ITPB2/415-778/10/MU

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-778/10/MU

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2010 r. (data wpływu 24 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia do przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia do przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W grudniu 2000 r. Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem mieszkanie własnościowe. W przedmiotowym mieszkaniu zamieszkiwała i była zameldowana od dnia nabycia do dnia sprzedaży tj. do lutego 2010 r. W dniu 13 czerwca 2007 r. w wyniku rozwodu i podziału majątku wspólnego Sąd Rejonowy przyznał Wnioskodawczyni mieszkanie i 9-letni samochód. Były mąż natomiast otrzymał dom na wsi wraz z trzema działkami rolnymi oraz roczny motorower. Sąd nie orzekł wzajemnych dopłat i spłat. Wartość otrzymanego, w wyniku podziału majątku wspólnego, mieszkania mieściła się w udziale, jaki przysługiwał w majątku dorobkowym małżeńskim. Wnioskodawczyni kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania przeznaczyła w dniu 26 lipca 2010 r. na zakup części domu mieszkalnego wraz z działką.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Wnioskodawczyni może być zwolniona z podatku z tytułu sprzedaży mieszkania w związku z przeznaczeniem uzyskanej kwoty na zakup części domu mieszkalnego wraz z działką.

2.

Jaki wpływ na zwolnienie ma podział majątku w wyniku rozwodu w 2007 r....

Zdaniem Wnioskodawczyni - w związku z tym, iż kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania, w którym mieszkała i była zameldowana od 2000 r. do 2010 r., przeznaczyła na zakup domu - jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jej zdaniem podział majątku z związku z rozwodem w czerwcu 2007 r. nie ma wpływu na zwolnienie. Sąd rejonowy uznał, że wartość otrzymanego w wyniku podziału majątku wspólnego mieszkania mieściła się w udziale jaki przysługiwał Jej w majątku dorobkowym małżeńskim, ponieważ nie orzekł żadnych dopłat i spłat wzajemnych. Ponadto Wnioskodawczyni dodaje, że jest osobą niepełnosprawną, od 3 lat choruje na nowotwór, który w tym roku ponownie się uaktywnił. W maju przeszła ciężką operację. Utrzymuje się obecnie z renty inwalidzkiej i 400 zł alimentów jakie otrzymuje na dwójkę małoletnich dzieci.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W związku z powyższym przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i ww. praw majątkowych po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2000 r. Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem mieszkanie własnościowe. W 2007 r., w wyniku rozwodu i podziału majątku wspólnego, Sąd Rejonowy przyznał Wnioskodawczyni mieszkanie i 9-letni samochód. Były mąż natomiast otrzymał dom na wsi wraz z trzema działkami rolnymi oraz roczny motorower. Sąd nie orzekł wzajemnych spłat i dopłat. Wartość otrzymanego, w wyniku podziału majątku wspólnego, mieszkania mieściła się w udziale, jaki przysługiwał w majątku dorobkowym małżeńskim. Wnioskodawczyni przedmiotowe mieszkanie sprzedała w lutym 2010 r., a uzyskaną kwotę ze sprzedaży przeznaczyła na zakup części domu mieszkalnego wraz z działką.

Stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Ustrój wspólności ustawowej, obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością (art. 35 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy). Z chwilą ustania małżeństwa wspólność ta ulega przekształceniu. Z chwilą ustania wspólności ustawowej małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podziału majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy. Mając na uwadze przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, ale tylko wówczas jeśli:

* podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

* jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Wobec powyższego, za datę nabycia nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku wspólnego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego (do majątku wspólnego) pod warunkiem, że wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki tej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego. Nabyciem nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym nie jest więc przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, ale tylko wówczas, gdy podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty.

W złożonym w niniejszej sprawie wniosku wskazano, że Sąd dokonując podziału majątku wspólnego małżonków, nie orzekł wzajemnych spłat i dopłat oraz że wartość otrzymanego, w wyniku tego podziału, mieszkania mieściła się w udziale, jaki przysługiwał Wnioskodawczyni w majątku dorobkowym małżeńskim.

W świetle powyższego, za datę nabycia mieszkania własnościowego, które w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego przypadło Wnioskodawczyni należy przyjąć datę jego nabycia w czasie trwania małżeństwa, tj. 2000 r., a co za tym idzie, bieg pięcioletniego terminu, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca 2000 r. Dokonana więc w lutym 2010 r. sprzedaż mieszkania z uwagi na upływ okresu, o którym mowa powyżej, nie stanowi źródła przychodu, a tym samym nie skutkuje obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.

W tak przedstawionym stanie faktycznym bez znaczenia jest zatem, na jakie cele Wnioskodawczyni przeznaczyła kwotę uzyskaną ze sprzedaży tego mieszkania.

Jednocześnie tut. organ zauważa że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionym we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Dokumenty dołączone przez Wnioskodawczynię do wniosku nie podlegają zatem analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od zaistniałego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl