ITPB2/415-749/08/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-749/08/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2008 r. (data wpływu 25 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaconych członkom Spółdzielni udziałów i ich waloryzacji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2008 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaconych członkom Spółdzielni udziałów i ich waloryzacji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Walne zgromadzenie (zebranie przedstawicieli) podjęło następujące uchwały:

1.

z dnia 14 listopada 1989 r., w sprawie przeniesienia na fundusz udziałowy własnego majątku członków;

2.

z dnia 28 marca 1990 r. w sprawie zatwierdzenia regulaminu podziału funduszu udziałowego;

3.

z dnia 10 grudnia 1991 r. w sprawie waloryzacji udziałów członkowskich.

Pierwszą uchwała nagromadzony przez członków majątek własny, umiejscowiony na koncie funduszu zasobowego przeniesiono na fundusz udziałowy. Uchwałę tą podjęto na podstawie uchwał zjazdu delegatów, uchwały rady i art. 168 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze. Wartość majątku przeniesiona na fundusz udziałowy stanowiła nadwyżka nad ustalonymi w ustawie obligatoryjnymi odpisami na fundusz zasobowy. Zgodnie natomiast z uchwałą przeniesione środki podlegały podziałowi na udziały poszczególnych członków z uwzględnieniem wkładu pracy. Druga uchwała zatwierdzała reguły podziału funduszu udziałowego. Trzecią uchwałą dokonywano waloryzacji udziałów członkowskich za okres od 1959 r. do 1990 r. ze środków pochodzących z przeniesienia części funduszu zasobowego na fundusz udziałowy. Podstawą prawną do podjęcia tej uchwały była ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw. Do waloryzacji dopuszczono kwotę, stanowiącą 50% funduszu zasobowego. Ustawa o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach umożliwiała dokonanie przez spółdzielnie waloryzacji udziałów członkowskich za okres 1944 - 1990. Waloryzacja udziałów dawała spółdzielniom możliwość urealnienia wartości udziałów członków spółdzielni utraconej na skutek inflacji i zarazem upodmiotawiała członków jako właścicieli majątku spółdzielczego.

Spółdzielnia po dacie podjętych uchwał nie podejmowała dalszych uchwał, mających na celu zwiększenie waloryzacji udziałów, w stosunku do ich wartości z dnia waloryzacji, zgodnie z ustawą o waloryzacji udziałów członkowskich. Ponadto podaje Pan, iż spółdzielnia odmawiała Panu, jako byłemu członkowi spółdzielni, wypłaty udziałów i to pomimo wymagalności roszczenia. Dlatego też konieczne stało się skierowanie sprawy na drogę sądową, który to zobowiązał spółdzielnię do zapłaty kwoty o wartości funduszu udziałowego, przypadającej na Pana, powiększonej o koszty sądowe i odsetki ustawowe. Ponieważ przekazana kwota nie pokrywała się z kwotą wynikającą z prawomocnego wyroku, zwrócił się Pan z pisemną prośbą o wyjaśnienie przyczyn wypłaty należności w niepełnej wysokości oraz wykazanie kwot, składających się na przekazaną należność. W odpowiedzi spółdzielnia wyjaśniła, że na przekazaną kwotę składały się udziały z przeszacowania pomniejszone o 19% podatek dochodowy, waloryzacja udziałów oraz koszty sądowe plus odsetki. Na spółdzielni spoczywał bowiem obowiązek pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego 19% podatku dochodowego, bowiem udziały te nie zostały wniesione i brak było podstaw do zastosowania zwolnienia podatkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy spółdzielnia, jako płatnik, miała prawo pobrać podatek dochodowy, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, udziały zwracane członkom i byłym członkom spółdzielni, pochodzące z funduszu zasobowego spółdzielni, po waloryzacji, dokonanej na podstawie ustawy o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości z dnia dokonania tej waloryzacji przez spółdzielnię.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast art. 10 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy stanowi, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

1.

odsetki od pożyczek,

2.

odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,

3.

odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych,

4.

dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b,

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Zgodnie z art. 78 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.) zasadniczymi funduszami własnymi tworzonymi w spółdzielni są:

1.

fundusz udziałowy powstający z wpłat udziałów członkowskich, odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach;

2.

fundusz zasobowy powstający z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach.

Natomiast stosownie do treści art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1991 r. Nr 83, poz. 373 z późn. zm.) nominalny wzrost wartości udziałów członkowskich w wyniku waloryzacji nie podlega opodatkowaniu.

W świetle powyższych przepisów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych udziały zwracane członkom spółdzielni w części pochodzącej:

* z wpłat dokonanych bezpośrednio przez członków (pochodzących z kwot potrącanych w listach płac z wynagrodzenia netto bądź wpłat gotówkowych członków do kasy spółdzielni) - w ich wysokości nominalnej z dnia wniesienia,

* z odpisów na udziały członkowskie dokonanych z podziału nadwyżki bilansowej, od których wcześniej został pobrany zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych,

* z funduszu zasobowego spółdzielni w wyniku waloryzacji udziałów dokonanej zgodnie z przepisami ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 83, poz. 373 z późn. zm.) - w ich wysokości z dnia dokonania tej waloryzacji przez spółdzielnię.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia wypłaciła Panu, jak byłemu członkowi, udziały i ich waloryzację. Udziały te nie zostały jednak wniesione przez Pana, ale powstały z przeniesienia na Fundusz Udziałowy części Funduszu Zasobowego. Sprawia to, że wypłacone udziały, jako nie wniesione przez członków Spółdzielni, a także ich waloryzacja, nie stanowią przychodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 4 ust. 4 ustawy o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw.

Dlatego też, w związku z dokonywaniem wypłat przedmiotowych udziałów, na Spółdzielni stosownie do art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spoczywał obowiązek pobrania zryczałtowanego podatkowego dochodowego. Zgodnie bowiem z tym przepisem płatnicy, o których mowa w ust. 1, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.,

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej, oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl