ITPB2/415-93/08/BK - Opodatkowanie przychodów z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków rady nadzorczej, zarządu, prokurentów oraz objętej ubezpieczeniem grupy pracowników (kierowników i koordynatorów projektów).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-93/08/BK Opodatkowanie przychodów z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków rady nadzorczej, zarządu, prokurentów oraz objętej ubezpieczeniem grupy pracowników (kierowników i koordynatorów projektów).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2008 r. (data wpływu 25 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków rady nadzorczej, zarządu, prokurentów oraz objętej ubezpieczeniem grupy pracowników (kierowników i koordynatorów projektów) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej członków rady nadzorczej, zarządu, prokurentów oraz objętej ubezpieczeniem grupy pracowników (kierowników i koordynatorów projektów).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Spółka, jako pracodawca, zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej określonych grup pracowników, w tym członków zarządu spółki, prokurentów, kierowników oraz koordynatorów projektów sprawujących bezpośredni nadzór nad pracami realizowanymi przez Spółkę oraz członków rady nadzorczej. W tym celu Spółka otrzymała ofertę zawarcia umowy ubezpieczenia określającą, że ubezpieczenie ma dotyczyć całej grupy ubezpieczonych pracowników oraz członków organów spółki, wobec których roszczenia osób trzecich (lub samej spółki) mogłyby być podnoszone. Z uwagi na fakt, iż w grupach osób ubezpieczonych następują zmiany personalne, ubezpieczenie związane będzie ze stanowiskiem (bezimienne), a nie z określoną z imienia i nazwiska osoba fizyczną. W efekcie, ubezpieczona będzie każda osoba zajmująca w okresie obowiązywania umowy ubezpieczenia określone stanowisko, lecz ani umowa ani polisa nie będą bezpośrednio wskazywały osób ubezpieczonych z imienia i nazwiska. Mając na uwadze zakres i okres ubezpieczenia można z góry stwierdzić, iż nie pokryją się z kadencją członków rady nadzorczej i członków zarządu, czy okresem sprawowania funkcji przez prokurentów oraz kierowników i koordynatorów projektów. Osoby te będą podlegać rotacji na stanowiskach. Składka na ubezpieczenie będzie naliczana od jednego z wybranych wariantów sumy gwarancyjnej dla spółki i nie będzie dzielona na poszczególnych ubezpieczonych. Umowa ma być zawarta w związku z art. 808 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) zgodnie z którym, ubezpieczony nie musi być imiennie wskazany w umowie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zapłacona składka ubezpieczeniowa z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia OC członków rady nadzorczej, zarządu, prokurentów oraz objętej ubezpieczeniem grupy pracowników (kierowników i koordynatorów projektów) będzie stanowiła przychód osoby fizycznej objętej ubezpieczeniem.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapłacona przez Spółkę składka ubezpieczeniowa z tytułu zawartej umowy OC niektórych grup pracowników, nie będzie stanowiła przychodu osoby fizycznej nie wymienionej imiennie w treści umowy, ponieważ nie ma możliwości przypisania okresu ubezpieczenia do okresu pełnienia funkcji danego członka rady nadzorczej, zarządu, prokurenta, kierownika lub koordynatora projektu. Należy podkreślić, iż umowa ubezpieczenia obejmuje nie tylko członków organów spółki, w tym zarządu, ale i innych pracowników spółki, których liczba jest niemożliwa do jednoznacznego określenia zarówno w momencie zawierania umowy, jak i zapłacenia składki. Tak więc, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie jest powiązane z osobą, ale z funkcją i tym samym nie jest możliwe dokonanie podziału zapłaconej składki pomiędzy aktualnie pełniących funkcje pracowników, na przykład kierowników i koordynatorów projektów, którzy nie tylko zmieniają się w ramach jednego projektu, ale w ciągu roku powoływani są do realizacji projektów kolejnych, a na ich miejsce przychodzą inne osoby. Ponadto, Wnioskodawca nadmienia, że podobne stanowisko zajął Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie wydając postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Nr 1471/DPF/415-87/06/ML.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1, tejże ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Zgodnie z art. 805 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Natomiast stosownie do zapisu art. 822 tejże ustawy, przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony.

Z treści tego przepisu wynika, że umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej nie musi koniecznie dotyczyć osoby ubezpieczającej. Osoba ta może zawrzeć umowę, której przedmiotem ubezpieczenia będzie odpowiedzialność za szkody spowodowane przez inną osobę (np. członka zarządu). Sytuacja, w której składka opłacana jest przez inną osobę niż ta, w której interesie majątkowym zawierana jest umowa powoduje powstanie przychodu u osoby, na rzecz której zawierana jest umowa. Jest ona bowiem odstępstwem od ogólnej zasady pokrywania kosztów ubezpieczenia przez podmiot, którego interesów umowa dotyczy.

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość, została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika należą do nieodpłatnych świadczeń. Ich pojęcia nie definiuje jednak ustawa o podatku dochodowym. Termin "świadczenie" pojawia się na gruncie Kodeksu cywilnego i zgodnie z art. 353 oznacza przedmiot stosunku zobowiązaniowego, który wyraża się obowiązkiem określonego zachowania się przez podmiot zobowiązany. Dla celów podatkowych pojęcie "nieodpłatnego świadczenia" ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono nie tylko działanie lub zaniechanie na rzecz innej strony, ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest nieodpłatne przysporzenie majątku innej osobie kosztem majątku innego podmiotu, mające konkretny wymiar finansowy. Mając na uwadze powyższe, uzyskiwana przez osoby ubezpieczone korzyść w postaci opłaconych przez Spółkę składek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej stanowi nieodpłatne świadczenie, które należy zakwalifikować do przychodów określonych w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pełnione przez te osoby obowiązki wynikają ze stosunku pracy.

W sytuacji natomiast sprawowania funkcji zarządzania na podstawie aktu powołania, otrzymana korzyść nie jest zaliczana do przychodów ze stosunku pracy, a do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy podatkowej.

Zgodnie z art. 13 ust. 7 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Argument, iż ubezpieczenie związane będzie ze stanowiskiem (bezimiennie), a nie określoną z imienia i nazwiska osobą fizyczną, w tym przypadku nie znajduje uzasadnienia, gdyż w chwili wpłaty składki, znany jest skład członków rady nadzorczej, zarządu, prokurentów oraz objętej ubezpieczeniem grupy pracowników (kierowników i koordynatorów projektów).

Ustalenie, jakiej osobie przysługuje przysporzenie majątkowe z tytułu opłacanej składki, nie budzi więc wątpliwości. Spółka zna członków rady nadzorczej, zarządu, prokurentów oraz objętej ubezpieczeniem grupy pracowników (kierowników i koordynatorów projektów) z imienia i nazwiska, zna również dokładnie okresy, kiedy osoby te pełniły swoje funkcje, a tym samym korzystały z ubezpieczenia. To wszystko pozwala na przypisanie przychodu konkretnym osobom. Tak więc nie ma podstaw, aby umowę ubezpieczenia "bezimienną" obejmującą wszystkich członków zarządu spółki, prokurentów, kierowników oraz koordynatorów projektów oraz członków rady nadzorczej traktować jako zdarzenie niepowodujące przysporzenia po stronie tych osób. Członkowie rady nadzorczej, zarządu, prokurenci oraz kierownicy i koordynatorzy projektów osiągają korzyść finansową, ponieważ nie są zobowiązani do zapłaty składki ubezpieczeniowej na własne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, gdyż pokrywa tę składkę za nich Spółka.

Dzięki takiemu działaniu u członków zarządu, prokurentów, kierowników oraz koordynatorów projektów oraz członków rady nadzorczej dochodzi do przysporzenia w majątku, gdyż inny podmiot ponosi za nich koszt finansowy ubezpieczenia, a tym samym nie muszą oni uszczuplać swojego majątku. Z tej też przyczyny składkę ubezpieczeniową ponoszoną na rzecz członków zarządu, prokurentów, kierowników oraz koordynatorów projektów oraz członków rady nadzorczej przez Spółkę należy zaliczyć do przychodów tychże członków. Osoby te są beneficjentami ubezpieczenia, gdyż dzięki niemu nie będą narażone na dochodzenie przez osoby trzecie wobec nich roszczeń, wynikających z podejmowanych działań zarządzających. Nieodpłatnym świadczeniem będzie zatem zapewnienie osobom ubezpieczonym przed ewentualnymi stratami finansowymi wynikającymi z obowiązku pokrycia szkód powstałych w wyniku podjętych przez nich decyzji, w sytuacji, kiedy za tę ochronę w postaci polisy członkowie rady nadzorczej, zarządu, prokurenci oraz kierownicy i koordynatorzy projektów nie płacą.

Nadmienić należy, iż kwota składki rozkłada się solidarnie na wszystkich członków zarządu, prokurentów, kierowników oraz koordynatorów projektów oraz członków rady nadzorczej objętych przedmiotowym ubezpieczeniem. Składka w częściach odpowiadających poszczególnym członkom zarządu stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy lub działalności wykonywanej osobiście.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl