ITPB2/415-912/09/MU - Opodatkowanie sprzedaży działek rolnych po upływie 5 lat.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-912/09/MU Opodatkowanie sprzedaży działek rolnych po upływie 5 lat.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2009 r. (data wpływu 9 listopada 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 stycznia 2010 r. (data wpływu 21 stycznia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży działek rolnych - jest prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazane we wniosku.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży działek rolnych. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 stycznia 2010 r. (data wpływu 21 stycznia 2010 r.)

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w kwietniu 2002 r. wraz z małżonką, z którą pozostaje we wspólności majątkowej, kupił 5 działek rolnych o łącznej powierzchni 2,6824 ha. Natomiast w listopadzie 2005 r. dokupił 9 działek rolnych o powierzchni 2,0575 ha. Łącznie posiada więc wraz z żoną 4,7399 ha gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako użytki rolne. Zakup gruntów rolnych był podyktowany zamiarem założenia dużej hodowli królików. Z uwagi na planowaną wielkość hodowli i związaną z tym technologię Wnioskodawca nie otrzymał zgody Gminy i Ochrony Środowiska Naturalnego. W międzyczasie ciężko zachorował, przeszedł poważny zabieg na sercu czego efektem była decyzja lekarska o całkowitej niezdolności do jakiejkolwiek pracy i uznanie za inwalidę II grupy. Żona Wnioskodawcy również nie może pracować fizycznie ponieważ ma wszczepioną endoprotezę kolana i oczekuje na protezę drugiego stawu kolanowego. Problemy ze zdrowiem oraz pogarszająca się sytuacja materialna zmusiły małżonków do podjęcia decyzji o sprzedaży przedmiotowych działek. W związku z tym, zostały one scalone i wtórnie podzielone na 14 działek rolnych, każda o powierzchni przekraczającej 3.000 m2. Wnioskodawca wskazuje, iż chciałby 4 działki przekazać wnukom a 10 sprzedać w odstępach czasu tj. działki powstałe z gruntów nabytych w 2002 r. zamierza sprzedawać od 2010 r., a działki powstałe z gruntów nabytych w 2005 r. od roku 2011 r. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży działek chciałby przeznaczyć na remont i ocieplenie domu oraz na leczenie i rehabilitację. Ponadto Wnioskodawca nadmienia, iż użytki rolne nie tworzą gospodarstwa rolnego i w wyniku sprzedaży nie utracą charakteru rolnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie warunki muszą być spełnione, by sprzedaż działek rolnych nie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany ze sprzedaży działek (gruntów) nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym o osób fizycznych. Będzie bowiem korzystał ze zwolnienia gdyż przedmiotem zbycia będą grunty rolne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazane we wniosku.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

*

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego w kwietniu 2002 r. wraz z małżonką, kupił Pan 5 działek rolnych, a w listopadzie 2005 r. dokupił jeszcze 9 działek rolnych sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako użytki rolne. Następnie grunty te zostały scalone i powtórnie podzielone na 14 działek. Zamierza Pan sukcesywnie sprzedawać poszczególne działki w następujący sposób: działki powstałe z gruntów nabytych w roku 2002 zamierza Pan sprzedawać od 2010 r., a działki powstałe z gruntów nabytych w roku 2005 sprzedawać od 2011 r.

Scalenie i podział na 14 działek dotychczas posiadanych nie stanowi ich nabycia, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu o którym mowa w tym przepisie. Zatem za datę nabycia - od której liczy się upływ 5-letniego terminu - działek, powstałych w wyniku podziału, należy uznać 2002 i 2005 rok. Tym samym pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy w Pana przypadku dla działek nabytych w 2002 r. upłynął z końcem 2007 r., a dla działek nabytych w 2005 r. upłynie z końcem 2010 r.

W związku z faktem, iż ewentualna sprzedaż ww. działek nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie - nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód uzyskany ze sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl