ITPB2/415-428/11/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-428/11/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2011 r. (data wpływu 22 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności i środków pieniężnych z tytułu jej realizacji:

* jest prawidłowe w zakresie wyłączenia z opodatkowania nabycia wierzytelności

* jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania środków finansowych otrzymanych z tytułu spłaty nabytej wierzytelności.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności i środków pieniężnych z tytułu jej realizacji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca może w niedalekiej przyszłości zawrzeć z osobą trzecią należącą do kategorii określonej w art. 4a ust. 1 ustawy o podatkach od spadków i darowizn (jeden rodziców) umowę darowizny, na podstawie której otrzyma wierzytelność, która powstała wobec spółki z o.o. Darowizna zostanie dokonana w ten sposób, że Wnioskodawca i darczyńca stawią się przed notariuszem i w formie aktu notarialnego sporządzą umowę darowizny wierzytelności. Darowizna odbędzie się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o umowie darowizny, jednocześnie, jako że następuje przejście własności wierzytelności do darowizny wierzytelności będą miały zastosowanie przepisy o cesji wierzytelności (cesja nieodpłatna), opisane w Kodeksie cywilnym. Po przejęciu wierzytelności Wnioskodawca otrzyma od zobowiązanego środki finansowe z tytułu jej spłaty.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie:

Czy dochód Wnioskodawcy uzyskany z tytułu otrzymanej darowizny wierzytelności i późniejszego otrzymania środków z tytułu wierzytelności podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn i czy dochód ten nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód przez Niego osiągnięty z tytułu darowizny wierzytelności i późniejszego przekazania środków z tytułu wierzytelności będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W ocenie Wnioskodawcy wynika to z faktu, iż zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ustawy nie stosuje się do "przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn." Skoro zatem dochód Wnioskodawcy z tytułu otrzymanej darowizny wierzytelności i późniejszego przekazania środków z tytułu tej wierzytelności podlega przepisom o podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest on wyłączony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Powyższej konkluzji nie zmienia fakt, iż do dochodu Wnioskodawcy będzie miało zastosowanie zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje się za prawidłowe w zakresie wyłączenia z opodatkowania nabycia wierzytelności i za nieprawidłowe w zakresie opodatkowania otrzymanej kwoty pieniężnej z tytułu realizacji tej wierzytelności.

W myśl zasady powszechności opodatkowania, wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl natomiast art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca w niedalekiej przyszłości zawrze z osobą zaliczaną do kategorii osób wymienionych w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (jednym z rodziców) umowę darowizny wierzytelności powstałej wobec spółki z o.o. Umowa darowizny zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Po przejęciu wierzytelności wnioskodawca otrzyma od zobowiązanego środki finansowe z tytułu jej spłaty.

W wydanej w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od spadków i darowizn, znak ITPB2/436-67/11/TJ wyjaśniono, że opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie w drodze darowizny wierzytelności, będącej prawem majątkowym. Natomiast otrzymanie środków finansowych tytułem jej spłaty, stanowiących efekt realizacji nabytego prawa majątkowego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Powyższe oznacza, że nabycie w drodze darowizny prawa majątkowego w postaci wierzytelności wobec spółki z o.o. nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wobec wystąpienia przesłanek określonych w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyłączających tak otrzymany przychód spod opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast otrzymane środki pieniężne, będące efektem realizacji przysługującej wierzytelności, stanowić będą przychód, który wobec niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, podlegał będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym odm osób fizycznych.

W związku z tym wyjaśnić należy, że stosownie do art. 18 ww. ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Ponieważ zawarty w art. 18 katalog tych praw jest jedynie przykładowy, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie "w szczególności", przyjąć należy, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie. Zatem tą kategorią został objęty każdy przychód osiągnięty przez podatnika w związku z posiadaniem przez niego praw o charakterze majątkowym.

Reasumując, nabycie przez Wnioskodawcę wierzytelności przysługującej darczyńcy wobec spółki z o.o., w związku z faktem, iż nabycie to podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W sytuacji takiej znajdzie bowiem zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast otrzymanie środków finansowych z tytułu realizacji przedmiotowej wierzytelności podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl