ITPB2/415-59/11/IL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-59/11/IL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2011 r. (data wpływu 21 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku obowiązku zapłaty podatku od przychodów uzyskanych ze sprzedaży mieszkania, wraz z przynależnym udziałem w gruncie i w częściach wspólnych budynku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży mieszkania, wraz z przynależnym udziałem w gruncie i w częściach wspólnych budynku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 24 marca 2004 r. pozostając we wspólności ustawowej nabyła Pani, wraz z mężem na podstawie umowy sprzedaży spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 25 marca 2010 r., na podstawie aktu notarialnego ustanowiona została odrębna własność tego lokalu i zawarta została umowa przeniesienia własności powyższego lokalu na ich rzecz. Jednocześnie na podstawie ww. aktu notarialnego nabyli Państwo również udział 514/10000 części w nieruchomości stanowiącej działkę oraz w częściach wspólnych budynku. W przedmiotowym akcie notarialnym nie została wyodrębniona ani wartość udziału w nieruchomości, ani wartość udziałów w częściach wspólnych budynku.

W dniu 27 grudnia 2010 r. sprzedała Pani wraz z mężem ww. mieszkanie wraz z przynależnym udziałem w nieruchomości - gruncie i w częściach wspólnych budynku. W akcie notarialnym nie została wyodrębniona oddzielnie wartość mieszkania, wartość udziałów w gruncie i wartość udziałów w częściach wspólnych budynku. Pieniądze uzyskane z tej sprzedaży zamierzają Państwo przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości, t.j. budynku mieszkalnego wraz z działką.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w związku z dokonaną w dniu 27 grudnia 2010 r. sprzedażą mieszkania wraz z przynależnym udziałem w nieruchomości, t.j. w gruncie oraz w częściach wspólnych budynku wystąpi zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych,

2.

W przypadku odpowiedzi twierdzącej, czy z tytułu sprzedaży mieszkania, czy tylko udziału w gruncie i częściach wspólnych budynku oraz w jaki sposób należy określić wartość mieszkania, udziału w gruncie i udziału w częściach wspólnych budynku, jeżeli ustanowienie odrębnej własności lokalu i nabycie udziału w gruncie i w częściach wspólnych budynku nastąpiło nieodpłatnie.

3.

Czy w sytuacji przeznaczenia całego przychodu uzyskanego z tej sprzedaży na spłatę kredytu zaciągniętego w 2009 r. na zakup nieruchomości domu jednorodzinnego wraz z działką będą Państwo zwolnieni z tego podatku i w związku z tym jakie należy wypełnić formularze PIT.

Zdaniem Wnioskodawczyni w określonej sytuacji podatek z tytułu sprzedaży mieszkania nie wystąpi, gdyż mieszkanie zostało nabyte w 2004 r. czyli upłynęło 5 lat od końca roku podatkowego w którym nabyto mieszkanie, zaś w 2010 r. nastąpiła tylko zmiana tytułu posiadania co jest czynnością pochodną od pierwotnego nabycia. Zastosowanie znalazłyby zatem przepisy obowiązujące do końca 2006 r.. W związku z tym, że sprzedaż mieszkania po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, nie podlega opodatkowaniu, nie ma również obowiązku składania żadnej deklaracji.

Wnioskodawczyni uważa, iż jeżeli przyjęto by, że w 2010 r. w związku z ustanowieniem odrębnej własności lokalu mieszkalnego nabyła wraz z mężem udział w gruncie i częściach wspólnych budynku, to brak jest podstaw do wyodrębnienia i wskazania wartości udziału w gruncie i w częściach wspólnych budynku - zostały one nabyte nieodpłatnie, nie można wskazać wartości rynkowej tych udziałów (same udziały nie mogą być przedmiotem transakcji handlowej), w związku z tym nie ma możliwości obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu tej sprzedaży. Dlatego też, Wnioskodawczyni sądzi, iż nie należy składać zeznania PIT-39 i wykazywać, że skorzysta ze zwolnienia od tego podatku w związku z przeznaczeniem przychodu uzyskanego z tej sprzedaży na spłatę kredytu zaciągniętego w 2009 r. na zakup budynku mieszkalnego, bowiem nie wystąpił przychód z tytułu sprzedaży ww. udziałów - cena sprzedaży mieszkania z udziałem w gruncie i częściach wspólnych budynku nie różni się od ceny sprzedaży mieszkania bez takich udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie braku obowiązku zapłaty podatku od przychodów uzyskanych ze sprzedaży mieszkania, wraz z przynależnym udziałem w gruncie i w częściach wspólnych budynku uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), do źródeł przychodów zalicza się odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego w dniu 24 marca 2004 r. pozostając we wspólności ustawowej nabyła Pani, wraz z mężem na podstawie umowy sprzedaży spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 25 marca 2010 r. na podstawie aktu notarialnego ustanowiona została odrębna własność tego lokalu i zawarta została umowa przeniesienia własności powyższego lokalu na ich rzecz wraz z udziałem 514/10000 części w nieruchomości stanowiącej działkę oraz w częściach wspólnych budynku. Następnie w dniu 27 grudnia 2010 r. przedmiotowy lokal został sprzedany.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej Kodeksu cywilnego - "Własność i inne prawa rzeczowe".

Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości.

W sytuacji, w której podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na jego rzecz w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) za datę nabycia lokalu (nieruchomości), od której upływa 5 -letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Przekształcenie tego prawa w odrębną własność oznacza bowiem tylko zmianę formy prawnej zbywalnego prawa do lokalu.

W związku z tym sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a nie od końca roku, w którym nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że zbycie przedmiotowej nieruchomości nie jest źródłem przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca 2004 r., w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a zatem nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od przychodu z tej sprzedaży.

Wobec powyższego bezprzedmiotowe jest rozstrzygnięcie kwestii przedstawionych w pytaniu drugim i trzecim.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl