ITPB2/415-48/10/IB - Odliczenie straty z kapitałów pieniężnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-48/10/IB Odliczenie straty z kapitałów pieniężnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2010 r. (data wpływu 18 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczania straty z kapitałów pieniężnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczania straty z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca dokonuje inwestycji finansowych za pośrednictwem zagranicznych banków / instytucji inwestycyjnych. W zależności od Jego decyzji, środki przeznaczone na inwestycje zagraniczne lokowane są na rachunkach bankowych, lokatach lub inwestowane są w fundusze kapitałowe (w tym hedge funds oraz fundusze powiernicze), w papiery wartościowe (akcje, obligacje) oraz instrumenty pochodne.

Powyższe środki są zagospodarowane w ramach kont rozrachunkowych, tj. na każdym koncie rozrachunkowym generowane są przychody z odrębnego rodzaju inwestycji finansowej (z lokat, z dywidend, z zakupu i sprzedaży akcji, itp.). Wszystkie potencjalne przychody uzyskiwane w ramach opisanych wyżej inwestycji należą do źródła przychodów kapitały pieniężne i prawa majątkowe zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej: ustawa o p.d.o.f.).

Jedne z przeprowadzanych przez Podatnika transakcji przynoszą / mogą przynosić wynik dodatni (np. lokowanie środków na rachunkach bankowych oraz lokatach, otrzymywanie dywidend), natomiast inne transakcje mogą przynosić/przynoszą wynik ujemny (np. odpłatne zbycie udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz odpłatne zbycie / umorzenie jednostek uczestnictwa w zagranicznych funduszach kapitałowych czy zbycie instrumentów pochodnych).

Opisane wyżej przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych są uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze źródła położonego poza Polską. Co do zasady zagraniczny bank inwestycyjny / instytucja inwestycyjna nie pobierają podatku dochodowego (dotychczas podatek u źródła pobierany był jedynie od części wypłacanych dywidend w zależności od kraju, z którego dywidenda jest wypłacana). Nigdy nie występuje jednak sytuacja, w której podatek z ww. tytułów jest rozliczany przez polskiego płatnika. Powyższe przychody muszą być więc w całości samodzielnie rozliczone przez Wnioskodawcę w zeznaniu rocznym (PIT-38).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca może, na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o p.d.o.f., obniżyć przychody powstałe w ramach jednego źródła przychodów (w ramach kapitałów pieniężnych) o stratę wygenerowaną w ramach tego samego źródła przychodów w danym roku lub w poprzednich latach podatkowych.

2.

Czy Wnioskodawca jest uprawniony do samodzielnego obliczenia ww. straty w oparciu o dokumenty otrzymane od zagranicznych banków inwestycyjnych / instytucji inwestycyjnych oraz rozliczenia ww. straty składając roczne zeznanie PIT-38.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania pierwszego - zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o p.d.o.f. istnieje możliwość (za wyjątkiem wyraźnego wyłączenia wskazanego w art. 30a ust. 5 ustawy o p.d.o.f.) obniżenia dochodu / przychodu uzyskanego w ramach jednego źródła przychodów, tj. kapitałów pieniężnych i praw majątkowych o wysokość straty z tego samego źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym lub w latach poprzednich przy zachowaniu warunków wskazanych w tym przepisie.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o p.d.o.f. "o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty".

Artykuł 10 ustawy o p.d.o.f. zawiera wyliczenie (katalog normatywny) źródeł przychodów. Zgodnie z ust. 1 pkt 7 ww. artykułu jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Szczegółowy katalog strumieni / typów przychodów wchodzących w skład źródła przychodów kapitały pieniężne i prawa majątkowe zawiera art. 17 ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in.:

*

odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,

*

odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych,

*

dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni,

*

przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych,

*

przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Powyższe aktywa stanowią wskazane przez ustawodawcę typy przychodów, które wchodzą w skład jednego źródła przychodów (kapitały pieniężne i prawa majątkowe). Z powyższego wynika, że wszystkie przychody uzyskane przez Wnioskodawcę w wyniku inwestycji finansowych prowadzonych przez zagraniczny bank / instytucję inwestycyjną, są zaliczane do jednego źródła, tj. do kapitałów pieniężnych. W związku z tym, Wnioskodawca jest uprawniony, na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o p.d.o.f., do pomniejszenia jednego strumienia / typu dochodów (przychodów) uzyskanych w ramach źródła kapitały pieniężne (tj. dochodów z tytułu odsetek oraz dywidend) o stratę poniesioną w ramach innego strumienia / typu dochodów (przychodów) (tj. ze zbycia papierów wartościowych, zbycia / umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych czy zbycia instrumentów pochodnych) zaliczanych do tego samego źródła. Przy czym, strata powstaje w wyniku odpłatnego zbycia poniżej ceny zakupu (tj. kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych / uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych / z tytułu udziału w funduszach kapitałowych / zbycia instrumentów pochodnych) zgodnie z art. 9 ust. 2 zd. 2 ustawy o p.d.o.f.

Możliwość obniżenia dochodu o wysokość straty w okolicznościach faktycznych przedstawionych w niniejszym wniosku znajduje również potwierdzenie w stanowisku doktryny (por. "przy rozliczaniu straty należy przestrzegać zasady, że strata z danego źródła przychodu może być pokryta jedynie z dochodów z tego samego źródła. Oznacza to, że np. straty poniesionej z tytułu najmu nie można odliczyć od dochodów osiąganych z działalności gospodarczej - "Podatek dochodowy od fizycznych. Rok 2008", pod. red. J. Marciniuka, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2008, s. 120).

Powyższych konkluzji nie zmienia regulacja wynikająca z art. 9 ust. 6 ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem "przepis ust. 3 ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część". Przepis ten wymienia szczególne sytuacje, w których ustawodawca również przewidział możliwość rozliczenia straty. Regulacja ta nie wyklucza natomiast, że możliwość rozliczenia straty stosuje się w odniesieniu do innych typów przychodów uzyskanych w ramach źródła kapitały pieniężne i prawa majątkowe, tym bardziej, że nie ma przepisu, który wprost wyłączałby taką możliwość (z uwzględnieniem art. 30a ust. 5 ustawy o p.d.o.f.).

Możliwości rozliczenia straty w ramach źródła kapitały pieniężne i prawa majątkowe nie modyfikują zasady wynikające z art. 30a i 30b ustawy o p.d.o.f. (z wyjątkiem art. 30a ust. 5 ustawy o p.d.o.f.), które w szczegółowy sposób regulują opodatkowanie poszczególnych rodzajów typów przychodów zaliczanych do tego źródła przychodów. W tym kontekście nie można uznać, że każdy z typów przychodów wskazany w ww. przepisach stanowi odrębne źródło przychodu, w ramach którego możliwe jest odliczenie straty.

Ustawa o p.d.o.f. przewiduje wyjątki od zasady odliczalności straty ze źródła przychodów przewidzianej w art. 9 ust. 3 tej ustawy. Zgodnie z art. 9 ust. 3a ustawy o p.d.o.f. zasada ta nie ma zastosowania do strat:

*

z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, oraz

*

ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.

Mając na uwadze okoliczności faktyczne, zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że ograniczenia te nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie. W tej sprawie nie mają również zastosowania zasady wynikające z art. 30a ust. 5 ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem "dochodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich". Wnioskodawca wnosi bowiem o potwierdzenie, że jest on uprawniony do pomniejszenia dochodów z tytułu odsetek oraz dywidend o stratę ze zbycia papierów wartościowych lub umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, co nie mieści się w dyspozycji art. 30a ust. 5 ustawy o p.d.o.f. Gdyby jednak w działalności inwestycyjnej Wnioskodawcy nastąpiła sytuacja, w której będzie miał on możliwość pomniejszenia dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych o stratę z tego tytułu, to, specyficznie jedynie w tym przypadku, zgodnie z art. 30a ust. 5 ustawy o p.d.o.f. nie będzie On do tego uprawniony.

Mając na uwadze ogólną zasadę pozwalającą na potrącanie od dochodu strat powstałych w ramach tego samego źródła, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w okolicznościach faktycznych przedstawionych we wniosku przysługuje Mu prawo do pomniejszenia dochodu (przychodu) uzyskanego z jednego rodzaju strumienia w ramach kapitałów pieniężnych o stratę wygenerowaną przez inny rodzaj strumienia kapitałów pieniężnych. Przyjęcie stanowiska przeciwnego prowadziłaby do sytuacji, w której Wnioskodawca ponosząc wysoką stratę na jednym rodzaju przychodów z kapitałów pieniężnych oraz stratę na całkowitej wartości przychodów z kapitałów pieniężnych byłby zobowiązany do zapłaty podatku od kwot, które nie stanowią jego przysporzenia majątkowego.

Wnioskodawca podkreśla, że dotychczas z ostrożności nie dokonywał jednak potrącenia strat, które są przedmiotem niniejszego wniosku.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania drugiego - jest On uprawniony do samodzielnego obliczenia straty oraz rozliczenia jej w zeznaniu rocznym PIT-38.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W powyższym zeznaniu należy wykazać:

*

zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 dochody / stratę z kapitałów opodatkowanych na zasadach wskazanych w art. 30b oraz zgodnie z art. 45 ust. 4 należny podatek z tego tytułu,

*

zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy o p.d.o.f. należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Mając na uwadze, że w okolicznościach faktycznych przedstawionych we wniosku, podatek nie jest pobierany na żadnym etapie przez polskiego płatnika, należy uznać, że jedynym sposobem na dokonanie rozliczenia dochodów / strat ze wszystkich rodzajów przychodów w ramach źródła kapitały pieniężne i prawa majątkowe jest ich ujęcie przez Wnioskodawcę w zeznaniu rocznym (obecnie deklaracja PIT-38). Dokumenty otrzymane od zagranicznego banku inwestycyjnego oraz instytucji obsługujących zagraniczne inwestycje Wnioskodawcy są jedynym dokumentem służącym do obliczenia właściwej podstawy opodatkowania. Dlatego też Wnioskodawca jest uprawniony do samodzielnego obliczenia wysokości straty oraz rozliczenia jej w zeznaniu rocznym PIT-38.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów - w myśl art. 9 ust. 2 cyt. ustawy - jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Stosownie do art. 9 ust. 3 ww. ustawy o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty.

Na podstawie art. 9 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepis ust. 3 ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

1.

odsetki od pożyczek,

2.

odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,

3.

odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych,

4.

dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b,

5.

przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c,

6.

należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a.

odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b.

realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,

7.

przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również ze zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu,

8.

przychody członków pracowniczych funduszy emerytalnych z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy,

9.

nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny,

10.

przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 1-5 ww. ustawy od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:

1.

z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej,

2.

z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,

3.

z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,

4.

z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,

5.

od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Przepisy ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 30a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d (art. 30a ust. 6 ww. ustawy).

Natomiast dochodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich (art. 30a ust. 5 ww. ustawy).

W myśl art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Na podstawie ust. 2 ww. artykułu dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest:

1.

różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,

2.

różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,

3.

różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,

4.

różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38,

5.

różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e

* osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 30b ust. 3 ww. ustawy przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (...).

W świetle powyższych przepisów wskazać zatem należy, iż ogólne zasady rozliczania straty ze źródła przychodów zostały unormowane w art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niemniej jednak straty z kapitałów pieniężnych, które mogą podlegać odliczeniu od dochodu z tego źródła przychodów zostały w sposób jednoznaczny oraz enumeratywny wymienione w art. 9 ust. 6 ww. ustawy. W powyższym zamkniętym katalogu ustawodawca nie uwzględnił strat pochodzących z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

W sytuacji przedstawionej we wniosku środki przeznaczone na inwestycje zagraniczne lokowane są na rachunkach bankowych, lokatach lub inwestowane w fundusze kapitałowe (w tym hedge funds oraz fundusze powiernicze), w papiery wartościowe (akcje, obligacje) oraz instrumenty pochodne.

Wobec powyższego, w odniesieniu do poszczególnych przychodów (dochodów) osiąganych przez Wnioskodawcę z ww. inwestycji kapitałowych mają zastosowanie inne zasady opodatkowania, uregulowane w różnych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poddanie danego przychodu lub dochodu pod regulację jednego przepisu ustawy wyklucza natomiast poddanie ich jednocześnie pod regulację innego przepisu tejże ustawy.

W odniesieniu do przychodów (dochodów) określonych w art. 30a ust. 1 ustawy ustawodawca przewidział opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem, który ze swej istoty jest pobierany od każdej konkretnej wypłaty, niezależnie od ewentualnych aktualnych czy wcześniejszych strat podatkowych z tego źródła przychodów. Takie opodatkowanie nie ma bowiem charakteru globalnego, gdzie podatek obliczany jest od podstawy opodatkowania ustalonej dla całego roku podatkowego i gdzie można obniżyć dochód o ewentualne straty z tego źródła. Z tego faktu z kolei wynika jednoznacznie brak możliwości kompensowania strat od przychodów (dochodów) z tychże źródeł.

Poza tym zauważyć należy, iż np. w przypadku odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania oraz dywidend opodatkowaniu podlega przychód bez pomniejszenia o koszty uzyskania - a więc w tej sytuacji nie mamy w ogóle do czynienia z dochodem ze źródła przychodów, o którym stanowi art. 9 ust. 2 ustawy.

Natomiast przepis art. 30a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie sposobu ustalania dochodu z udziału w funduszach kapitałowych, w szczególności zaś zawiera zakaz pomniejszania tego dochodu o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich. Niedopuszczalnym jest więc wywodzenie z treści tego przepisu uprawnienia do odliczania tejże straty od dochodów innych niż dochody z udziału w funduszach kapitałowych. Przepis ten nie reguluje bowiem w żadnym wypadku postępowania ze stratą osiągniętą z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, lecz dotyczy wyłącznie dochodu z tego tytułu i zakazu jego pomniejszania o osiągniętą stratę.

Tym samym nie sposób zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż art. 30a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi jedynie zakaz pomniejszania dochodu osiągniętego z tytułu udziału w funduszach kapitałowych o stratę z tego tytułu, natomiast nie ogranicza możliwości pomniejszenia dochodu osiągniętego z tytułu odsetek oraz dywidend o stratę ze zbycia papierów wartościowych lub umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

W myśl art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Na podstawie art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b.

Jak wynika z treści wniosku przychody z kapitałów pieniężnych będą uzyskiwane przez Wnioskodawcę z zagranicy. Co do zasady zagraniczny bank inwestycyjny/ instytucja inwestycyjna nie pobierają podatku dochodowego u źródła. Nigdy nie występuje sytuacja, w której podatek od ww. przychodów (dochodów) jest rozliczany przez polskiego płatnika.

W związku z powyższym w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika (art. 45 ust. 3b ustawy).

Natomiast, żeby podatnik mógł zrealizować obowiązek samoopodatkowania musi niewątpliwie dysponować stosownymi informacjami dotyczącymi uzyskanych przychodów i poniesionych tytułem ich uzyskania kosztów, ewentualnie podatku zapłaconego za granicą. Zgromadzenie tych danych powinno następować w oparciu o informacje sporządzane i przekazywane podatnikowi przez podmioty za pośrednictwem których uzyskuje on dochody.

Podstawę opodatkowania oraz zobowiązanie podatkowe można więc w tym przypadku określić w zeznaniu podatkowym na podstawie informacji zawartych w dokumentach otrzymanych od zagranicznego banku inwestycyjnego oraz instytucji obsługujących zagraniczne inwestycje Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl