ITPB2/436-110/11/TJ - Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 października 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/436-110/11/TJ Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2011 r. (data wpływu 20 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 lipca 2011 r. (data wpływu 21 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w spółce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 18 lipca 2011 r. (data wpływu 21 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w spółce.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (Wnioskodawca) jest spółką zależną od Spółki A. Udział pośredni spółki A w kapitale Spółki wynosi 100%. Spółka A posiada również 100% udziałów w swojej spółce zależnej (dalej: "spółka B"). Wszystkie wymienione podmioty - Spółka, spółka A oraz spółka B posiadają siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Planowane jest przeprowadzenie transakcji, w ramach której spółka A wniesie aportem do Spółki posiadane przez siebie udziały w spółce B. W zamian Spółka wyda spółce A własne udziały. W wyniku planowanej transakcji Spółka stanie się 100% udziałowcem spółki B, uzyskując dzięki temu bezwzględną większość praw głosu w spółce B. Spółka zamierza dokonać sprzedaży udziałów spółki B, które nabędzie w ramach opisanej powyżej transakcji. Wydatki związane ze sprzedażą udziałów mają na celu uzyskanie kapitału potrzebnego do prowadzenia działalności Spółki. Spółka nie świadczy i nie będzie świadczyła na rzecz spółki B żadnych usług (w tym usług związanych z zarządzaniem, administrowaniem, prowadzeniem polityki handlowej). W uzupełnieniu Spółka wskazała, że w Krajowym Rejestrze Sądowym w przedmiocie działalności Spółki nie jest wymieniona działalność polegająca na sprzedaży udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy sprzedaż udziałów Spółki B podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i czy Spółka będzie z tytułu tej transakcji podatnikiem.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż przez Spółkę 100% udziałów w spółce B będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 1%, a podatnikiem z tytułu tej transakcji będzie nabywca udziałów. Uzasadniając przedstawione stanowisko Wnioskodawca stwierdza, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. W myśl natomiast art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

1.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub

2.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

a.

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

b.

umowy spółki i jej zmiany,

c.

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Ze względu na fakt, że w ocenie Spółki sprzedaż 100% udziałów będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania VAT, sprzedaż ta będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stosownie natomiast do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy stawka podatku wynosi 1%. Zgodnie natomiast z art. 4 pkt 1 obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym. Powyższe, w ocenie Wnioskodawcy sprawia, że sprzedaż przez Spółkę udziałów w spółce B podlegać będzie podatkowi od czynności cywilnoprawnych przy zastosowaniu stawki 1%, a podatnikiem z tego tytułu będzie nabywca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1, w tym wymieniona w pkt 1 lit. a) umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stosownie do art. 2 pkt 4 wskazanej ustawy, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;

Przepis ten ustanawia zasadę, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne podejmowane w ramach obrotu nieprofesjonalnego, natomiast obrót zawodowy (profesjonalny) objęty został podatkiem od towarów i usług. Z jego treści wynika zasada rozgraniczenia obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych od obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, jak również zasada wzajemnego wykluczenia tych obowiązków. Powyższe oznacza, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, których dokonanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

Wskazać również należy, że w przypadku umowy sprzedaży i zamiany, której przedmiotem są udziały lub akcje w spółkach handlowych, o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje okoliczność, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Powyższe oznacza, że zwolnienie ww. umowy sprzedaży lub zamiany z opodatkowania podatkiem od towarów i usług spowoduje, że czynność taka podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca planuje dokonać sprzedaży udziałów, jakie nabędzie w spółce B.

Dokonując oceny powyższego zdarzenia z punktu widzenia obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdzić należy, że w wydanej na wniosek Spółki interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług z dnia 11 października 2011 r., znak ITPP1/443-1011/11/DM wyjaśniono, że w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi, a Spółka jak wskazano we wniosku nie świadczy na rzecz spółki B żadnych usług, to czynność samej sprzedaży udziałów nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym Spółka nie jest zobowiązana do wykazania przedmiotowej transakcji dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Konsekwencją powyższego stanowiska jest uznanie, że planowana przez Spółkę transakcja sprzedaży podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym wyjaśnić należy, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 przy umowie sprzedaży ciążył on będzie na kupującym.

Podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, będzie w omawianym przypadku wartość rynkowa zbywanych udziałów, a stawka podatku wyniesie 1% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b).

Reasumując stwierdzić należy, że planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż udziałów w spółce B stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych a obowiązek podatkowy z tego tytułu ciążył będzie na kupującym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl