - Opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn darowizny nieruchomości na rzecz osoby fizycznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-156b/09/ENB Opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn darowizny nieruchomości na rzecz osoby fizycznej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2009 r. (data wpływu 12 października 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 grudnia 2009 r. (data wpływu 14 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny na rzecz osoby fizycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny na rzecz osoby fizycznej.

Pismem z dnia 2 grudnia 2009 r. Nr ITPP2/443-855/09-2/AF, ITPB1/415-793/09-2/DP, ITPB2/415-156/09-2/ENB wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku między innymi poprzez uzupełnienie podpisu i uiszczenie brakującej opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej, powyższe uzupełniono w dniu 8 grudnia 2009 r. (data wpływu środków pieniężnych) oraz 14 grudnia 2009 r. (data wpływu pisma do tut. organu).

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólniczki spółki cywilnej (matka i córka) nabyły z zachowaniem formy aktu notarialnego prawo wieczystego użytkowania gruntu o powierzchni 0,3900 ha zabudowanego budynkiem murowanym o powierzchni 3.196 m2 oraz prawo użytkowania wieczystego działki o powierzchni 0,0402 ha, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej jako wspólnicy spółki prawa cywilnego. Sprzedającym była Politechnika, która wystawiła fakturę na kwotę 3.000.000 zł netto - podatek VAT nie został naliczony. Na powołanej fakturze znajduje się uwaga: "Zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) oraz § 8 ust. 1 pkt 12 (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Aktualnie właściciele nieruchomości chcą wycofać opisany wyżej składnik majątku spółki cywilnej i darować ten majątek na rzecz ojca i męża wspólniczek do jego majątku odrębnego. Osoba, która otrzyma darowiznę jest założycielem i kanclerzem Wyższej Szkoły. Działalność uczelni w świetle art. 91 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym podlega zwolnieniu z podatku dochodowego, podatku od towarów i usług, a ponadto statut uczelni przewiduje, że uczelnia może pozyskiwać środki finansowe na swoją działalność między innymi z darowizn i zapisów testamentowych. Przekazana nieruchomość posłuży działalności statutowej uczelni.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji, gdy darowizna nieruchomości nastąpi na rzecz ojca i męża, po stronie wspólniczek spółki cywilnej wystąpią zobowiązania podatkowe.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie w zakresie dotyczącym podatku od spadków i darowizn. Wniosek w pozostałym zakresie zostanie rozpatrzony odrębnymi rozstrzygnięciami.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana sytuacja nie spowoduje żadnych konsekwencji podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny i polecenia darczyńcy.

Na podstawie art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Uwzględniając zatem, że obowiązek podatkowy ciąży wyłącznie na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych, uznać należy, iż darowizna nieruchomości nie może rodzić dla żadnej z Wnioskodawczyń, jako darczyńcy, skutków podatkowych w zakresie podatku od spadków i darowizn, niezależnie od tego czy spełnione zostaną warunki zastosowania wskazanego we wniosku zwolnienia na podstawie art. 4a cytowanej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl