ITPB2/415W-10/08

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415W-10/08

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

W odpowiedzi na wezwanie Pani z dnia 31 stycznia 2008 r. (data wpływu 5 lutego 2008 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 16 stycznia 2008 r. znak ITPB1-415-451/07/MM, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów w wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, znajduje podstawy do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów, zmienia swoje stanowisko zawarte w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 16 stycznia 2008 r. znak ITPB1-415-451/07/MM uznając stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Treść zarzutów zawartych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa

Zdaniem Pani, interpretacja wydana w przedmiotowej sprawie, tj. w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, narusza przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W Pani ocenie, organ podatkowy dokonując interpretacji indywidualnej powinien wiedzieć, że do chwili obecnej zapadło wiele orzeczeń sądowych dotyczących kwestii będącej przedmiotem interpretacji i z wyroków tych wynika jednoznacznie, iż prawidłowa wykładnia przepisu może prowadzić wyłącznie do wniosku, iż okres zameldowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest czasem rzeczywistego zameldowania. Ponadto wszelkie dywagacje, iż okres ten rozpoczyna się w innej dacie, a w szczególności, iż należy go liczyć od chwili nabycia praw do lokalu są całkowicie bezpodstawne. Zdaniem Pani, Dyrektor Izby Skarbowej powinien sięgnąć do orzecznictwa sądowego, by zapoznać się z wyrokami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa/2015/2007, III SA/Wa/1387/2007) oraz w Szczecinie (sygn. akt I SA/Sz/330/2007), w których sądy prezentują w tej kwestii jednolite stanowisko. Na potwierdzenie powyższego załączyła Pani wyciąg z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 listopada 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1387/2007. Podniosła Pani również, że organy skarbowe są na swój sposób konsekwentne, chociażby w tym, iż odmawiały przyjęcia oświadczenia o spełnieniu przez Panią warunków do zwolnienia.

Odnosząc się do podniesionych zarzutów stwierdza się co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw, nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Zasady te obejmują również zwolnienie przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

* jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a) - d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia (art. 21 ust. 21 ww. ustawy). Oznacza to, że nie złożenie oświadczenia lub złożenie go po terminie spowoduje brak prawa do zwolnienia.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania, nie uzależnia zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez wyżej wskazany okres.

Na gruncie polskiego systemu prawa, a w szczególności prawa podatkowego, można mówić o zasadzie pierwszeństwa wykładni językowej. Posługując się jedną z reguł tej wykładni można stwierdzić, że skoro omawiany przepis nie określa ani daty początkowej, od której należy liczyć bieg terminu zameldowania, ani też nie wymaga aby była zachowana jego ciągłość - to, zgodnie z treścią przepisu art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy, przyjąć należy, że do zwolnienia uprawnia zameldowanie w zbywalnym lokalu na pobyt stały przez okres obejmujący (co najmniej) 12 miesięcy wstecz od daty zbycia.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 29 października 2007 r. stanu faktycznego wynika, że 30 stycznia 1978 r. otrzymała Pani spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego i od tego dnia była Pani zameldowana w tym lokalu na pobyt stały, zaś 26 stycznia 2007 r. dokonała przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. Natomiast w dniu 29 czerwca 2007 r. dokonała Pani sprzedaży na rzecz osoby trzeciej.

Oceniając przytoczone powyżej uregulowania prawne należy stwierdzić, że prawidłowe jest Pani stanowisko przedstawione we wniosku, iż okres zameldowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniający do skorzystania z ulgi, należy liczyć od dnia faktycznego zameldowania, a nie od daty nabycia lokalu.

Na zmienioną niniejszym aktem pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie z dnia 16 stycznia 2008 r. znak ITPB1-415-451/07/MM Stronie przysługuje prawo wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenie niniejszej odpowiedzi (art. 53 § 2 ww. ustawy) za pośrednictwem organu, który wydał interpretację (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl