ITPB2/415-917/08/ENB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-917/08/ENB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2008 r. (data wpływu 26 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zamiany nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zamiany nieruchomości.

Pismem z dnia 7 listopada 2008 r. Nr ITPB2/415-917/08-2/ENB został Pan wezwany do uzupełnienia wniosku poprzez między innymi doprecyzowanie pytania dotyczącego przedstawionego zdarzenia przyszłego w odniesieniu do każdego z podatków oraz doprecyzowanie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej wskazanego we wniosku zdarzenia przyszłego w odniesieniu do sformułowanych pytań. Powyższe uzupełniono w dniu 17 listopada 2008 r..

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

W 1962 r. Pana rodzice na podstawie umowy przejęli w dzierżawę działkę o powierzchni 1595 m 2 z prawem zabudowy, na której znajdował się prowizoryczny budynek gospodarczy. Na działce tej wybudowali dom i budynki gospodarcze. W 1982 r. Pana rodzice zakupili od innego właściciela, działkę przylegającą do działki dzierżawionej o powierzchni 875 m 2. W lutym 2007 zmarł Pana ojciec, a w maju 2007 r. uprawomocnił się podział spadku pomiędzy Pana, matkę i brata. Zamierza Pan wraz z pozostałymi współwłaścicielami działki o powierzchni 875 m 2 (zakupionej przez rodziców w 1982 r.), zamienić tę działkę na działkę o takiej samej powierzchni, wydzieloną z działki która jest dzierżawiona od 1962 r. i na której został pobudowany dom w którym Pan mieszka wraz rodziną. Właściciel dzierżawionej działki mieszka poza granicami Polski a jego pełnomocnik notarialny wyraża zgodę i deklaruje brak roszczeń do całości zabudowań. Wskazuje Pan, że cała rodzina jest zameldowana w domu na dzierżawionej działce. Przedmiotem zamiany są równe powierzchnie gruntu na dwóch sąsiadujących działkach. Po dokonaniu zamiany budynki będą się znajdowały na działce która stanie się Państwa własnością.

Dodatkowo wskazał Pan, że pełnomocnik właściciela dzierżawionej działki zamierza pilnie ją sprzedać, a z powodu braku środków finansowych nie jesteście Państwo w stanie jej zakupić.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Jakie opłaty powstaną w związku z przeprowadzeniem transakcji zamiany działek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

2.

Jakie opłaty powstaną w związku z przeprowadzeniem transakcji zamiany działek w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek w pozostałym zakresie zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy, przy transakcji zamiany działek nie wystąpi podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ żadna ze stron nie zwiększy stanu posiadania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, przepisy wprowadzone nowelizacją mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) od 1 stycznia 2007 r.

Należy wskazać, że odpłatne zbycie obejmuje swoim zakresem nie tylko umowę sprzedaży, ale również umowę zamiany.

Wobec tego zamiana nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości stanowi, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródło przychodu podatkowego, jeśli ma ona miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie oraz nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Jeśli natomiast odpłatne zbycie nieruchomości lub prawa do lokalu mieszkalnego następuje po upływie tego okresu nie powstaje przychód z zamiany (nie ma miejsca opodatkowanie podatkiem dochodowym).

W sytuacji przedstawionej we wniosku, w 2007 r. nabył Pan w drodze spadku wraz z matką i bratem udział w działce. Zamierza Pan wraz z pozostałymi współwłaścicielami zbyć działkę na podstawie umowy zamiany. W konsekwencji, planowana przez Pana zamiana będzie stanowiła źródło przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeśli będzie dokonana przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tj. przed końcem 2012 r..

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. na podstawie art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Natomiast podstawą obliczenia podatku - stosownie do ust. 2 niniejszego przepisu - o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

W myśl art. 30e ust. 3 ww. ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) dochód ustala się u każdej ze stron umowy na zasadach, o których mowa w ust. 2.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Przepisy ust. 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 6d ww. ustawy za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wobec powyższego, w zdarzeniu przyszłym opisanym przez Pana we wniosku, o ile czynność zamiany zostanie dokonana przed końcem 2012 r., zobowiązany będzie Pan do zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego ustalonego zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 30e ustawy.

Końcowo należy wskazać, że fakt zameldowania w budynku wzniesionym na działce, którą nabędzie Pan we współwłasności w drodze zamiany pozostaje w przedmiotowej sytuacji bez wpływu na powstanie zobowiązania podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl