ITPB2/415-657/09/ENB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-657/09/ENB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2009 r. (data wpływu 7 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przeliczenia na złote przychodów z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom w Euro - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przeliczenia na złote przychodów z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom w Euro.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu cywilnego, która weszła w życie 24 stycznia 2009 r. zniesiona została zasada walutowości zawarta w art. 358 kodeksu. W konsekwencji tych zmian wynagrodzenie pracowników może zostać określone i wypłacone w walucie obcej. Spółka planuje zawrzeć umowę o pracę w ten sposób, że wynagrodzenie pracownika zawarte w umowie o pracę będzie określone oraz będzie wypłacane w walucie Euro. Wynagrodzenie pracownika zawarte w umowie będzie wynagrodzeniem brutto. Spółka zatrudnia mniej niż dwudziestu pracowników, termin wypłaty wynagrodzenia określony jest w treści umowy o pracę i jest to ostatni dzień miesiąca. Stałą praktyką jest, że wynagrodzenia przekazywane są na rachunek bankowy pracownika. Spółka posiada rachunek bankowy prowadzony w walucie Euro.

Poprawnym obliczeniem wysokości wynagrodzenia, w tym ustaleniem podstawy obliczenia zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenie społeczne zajmują się służby kadrowe Spółki. Ponieważ wyliczenie i przekazanie do właściwych urzędów obciążeń wynagrodzenia (zaliczki na podatek dochodowy, składek na ubezpieczenia społeczne) dokonywane jest w złotówkach, a podstawą do prawidłowego obliczenia tych obciążeń jest wynagrodzenie brutto ustalone w walucie Euro, należy dokonać przeliczenia wynagrodzenia brutto określonego w walucie Euro na złotówki.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie.

Według jakiego kursu walut Spółka powinna dokonać przeliczenia kwoty wynagrodzenia z waluty Euro na złotówki, aby prawidłowo wyliczać obciążenia wynagrodzenia w złotówkach.

Zdaniem Wnioskodawcy, przeliczenia wynagrodzenia na złotówki powinno się dokonać według kursu waluty Euro z dnia postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika ogłaszanego przez bank, z którego usług korzysta Spółka. Jeżeli jednak ten bank stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu waluty Euro z dnia nabycia tej waluty albo bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia wynagrodzenia pracownika na złotówki Spółka powinna zastosować kurs średni waluty Euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego postawienie wynagrodzenia do dyspozycji pracownika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na podstawie art. 11 ust. 3 ww. ustawy przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.

Stosownie do treści art. 11 ust. 4 ww. ustawy jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zgodnie z brzmieniem art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do wyrażonych w walutach obcych kwot uprawniających do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku i obniżenia podatku oraz do podatku wyrażonego w walutach obcych.

W stanie faktycznym przestawionym we wniosku, Spółka planuje zawrzeć umowę o prace w ten sposób, że wynagrodzenie pracownika zawarte w umowie o pracę będzie określone oraz będzie wypłacane w walucie euro. Wynagrodzenie pracownika zawarte w umowie będzie wynagrodzeniem brutto. Stałą praktyką jest, że wynagrodzenia przekazywane są na rachunek bankowy pracownika. Spółka posiada rachunek bankowy prowadzony w walucie Euro.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż Spółka dla celów właściwego obliczenia kwot przychodu oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych powinna przeliczyć na złote polskie wynagrodzenia z tytułu umów o pracę, ustalone i wypłacane pracownikom w Euro według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji pracownika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzysta pracownik, i mających zastosowanie przy kupnie walut.

W sytuacji natomiast gdy bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie tego kursu lub też bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl