ITPB2/415-752/08/MM - Czy w sytuacji zakończenia budowy domu letniskowego podatnik nabył prawo do odliczeń w ramach ulgi odsetkowej?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 3 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-752/08/MM Czy w sytuacji zakończenia budowy domu letniskowego podatnik nabył prawo do odliczeń w ramach ulgi odsetkowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2008 r. (data wpływu 25 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania odliczeń od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalno letniskowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania odliczeń od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalno letniskowego.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 12 września 2008 r. Nr ITPB2/415-752/08/MM Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Pana o doprecyzowanie stanu faktycznego.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 18 września 2008 r.

W przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym z dnia 23 września 2008 r. przedstawiono następujący stan faktyczny.

W maju 2005 r. złożył Pan wraz z żoną - do starostwa powiatowego - wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w kompleksie mieszkalno letniskowym budynku mieszkalno letniskowego całorocznego, który zaspokajałby własne potrzeby mieszkaniowe Pana i jego rodziny. W dniu 7 czerwca 2005 r. uzyskał Pan pozwolenie oraz zatwierdzony projekt budowlany budynku letniskowego wolnostojącego według projektu indywidualnego - z którego wynikało, że budynek ten zaliczony został do Kategorii budynku III, o powierzchni 92,35 m kw. wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, tj. przyłączeniem wody z wodociągu lokalnego, szczelnym zbiornikiem na ścieki.

Na sfinansowanie inwestycji, mającej na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych całej rodziny zaciągnięty został kredyt mieszkaniowy.

Budowa została zakończona w roku 2007 r., co wynika z zawiadomienia o zakończeniu budowy.

Wybudowany budynek jest obiektem budowlanym, trwale związanym z gruntem i stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość. Jego przeznaczeniem jest zaspokojenie własnych, podstawowych i całorocznych potrzeb mieszkaniowych całej rodziny. W tym celu został wyposażony w przyłącze wodociągowe, szczelny zbiornik na ścieki, instalację elektryczną i instalację grzewczą. Uiszcza Pan podatek od nieruchomości do urzędu gminy od budynku mieszkalnego, nie zaś od letniskowego. W budynku tym będzie Pan wraz z rodziną zameldowany na pobyt stały.

Z dołączonego do pisma uzupełniającego zaświadczenia, wystawionego dnia 24 września 2008 r. przez Urząd Gminy wynika, że przedmiotowy budynek wzniesiony został na terenie zabudowy letniskowej, zgodnie z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego pod nazwą "Kompleks Letniskowy C.".

Ponadto oświadczył Pan, że on i jego małżonka nie korzystali z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej, a jedynie dokonywali odliczeń wydatków poniesionych na spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy realizując powyżej opisaną inwestycję przysługuje - po zakończeniu inwestycji i przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z treści art. 26b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawo do odliczania od dochodu faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie tej inwestycji.

Zdaniem Wnioskodawcy nabył on prawo do odliczania od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę domu letniskowego na zasadach określonych w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż spełnione zostały następujące warunki: kredyt został udzielony po dniu 1 stycznia 2002 r., kredyt był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego, inwestycja dotyczyła budynku letniskowego mieszkalnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przeznaczonym pod budownictwo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, inwestycja dotyczy budynku, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., uzyskano pozwolenie na budowę oraz powiadomiono o zakończeniu budowy, budynek służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych poprzez stałe zamieszkanie przez cały rok i Wnioskodawca posiada prawo do dysponowania nieruchomością.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. - odliczeniu od dochodu podlegają faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych z:

1.

budową budynku mieszkalnego,

2.

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo wybudowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,

3.

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

4.

nadbudową, rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie, spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Warunki zastosowania ulgi z tytułu spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu określał art. 26b ust. 2 cytowanej ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.). Zgodnie z powołanym powyżej przepisem od podstawy opodatkowania można odliczyć odsetki na spłatę kredytu, jeżeli:

1.

kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,

2.

kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1 art. 26b,

3.

inwestycja wymieniona w ust. 1 art. 26b dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku takiego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

4.

inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:

a.

o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,

b.

o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,

5.

do zeznania podatkowego składanego za rok podatkowy, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik jest obowiązany dołączyć oświadczenie według ustalonego wzoru (PIT-2K), o wysokości wszystkich wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych,

6.

odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są dokumentowane dowodami wystawionymi przez bank i nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku oraz że nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym

7.

podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na: zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, budowę budynku mieszkalnego, wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia, systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.

Z zacytowanych przepisów wyraźnie wynika, że ustawodawca wyłączył możliwość skorzystania z odliczeń w ramach tzw. ulgi odsetkowej w sytuacji, gdy budynek wybudowany zostanie na terenie przeznaczonym na inne cele niż budownictwo mieszkaniowe.

Uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, jakie przysługiwało podatnikom od 1 stycznia 2002 r. było przywilejem, z którego podatnicy mogli skorzystać jedynie w ściśle określonych przez ustawodawcę warunkach. Zatem gdy podatnik nie dopełnił któregokolwiek warunku nie nabywał prawa do przedmiotowej ulgi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wybudował dom letniskowy na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę letniskową.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że warunek określony w treści art. 26b ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym nie został spełniony.

Tym samym przytaczane przez Wnioskodawcę - na potwierdzenie własnego stanowiska w sprawie - argumenty, tj. że: kredyt został udzielony po dniu 1 stycznia 2002 r., kredyt był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego, inwestycja dotyczyła budynku letniskowego mieszkalnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przeznaczonym pod budownictwo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, inwestycja dotyczy budynku, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., uzyskano pozwolenie na budowę oraz powiadomiono o zakończeniu budowy, budynek służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych poprzez stałe zamieszkanie przez cały rok i Wnioskodawca posiada prawo do dysponowania nieruchomością nie może stanowić podstawy do uznania, że przysługuje prawo do odliczeń w ramach ulgi odsetkowej.

Wobec tego, że nie zostały spełnione przez Wnioskodawcę wszystkie warunki określone w art. 26b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie przysługuje uprawnienie do dokonywania odliczeń od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl