ITPB2/415-773/08/MH

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-773/08/MH

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2008 r. (data wpływu 30 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Rodzice Pana zmarli: matka 19 kwietnia 2000 r., ojciec 19 czerwca 2008 r. Nie posiada Pan rodzeństwa. Rodzice byli współwłaścicielami własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego o powierzchni ok. 65 m 2 i szacunkowej wartości rynkowej 300.000 zł Z dniem 19 kwietnia 2000 r. nabył Pan z mocy prawa (art. 924 k.c. - spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i art. 925 k.c. - spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku) w drodze dziedziczenia ustawowego jedną drugą całości spadku po zmarłej matce wprost; jedną drugą spadku nabył wprost w tej dacie z mocy prawa ojciec - jedyni spadkobiercy ustawowi.

Tym samym od dnia 19 kwietnia 2000 r. nabył Pan w ramach spadku po zmarłej matce jedną drugą prawa do jej udziału we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego. Od dnia 19 kwietnia 2000 r. przysługiwał tym samym Panu nabyty udział jednej czwartej we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego; udział w wymiarze trzech czwartych przysługiwał Pana ojcu. Z dniem 19 czerwca 2008 r. nabył Pan z mocy prawa wprost spadek po zmarłym ojcu - w całości, jako jedyny spadkobierca - w tym nabył pozostałe trzy czwarte udziału zmarłego ojca we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego. Wskazane własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego zbywa Pan przed okresem jednego roku od daty nabycia w spadku po ojcu (19 czerwca 2008 r.) pozostałych trzech czwartych udziału.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przytoczonej sytuacji uiszcza Pan podatek dochodowy od wartości sprzedażnej (ceny z umowy) własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w wymiarze proporcjonalnym do wartości nabycia tego prawa tylko w roku 2008.

Zdaniem Wnioskodawcy, należy uiścić podatek dochodowy od wartości sprzedażnej (ceny z umowy) własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w wymiarze proporcjonalnym do wartości nabycia tego prawa tylko w roku 2008 tj. podatek liczony od trzech czwartych wartości sprzedażnej własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Pozostała część udziału Wnioskodawcy w zbywalnym w 2008 r. własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego (w wymiarze jednej czwartej udziału po zmarłej matce) została bowiem przez Wnioskodawcę nabyta z mocy prawa już z dniem śmierci matki tj. z dniem 19 kwietnia 2000 r. tym samym przed wprowadzeniem stosownego obowiązku podatkowego (wprowadzonego od 1 stycznia 2007 r.).

Ponadto podkreśla Pan, iż jego stanowisko zgodne jest z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 listopada 2007 r. (nr ILPB2/415-101-07-2/PW) ("nowe zasady opodatkowania - sprzedaży prawa dziedziczonego - mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych dopiero od dnia 1 stycznia 2007 r. Natomiast do nieruchomości i praw nabytych przed tym dniem - do dnia 31 grudnia 2006 r.- należy stosować zasady opodatkowania obowiązujące przed dniem 1 stycznia 2007 r.").

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzona ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1558) zmieniła zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c). W myśl art. 7 ust. 1 nowelizacji do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), spadek to prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które przechodzą na jedną lub kilka osób z chwilą jego śmierci. Ponadto zgodnie z art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia.

Odnosząc postanowienia art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że w 2000 r. nabył Pan w wyniku dziedziczenia ustawowego po zmarłej matce udział wynoszący 1/4 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

Jego zbycie z uwagi na upływ 5 letniego okresu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi zatem źródła przychodów i nie rodzi konsekwencji podatkowych.

Natomiast do przychodu ze zbycia pozostałego, wynoszącego 3/4 udziału we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego, nabytego w drodze spadku po ojcu, mają zastosowanie zasady opodatkowania obowiązujące od 1 stycznia 2007 r..

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 dodanego do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 1 stycznia 2007 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Artykuł 19 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Natomiast ust. 3 tego artykułu określa sposób ustalenia wartości rynkowej, a ust. 4 - tryb postępowania organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej w przypadku, gdy wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy.

Kosztami uzyskania przychodu w przypadku nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nabytych w drodze spadku są, w myśl przepisu art. 22 ust. 6d ustawy, udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Reasumując, zbycie przez Pana spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części nabytej w spadku po matce nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b), natomiast w części nabytej po ojcu podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30e ustawy obowiązujących od dnia 1 stycznia 2007 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl