ITPB2/415-663/10/IB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 października 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-663/10/IB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2010 r. (data wpływu 14 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Uczelnia w okresie od dnia 1 lipca 2008 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. jest realizatorem projektu "Program rozwoju" w ramach Poddziałania 4.1.1 "Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jednym z zadań projektu są doktoranckie stypendia rozwojowe EFS, o które mogą ubiegać się studenci studiów doktoranckich prowadzonych na wydziale lekarskim Uczelni zgodnie z regulaminem przyznawania doktoranckich stypendiów rozwojowych EFS dla doktorantów Uczelni w C. w ramach projektu "Program rozwoju " (zarządzenie rektora nr 124 z dnia 24 listopada 2008 r.).

Zgodnie z art. 2 ust. 4 regulaminu doktoranckie stypendia rozwojowe EFS mają charakter naukowy i przyznawane są doktorantom w celu wspierania pracy badawczej, poprzez zaliczkę na pokrycie kosztów ponoszonych w toku studiów doktoranckich. Osoba ubiegająca się o stypendium jest zobowiązana do przedstawienia harmonogramu rzeczowo-finansowego wydatków. Stypendia są przyznawane przez komisję ds. studiów doktoranckich wg listy rankingowej pozytywnie ocenionych wniosków o przyznanie stypendium. Po uzyskaniu jednorazowego stypendium w wysokości 20.000 zł, podpisaniu umowy i deklaracji uczestnictwa w projekcie stypendysta zostaje zobowiązany do wydatkowania stypendium zgodnie z akceptowanym harmonogramem rzeczowo-finansowym w ciągu 12 m-cy i przedstawienia faktur i innych dokumentów finansowych jego wydatkowania. 85% środków finansowych projektu, w ramach którego przyznawane są powyższe stypendia pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego będącego jednym z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Zgodnie z nowelizacją ustawy o finansach publicznych od dnia 1 stycznia 2010 r. środki odpowiadające wkładowi środków europejskich (85% dotacji) projektu są przekazywane w formie transz przez Bank wystawiane przez Ministra Finansów.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.

Czy w związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym doktoranckie stypendia rozwojowe EFS wypłacane uczestnikom projektu po dniu 1 stycznia 2010 r. w ramach projektu "Program rozwoju", w którym 85% dotacji na realizację projektu pochodzi ze środków europejskich są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione z podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o finansach publicznych środkami publicznymi są środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Ponadto w myśl art. 5 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy do środków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zalicza się środki pochodzące z funduszy strukturalnych.

'

Według Wnioskodawcy świadczenia wypłacane z tytułu doktoranckiego stypendium rozwojowego EFS przyznanego w ramach projektu "Program rozwoju" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki od dnia 1 stycznia 2010 r. podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy ponieważ:

* stypendia doktoranckie EFS są przyznawane uczestnikom projektu finansowanego z udziałem środków europejskich - 85% dotacji projektu wypłacanych w formie transz przez Bank pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego;

* Europejski Fundusz Społeczny jest funduszem strukturalnym Unii Europejskiej zaliczanym do środków europejskich zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 1 znowelizowanej ustawy o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240);

* stypendia są przyznawane jako pomoc uczestnikom projektu finansowanego w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Doktoranci, którzy uzyskali stypendium mają obowiązek jego wydatkowania na cele związane z prowadzoną pracą badawczą w celu powstania rozprawy doktorskiej. Doktoranci aby uzyskać stypendium podpisują deklarację uczestnictwa w projekcie wraz z umową określającą warunki uczestnictwa w projekcie.

Doktoranci, którzy uzyskali stypendium są wykazywani w systemie sprawozdawczości PEFS jako uczestnicy projektu.

Podobne stanowisko w tej sprawie przedstawiło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w piśmie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240).

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240) przez środki europejskie rozumie się środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4. Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych).

Jednocześnie jednak zaznaczyć należy, iż w myśl art. 111 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1241 z późn. zm.), do rozliczenia środków przekazanych do dnia 31 grudnia 2009 r. na realizację programów, projektów i zadań finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy, o której mowa w art. 1, stosuje się przepisy dotychczasowe (tekst jedn.: przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.). Rozliczenie tych środków powinno nastąpić nie później niż do dnia 30 czerwca 2010 r.

W sytuacji przedstawionej we wniosku Wnioskodawca realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Poddziałanie 4.1.1 "Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni". W ramach projektu studenci studiów doktoranckich mogą ubiegać się o stypendia rozwojowe EFS, które - jak wynika z treści wniosku - są przyznawane jako pomoc uczestnikom projektu finansowanego z udziałem środków europejskich. Doktoranci, którzy uzyskali stypendium są wykazywani w systemie sprawozdawczości jako uczestnicy projektu. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych od dnia 1 stycznia 2010 r. środki odpowiadające wkładowi środków europejskich projektu są przekazywane w formie transz przez Bank na zlecenie wystawiane przez Ministra Finansów.

Mając na uwadze ww. okoliczności faktyczne oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić zatem należy, że stypendia wypłacane w 2010 r. uczestnikom projektu - jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych - korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl