ITPB2/415-694/14/IL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 października 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-694/14/IL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2014 r. (data wpływu 4 lipca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 października 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatku poniesionego na zakup gruntowej pompy ciepła - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 2 października 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie zwrotu wydatku poniesionego na zakup gruntowej pompy ciepła.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W związku z budową domu jednorodzinnego Wnioskodawca wraz z małżonką w dniu 12 kwietnia 2012 r. dokonał zakupu pompy ciepła, na zasadzie działania "ziemia-woda", na co posiada fakturę VAT z dnia 12 kwietnia 2012 r. Pompa ciepła to urządzenie do automatycznej regulacji dostaw ciepła przeznaczonego do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystuje przy tym energię nagromadzoną w środowisku naturalnym. Pompa pobiera energię z gruntu i przekazuje ją do instalacji grzewczej. Spełnia taką samą funkcję jak kotły gazowe, olejowe czy podgrzewacze wody.

Wnioskodawca wskazuje, że ustawa o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym umożliwia zwrot części podatku VAT za część materiałów użytych do budowy domu zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik do obwieszczenia MTiB z 3 września 2010 r.

Wnioskodawca oświadcza, że wraz z małżonką są właścicielami nieruchomości i są uprawnieni oraz spełniają warunki w związku z możliwością odliczenia.

Wnioskodawca podnosi, iż organy podatkowe w podobnej sprawie zajmowały już stanowisko, m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu znak: ILPB2/415-836/12-4/WS oraz interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach znak: IBPBII/2/415-1146/13/JG.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy gruntową pompę ciepła można zaliczyć do takich zakupów, od których Wnioskodawca może wystąpić o częściowy zwrot VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, według załącznika do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. może on wystąpić do Urzędu Skarbowego o częściowy zwrot VAT. Wnioskodawca wskazuje, że w wykazie materiałów budowlanych jest wymieniona poz. 168, która mówi, że wszystkie urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania-wyłącznie urządzenia do automatycznej regulacji dostaw ciepła oraz zdalnego sterowania pracą systemów ciepłowniczych, a także części do tych urządzeń, wszystkie urządzenia służące do ogrzewania typu grzejniki, piece, kominki podlegają odliczeniu. Zatem Wnioskodawca uważa, że pompa do ogrzewania spełnia wyżej określone warunki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.) obowiązującej do 31 grudnia 2013 r. ilekroć w ustawie jest mowa o budynku mieszkalnym rozumie się przez to budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.

Stosownie do art. 3 ust. 1 ww. ustawy osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1.

budową budynku mieszkalnego;

2.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3.

remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. (ust. 2).

Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (ust. 3).

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej (ust. 4).

W myśl art. 3 ust. 8 ww. ustawy minister właściwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia, wykaz materiałów budowlanych uwzględniający materiały budowlane, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Prawo do zwrotu przysługuje również pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:

1.

prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;

2.

pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawnia osoby fizyczne do otrzymania zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zawiera obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r. załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dz. Urz. Min. Infrastruktury Nr 11, poz. 35). W poz. 85 ww. załącznika bez względu na symbol PKWiU wymienione zostały: "Urządzenia do automatycznej regulacji i sterowania - wyłącznie urządzenia i zestawy urządzeń do automatycznej regulacji dostaw ciepła oraz zdalnego sterowania pracą systemów ciepłowniczych, a także części do tych urządzeń".

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca w dniu 12 kwietnia 2012 r. zakupił gruntową pompę ciepła, na co posiada fakturę VAT z dnia 12 kwietnia 2012 r. Wyjaśnił, że gruntowa pompa ciepła to urządzenie do automatycznej regulacji dostaw ciepła przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, wykorzystujące przy tym energię nagromadzoną w środowisku naturalnym. Pompa pobiera energię z gruntu i przekazuje ją do instalacji grzewczej. Gruntowa pompa ciepła spełnia taką samą funkcję jak kotły gazowe lub olejowe albo elektryczne podgrzewacze wody.

Jeżeli zatem zgodnie z tym, co wskazał Wnioskodawca w stanie faktycznym gruntowa pompa ciepła spełnia funkcję urządzenia do automatycznej regulacji dostaw ciepła, to jej zakup uprawnia Wnioskodawcę do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup tej pompy, na podstawie przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Wprawdzie ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym na mocy art. 38 ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2013 r. poz. 1304 z późn. zm.) została uchylona, jednakże zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi osoba fizyczna, która przed dniem 1 stycznia 2014 r. poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych, o których mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468, z późn. zm.), ma prawo ubiegać się po dniu 31 grudnia 2013 r. o zwrot części tych wydatków na dotychczasowych zasadach.

Przy czym jak wynika z treści art. 32 ust. 2 pkt 5 wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych i udokumentowanych fakturą wystawioną dla osoby fizycznej w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. - składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl