ITPB2/415-602/11/BM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-602/11/BM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2011 r. (data wpływu 27 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze zbycia nieruchomości.

We wniosku tym został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 31 stycznia 1994 r. Wnioskodawczyni uzyskała od Spółdzielni Mieszkaniowej przydział lokalu mieszkalnego nr 18 na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w budynku przy ul. R.

W dniu 19 grudnia 2008 r. na podstawie aktu notarialnego zawarta została umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności. Umowa ta została zawarta w trybie przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), po spełnieniu wymogów określonych w szczególności w art. 1714 ust. 1, art. 42 i następnych tej ustawy.

W dniu 28 kwietnia 2011 r. na podstawie aktu notarialnego Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży powyższego mieszkania.

W przedmiotowym mieszkaniu Wnioskodawczyni jest zameldowana na stałe (i mieszka do dziś) począwszy od 31 stycznia 1994 r. Środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania zostały przeznaczone na zakup nowego mieszkania, położonego przy ul. R. 51 m 23.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Jaką datę należy uznać jako datę nabycia mieszkania położonego przy ul. R. 14 - datę przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu czy datę ustanowienia odrębnej własności.

2.

Od którego momentu należy liczyć 5-letni termin wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniający do zwolnienia z opodatkowania przychodu z odpłatnej sprzedaży nieruchomości, nabytej w wyniku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności.

3.

Jakie obowiązki podatkowe ciążą na Wnioskodawczyni w związku z dokonaniem sprzedaży powyższego mieszkania w kwietniu 2011 r....

Zdaniem Wnioskodawczyni, za datę nabycia mieszkania, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać datę pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, czyli 31 stycznia 1994 r., tj. datę przydziału własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego.

Późniejsze ustanowienie prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielnia mieszkaniowych - zdaniem Wnioskodawczyni - było tylko zmianą formy własności, a nie nowym nabyciem. Ustanowienie odrębnej własności lokalu na rzecz osoby, której już przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu spowodowało tylko uzyskanie pełni uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawa do związanej z tym lokalem nieruchomości gruntowej. Ustanowienie odrębnej własności mieszkalnego nie jest więc zdarzeniem prawnopodatkowym, które należałoby utożsamiać z nabyciem, określonym w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy.

W ocenie Wnioskodawczyni dokonana w dniu 28 kwietnia 2011 r. sprzedaż ww. nieruchomości nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie rodzi żadnych zobowiązań podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 31 stycznia 1994 r. Wnioskodawczyni uzyskała od Spółdzielni Mieszkaniowej przydział lokalu mieszkalnego nr 18 na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w budynku przy ul. R. 14.

W dniu 19 grudnia 2008 r. na podstawie aktu notarialnego zawarta została umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności. Umowa ta została zawarta w trybie przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), po spełnieniu wymogów określonych w szczególności w art. 1714 ust. 1, art. 42 i następnych tej ustawy.

W dniu 28 kwietnia 2011 r. na podstawie aktu notarialnego Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży powyższego mieszkania.

W przedmiotowym mieszkaniu Wnioskodawczyni jest zameldowana na stałe (i mieszka do dziś) począwszy od 31 stycznia 1994 r. Środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania zostały przeznaczone na zakup nowego mieszkania, położonego przy ul. R. 51 m 23.

W sytuacji nabycia przez podatnika spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przekształconego następnie w odrębną własność w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu od której upływa pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Ustanowienie odrębnej własności jest bowiem tylko zmianą formy prawnej zbywalnego prawa do lokalu. Zatem nabycie, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, następuje w momencie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Powyższe oznacza, iż nabycie przez Wnioskodawczynię przedmiotowego lokalu nastąpiło w roku 1994. Tym samym pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z końcem 1999 r..

Zatem sprzedaż lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, do którego przysługiwało od 1994 r. spółdzielcze własnościowe prawo, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

W konsekwencji uzyskany z tego tytułu przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl