ITPB2/415-938/08/IL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-938/08/IL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2008 r. (data wpływu 6 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania udziałów członkowskich wypłaconych po śmierci członka spółdzielni osobom uprawnionym - jest prawidłowe w części dotyczącej zaliczenia wypłaconych świadczeń do przychodów z praw majątkowych oraz obowiązku pobrania zaliczek na podatek oraz nieprawidłowe w części dotyczącej podstawy ich ustalenia.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania udziałów członkowskich wypłaconych po śmierci członka spółdzielni osobom uprawnionym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Bank Spółdzielczy działa jako spółdzielnia, do której mają prawo przystąpić osoby fizyczne i prawne pod warunkiem wniesienia udziału członkowskiego w statutowej wysokości. Zgodnie z art. 16 par. 3 Prawa Spółdzielczego oraz z obowiązującym statutem każdy członek Banku ma prawo w deklaracji członkowskiej lub w odrębnym oświadczeniu wskazać pisemnie osobę, której Spółdzielnia - Bank obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udział członkowski. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wypłacany osobie trzeciej udział członkowski nie wchodzący do spadku, podlega opodatkowaniu.

2.

Czy Bank jako płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

3.

Czy zaliczka na podatek dochodowy winna być wyliczona zgodnie z art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. po pomniejszeniu wypłacanego świadczenia o koszty uzyskania przychodu i składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy zastosowaniu najniższej stawki podatkowej określonej w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

4.

Czy koszty uzyskania przychodu powinny stanowić pomniejszenie przychodu i w jakiej wysokości.

Zdaniem Wnioskodawcy, powstały w omawianej sytuacji przychód uwzględniając interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 kwietnia 2008 r. IBPB2/415-147/08/MK zaliczany jest do kategorii przychodów z praw majątkowych i stanowi źródło dochodu wg art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ze względu na brak jednoznacznego wskazania sposobu postępowania w powyższym przypadku, a uwzględniając wskazaną interpretację Bank Spółdzielczy jako płatnik zgodnie z art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od wypłaconego świadczenia obowiązany jest pobrać i przekazać do właściwego organu podatkowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z powyższym wypłaconą kwotę Wnioskodawca pomniejszy o koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% - art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a następnie odliczy składki zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i od tak otrzymanej podstawy opodatkowania wyliczamy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19%. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż w celu właściwego poboru składek zwrócił się o wydanie interpretacji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w części dotyczącej zaliczenia wypłaconych świadczeń do przychodów z praw majątkowych oraz obowiązku pobrania zaliczek na podatek oraz za nieprawidłowe w części dotyczącej podstawy ich ustalenia.

Zgodnie treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 11 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast z treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy wynika, że źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Ponadto, stosownie do treści art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych, uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zacytowany powyżej przepis nie podaje normatywnej definicji przychodów z praw majątkowych i nie stanowi katalogu zamkniętego, na co wskazuje wyrażenie "w szczególności". Zatem tą kategorią został objęty każdy przychód osiągnięty przez podatnika w związku z posiadaniem przez niego praw o charakterze majątkowym.

Udziały należne zmarłemu członkowi, które po jego śmierci Bank wypłacił na podstawie art. 16 § 3 Prawa spółdzielczego wskazanej w deklaracji członkowskiej osobie, stanowią dla tej osoby przychód z praw majątkowych, o którym mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Należy wskazać, że stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Mając na uwadze powyższe, na Wnioskodawcy ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych kwot. Wskazać, należy, że art. 22 ust. 9 ustawy nie przewiduje kosztów uzyskania przychodu dla praw majątkowych, w związku z czym podstawa opodatkowania nie powinna zostać pomniejszona o koszty uzyskania przychodu.

Brak jest również podstaw do zastosowania zmniejszenia zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej zaliczkę bowiem cytowany powyżej art. 41 ust. 1 ustawy nie zawiera odniesienia do art. 32 ust. 3 ustawy.

Zatem w przypadku wypłaty przychodu z tytułu praw majątkowych zastosowanie będzie miał art. 42 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Natomiast stosownie do art. 42 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.

Wnioskodawca będzie zatem zobowiązany wystawić osobom uprawnionym do otrzymania świadczeń PIT-11 i wykazać w nim wypłacone świadczenie jako przychód z praw majątkowych.

Reasumując, wypłacony osobie trzeciej, wskazanej w deklaracji członkowskiej udział członkowski stanowi dla tej osoby przychód z praw majątkowych i w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Bank jako płatnik zobowiązany jest pobrać zaliczkę na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%, bez pomniejszania podstawy opodatkowania o koszty uzyskania przychodów.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl