ITPB2/415-98/08/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-98/08/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2008 r. (data wpływu 25 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 26 marca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przed zawarciem związku małżeńskiego nabyła Pani udział wynoszący #189; części lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, a pozostały udział wynoszący #189; części nabył przyszły mąż. Opisane udziały nabyli Państwo na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży z dnia 29 września 2000 r., tzn. przed zawarciem związku małżeńskiego.

W dniu 25 sierpnia 2001 r. zawarli Państwo związek małżeński z ustrojem wspólności ustawowej. Przedmiotowy lokal mieszkalny stał się przedmiotem rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej, tj. wszedł w skład majątku wspólnego.

W dniu 23 lutego 2004 r. aktem notarialnym wyłączyli Państwo wspólność ustawową majątku nabytego w czasie trwania małżeństwa. W dniu 25 lutego 2004 r. znieśli Państwo współwłasność powyżej opisanej nieruchomości, w ten sposób, że otrzymała Pani na wyłączną własność całą nieruchomość, bez obowiązku spłat lub dopłat na rzecz męża. W piśmie uzupełniającym poinformowała Pani dodatkowo, iż wartość otrzymanej #189; części lokalu mieszkalnego mieściła się w udziale, jaki przysługiwał Pani w majątku wspólnym małżeńskim.

W dniu 12 października 2006 r. podpisali Państwo, w formie aktu notarialnego, przedwstępną umowę zakupu z deweloperem w ramach której nabędziecie nowy lokal mieszkalny w udziale wynoszącym 8/10 części dla Pani i w udziale 2/10 przypadającym na małżonka. Jego zakup finansują Państwo umową kredytu z dnia 5 kwietnia 2006 r. zawartą z bankiem. Spłata kredytu następuje ze wspólnego konta bankowego małżonków. Po zawarciu umowy kupna w formie aktu notarialnego zamierza Pani sprzedać lokal mieszkalny nabyty zgodnie z umową z dnia 29 września 2000 r., którego współwłasność zniesiono w dniu 25 lutego 2004 r. Środki uzyskane ze sprzedaży zamierza Pani w ciągu dwóch lat przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nowego mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy środki ze sprzedaży lokalu mieszkalnego będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym czy też będą objęte zwolnieniem.

Jeżeli nie będzie zwolnienia w ogóle lub nie będzie zwolnienia w udziale części lokalu mieszkalnego uzyskanego w dniu 25 lutego 2004 r. w wyniku zniesienia współwłasności opisanej nieruchomości, a jedynie w części nabytej na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży z dnia 29 lutego 2000 r. to, czy jeżeli w ciągu dwóch lat od sprzedaży lokalu mieszkalnego środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczy Pani na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup następnego lokalu mieszkalnego, dochód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego będzie zwolniony od podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy środki ze sprzedaży lokalu mieszkalnego będą objęte zwolnieniem od podatku dochodowego, gdyż od nabycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży z dnia 29 września 2000 r. upłynęło ponad 5 lat a dnia 25 lutego 2004 r. miało miejsce jedynie zniesienie współwłasności, na podstawie którego nabyła Pani pozostały udział części lokalu. W sytuacji odmiennej interpretacji dochód ze sprzedaży będzie zwolniony od podatku, gdyż środki uzyskane ze sprzedaży lokalu zamierza Pani przeznaczyć w ciągu dwóch lat na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nowego lokalu mieszkalnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu - z zastrzeżeniem ust. 2 - jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z analizy stanu faktycznego opisanego przez Panią w złożonym wniosku wynika, iż przed zawarciem związku małżeńskiego każdy z małżonków posiadał udział w lokalu mieszkalnym. W sierpniu 2001 r. zawarła Pani związek małżeński, w którym obowiązywał ustrój wspólności ustawowej. Lokal mieszkalny stał się przedmiotem rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej i wszedł w skład majątku wspólnego.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Celem umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską jest ustanowienie ustroju majątkowego między małżonkami w sposób odmienny od przewidzianego w przepisach o wspólności ustawowej. Umowa ta jest czynnością prawną, która reguluje stosunki majątkowe małżonków przez czas trwania ich związku małżeńskiego (art. 47 Kodeksu).

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażono pogląd, że umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską ma charakter czynności prawnej rozporządzającej o charakterze nieodpłatnym. Wspólność małżeńską, która jest współwłasnością łączną cechuje bezudziałowy charakter. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży nieruchomości, każdy z małżonków zbywa całą nieruchomość, a nie udziały w tej nieruchomości zaś cały przychód ze sprzedaży wchodzi niepodzielnie do majątku wspólnego.

Włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem tej nieruchomości przez drugiego małżonka, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji u podatnika, który w wyniku zawarcia umowy rozszerzającej wspólność ustawową stał się współwłaścicielem nieruchomości, nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (w sytuacji, gdy czynności tej dokonywałby wspólnie z małżonkiem), stanowiącej majątek wspólny, jeżeli od końca roku, w którym nabyto tę nieruchomość (do majątku odrębnego) upłynęło pięć lat.

Jednakże w przedstawionym stanie faktycznym, w lutym 2004 r. wyłączyła Pani wraz z małżonkiem wspólność ustawową majątku nabytego w trakcie małżeństwa i równocześnie znieśli Państwo współwłasność lokalu mieszkalnego w ten sposób, że nabyła Pani całą nieruchomość bez obowiązku spłat i dopłat na rzecz męża. Dodatkowo poinformowała Pani, iż wartość otrzymanej #189; części lokalu mieszkalnego mieściła się w udziale jaki przysługiwał Pani w majątku małżeńskim.

Zatem dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy istotne jest ustalenie, czy zniesienie współwłasności nieruchomości, po uprzednim włączeniu jej do majątku wspólnego małżonków, stanowi nabycie w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nabyciem nieruchomości nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego czy też wyłączenia wspólności ustawowej, jeśli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty.

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa obejmująca przedmioty nabyte w czasie jego trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich. Dopiero ustanie współwłasności małżeńskiej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych. W świetle art. 42 i 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą ustania własności ustawowej majątek nią objęty staje się współwłasnością w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności, które powoduje powstanie nowego stanu prawnego związanego z nabyciem prawa własności tej samej nieruchomości. Art. 43 Kodeksu stanowi przy tym, iż oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Za datę nabycia zbywanej nieruchomości, jeżeli nieruchomość ta stała się wcześniej przedmiotem rozszerzenia wspólności majątkowej, należy przyjąć datę jej nabycia do majątków odrębnych małżonków, jednakże wyłącznie w sytuacji, gdy wartość otrzymanej w wyniku podziału nieruchomości mieści się w udziale jaki przysługuje drugiemu małżonkowi w majątku dorobkowym małżeńskim.

Należy podkreślić, iż w sytuacji, gdyby wartość nabytej nieruchomości przekroczyła udział w majątku dorobkowym małżeńskim i podział nie byłby ekwiwalentny w naturze, wtedy za datę nabycia udziału w nieruchomości należałoby przyjąć datę zniesienia współwłasności.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy - jak wskazano we wniosku - nabyła Pani cały lokal mieszkalny poprzez zniesienie współwłasności bez obowiązku spłat i dopłat, a nabyta część mieściła się w udziale, jaki przysługiwał w majątku wspólnym, to za datę nabycia należy przyjąć dzień 29 września 2000 r., kiedy Pani oraz przyszły małżonek nabyliście udziały wynoszące #189; części lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży.

Reasumując, pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2005 r. zatem okoliczność ta powoduje, że nie wystąpi obowiązek w podatku dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego. Tym samym nie będzie miało znaczenia na jakie cele przeznaczy Pani uzyskane środki pieniężne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl