ITPB2/436-12/08/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-12/08/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura w dniu 28 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednym z dwóch wspólników spółki z o.o. i posiada udziały w tej spółce objęte w zamian za aport w postaci 31 udziałów w innej spółce z o.o. Wspólnicy zamierzają przekształcić spółkę z o.o. w spółkę osobową tj. spółkę jawną, na mocy art. 551 i następnych Kodeksu spółek handlowych.

Spółka z o.o. posiada kapitał rezerwowy, na który składa się niepodzielony zysk spółki z lat ubiegłych. Kapitał ten nie będzie wypłacony wspólnikom w formie dywidendy. Zgodnie ze sporządzonym bilansem, wartość bilansowa jednego udziału na dzień przekształcenia wynosi więcej niż wartość nominalna udziału.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy jako wspólnik spółki z o.o., w przypadku jej przekształcenia w spółkę jawną wystąpi przychód do opodatkowania (w szczególności z tytułu niepodzielonych zysków, likwidacji tej spółki, zbycia lub zamiany udziałów, przy czym wspólnikowi nie będą wypłacane z tego tytułu żadne kwoty), a jeśli tak to w jakiej wysokości i w którym momencie.

2.

Czy z tytułu przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną powstaje u podatnika zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, a jeśli tak to co jest podstawą wyliczenia wysokości tego podatku.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie drugie. W zakresie pytania pierwszego zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną u stron tej czynności nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na fakt, iż nie następuje tutaj zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy spółki i ich zmiany o ile powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Za zmianę umowy spółki, zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, uważa się przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. O ile przy łączeniu lub podziale można mówić o zmianach wysokości majątku spółki (np. powstanie nowej spółki przy podziale czy powiększenie majątku przy łączeniu) to przekształcenie stanowiące przykład sukcesji uniwersalnej nie powoduje żadnej zmiany dotyczącej majątku spółki o ile nie jest ono połączone z wniesieniem dodatkowych wkładów. W niniejszej sprawie Wnioskodawca stwierdza, iż nie będzie wnosił do spółki jawnej dodatkowych wkładów, a cały majątek spółki jawnej będzie pochodził z majątku przekształconej spółki z o.o.

Ponadto powołuje się Pan na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 16 marca 2007 r., z którego wynika, że przy przekształceniu spółki cywilnej w jawną nie doszło do zwiększenia majątku spółki lub podwyższenia kapitału zakładowego, zatem wg obowiązujących przepisów dokonanie tej czynności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają: umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Jednakże za zmianę umowy spółki wynikającą z jej przekształcenia uważa się takie przekształcenie spółki wynikiem, którego jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. W myśl art. 1 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy uważa się: przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a podstawę opodatkowania w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ww. ustawy stanowi przy przekształceniu, podziale lub łączeniu spółek - wartość majątku wniesionego do spółki albo wartość kapitału zakładowego.

Stawka pobieranego podatku od czynności cywilnoprawnych określona jest w art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy i wynosi 0,5% podstawy opodatkowania.

Stosownie do art. 6 ust. 9 pkt 5 ww. ustawy od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się wartość wkładów do spółki albo wartość kapitału zakładowego wynikającą z umowy spółki lub jej zmiany, związanej z przekształceniem, podziałem lub łączeniem spółek, która była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych przed dokonaniem tych czynności.

W konsekwencji, skoro w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną kapitał podstawowy spółki jawnej zwiększył się w stosunku do kapitału zakładowego spółki z o.o. (zwiększyła się wartość wkładów w spółce jawnej w stosunku do udziałów w spółce z o.o.), to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego dokonanie tej czynności powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do Pana argumentacji opartej na treści postanowienia w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim z dnia 16 marca 2007 r. należy stwierdzić, iż postanowienie to odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl