ITPB2/415-754/08/ENB - Możliwość odliczenia od dochodu odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 23 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-754/08/ENB Możliwość odliczenia od dochodu odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2008 r. (data wpływu 25 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup lokalu mieszkalnego. Pismami z dnia 22 sierpnia 2008 r. oraz 23 września 2008 r. został Pan wezwany do uzupełnienia braków formalnych wniosku, co zostało uczynione pismem z dnia 31 sierpnia 2008 r. (data stempla pocztowego 1 września 2008 r.) oraz z dnia 29 września 2008 r. (data stempla pocztowego 30 września 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W listopadzie 2006 Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłosiła przetarg na sprzedaż mieszkania. Po uzyskaniu informacji na temat ogłoszonego przetargu zgłosił Pan chęć zakupu wymienionego mieszkania, na które musiał Pan zaciągnąć kredyt w wysokości 100.000 zł na okres 30 lat. Podejmując decyzję o kupnie został Pan poinformowany, że będzie pierwszym właścicielem przedmiotowego mieszkania. W Spółdzielni Mieszkaniowej i banku udzielono informacji, że ponieważ jest to pierwsze zakupione przez Pana mieszkanie, w tym również pierwsze od Spółdzielni to może skorzystać ze "zwrotu odsetek".

Spółdzielnia wyjaśniła, że blok w którym zostało zakupione mieszkanie wybudowano kilkanaście lat temu i na początku mieszkała tam osoba, która była członkiem Spółdzielni i nie wykupiła tego mieszkania na własność.

W zeznaniu rocznym za 2007 r., po rocznej spłacie kredytu wykazał Pan odsetki zapłacone w 2007 r., co zostało zakwestionowane przez Urząd Skarbowy.

Wskazał Pan, że znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, jest osobą posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności, a odliczenie odsetek od kredytu wystarczyłoby na spłatę raty kredytu co dla Pana znaczy bardzo wiele.

W uzupełnieniu Wniosku wyjaśnił Pan, że blok w którym zostało zakupione mieszkanie został wybudowany w 1981 r., natomiast kredyt został udzielony na podstawie umowy z dnia 11 grudnia 2006 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy przysługuje możliwość odliczenia od dochodu odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup lokalu mieszkalnego?

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do odliczenia w rozliczeniu rocznym odsetek od kredytu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588) podatnikowi, któremu w latach 2002 - 2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Stosownie do art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1.

budową budynku mieszkalnego, albo

2.

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3.

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W świetle powyższych przepisów jednym z warunków niezbędnych dla skorzystania z ulgi jest zaciągnięcie kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, wymienionej w art. 26b ust. 1 pkt 1-4 ww. ustawy, między innymi na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej lub wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku.

W przedmiotowej sytuacji kredyt został zaciągnięty na nabycie lokalu mieszkalnego wybudowanego w 1981 r., zamieszkiwanego wcześniej przez inną osobę. Tym samym, udzielony Panu kredyt nie stanowi kredytu udzielonego na sfinansowanie wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku lub na sfinansowanie zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W konsekwencji, zapłacone w 2007 r. odsetki od tego kredytu nie podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby odsetki od kredytu przeznaczonego na zakup lokali lub praw do lokali używanych można było uznać za wydatek podlegający odliczeniu od podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dyspozycja taka musiałaby wynikać z zapisów ustawowych. Tymczasem z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, odsetki od jakiego kredytu (tj. na jaki cel udzielonego) podlegają odliczeniu od dochodu. Kredyt, od którego spłacał Pan odsetki w 2007 r. został zaciągnięty na zakup od Spółdzielni lokalu mieszkalnego w bloku wybudowanym w 1981 r. zatem nie może on być uznany za lokal mieszkalny w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym.

Bez znaczenia w przedmiotowej sytuacji pozostaje, iż Wnioskodawca jest pierwszą osobą, która zakupiła od spółdzielni przedmiotowy lokal.

Należy podkreślić, że uprawnienie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, jakie przysługuje od 1 stycznia 2002 r., jest przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia. W tej sytuacji zatem za bezprzedmiotowe należy uznać badanie pozostałych przesłanek wskazanych w przepisach, bowiem już niespełnienie jednej z nich powoduje brak możliwości skorzystania z odliczenia od dochodu zapłaconych odsetek.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl