ITPB2/415-833/08/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-833/08/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2008 r. (data wpływu 21 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z działalności wykonywanej osobiście - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z działalności wykonywanej osobiście.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Kapitał zakładowy Wnioskodawcy znajduje się w posiadaniu jednej osoby fizycznej. Udziałowiec, który posiada 100% udziałów, sprawuje funkcje zarządcze jako wiceprezes Spółki, reprezentując Spółkę "na zewnątrz" względem osób trzecich.

Stosunek łączący udziałowca ze Spółką - z uwagi na treść orzeczeń Sądu Najwyższego - nie jest oparty na stosunku pracy, gdyż - jak stanowią sentencje orzeczeń - czynność zawarcia umowy byłaby w takim przypadku czynnością nieważną (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 maja 1990 r., III CZP 8/90, publ. OSNC 1990/10-11/124).

Niemniej jednak, jedyny udziałowiec Spółki wykonuje osobiste świadczenia z zakresu jej zarządzania i kierowania. Wykonywane czynności są oparte o zasady określone w uchwale wspólników na podstawie art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych.

Od chwili podjęcia stosownej uchwały zgromadzenia wspólników, Spółka wypłaca stosowne świadczenie prezesowi, na podstawie źródła przychodów określonego w art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wypłaty świadczeń dokonane przez Spółkę z o.o. na rzecz jej wiceprezesa będącego jednoosobowym udziałowcem, będą świadczeniami, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy wypłata takiego świadczenia z tytułu wskazanej należności jest kosztem uzyskania przychodów dla Spółki z o.o., w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie pierwsze). Odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie drugie) zostanie udzielona odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - wypłata świadczenia dla wiceprezesa Spółki będącego jednoosobowym udziałowcem z tytułu świadczeń wykonywanych osobiście jest przychodem, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in., zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy podatkowej przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Zasady funkcjonowania spółek prawa handlowego uregulowane zostały w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z art. 201 § 1 wskazanej ustawy zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę, natomiast na podstawie § 4 członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż jedyny udziałowiec Spółki nie pozostaje z nią w stosunku pracy, a jedynie pełni funkcje zarządzające i reprezentuje Spółkę na podstawie uchwały organu stanowiącego Spółki. Natomiast z danych ujętych w Krajowym Rejestrze Sądowym (wersja elektroniczna) wynika, iż organem reprezentującym Spółki jest zarząd, a sposób reprezentacji określony jest następująco: prezes zarządu jednoosobowo, dwóch członków zarządu łącznie, członek zarządu łącznie z prokurentem. Sprawia to, iż należności wypłacane przez Spółkę wiceprezesowi zarządu Spółki z tytułu wykonywanych przez niego funkcji stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta, co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10 - 562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl