ITPB2/415-407/10/MU

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-407/10/MU

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2010 r. (data wpływu 19 kwietnia 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 czerwca 2010 r. (data wpływu 1 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego ze zbycia udziału w gruncie związanego z lokalem mieszkalnym - jest prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazane we wniosku.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego ze zbycia udziału w gruncie związanego z lokalem mieszkalnym. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 czerwca 2010 r. (data wpływu 1 lipca 2010 r.)

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 17 marca 2010 r. Wnioskodawczyni sprzedała mieszkanie własnościowe usytuowane w budynku należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej. Przydział na mieszkanie w tym bloku otrzymała w maju 1977 r., natomiast spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nabyła na podstawie decyzji zarządu Spółdzielni z dnia 3 grudnia 1981 r. W roku 2006 Wnioskodawczyni dokonała opłaty za wykupiony grunt co było warunkiem ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności lokalu na rzecz członka spółdzielni. Umowa dotycząca ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego w postaci aktu notarialnego została zawarta w dniu 24 lipca 2009 r. Możliwości wykupu gruntu warunkujące zmianę statusu mieszkania w tym bloku zaistniały w roku 2006.

W związku z dokonaną sprzedażą mieszkania, pojawiła się kwestia podatku za grunt. Przedmiotowe mieszkanie wraz z przynależną piwnicą ma powierzchnię 32,52 m 2, zaś grunty zostały określone w ilości 18,20 m 2.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wystąpił obowiązek zapłacenia podatku dochodowego od wartości udziału we własności gruntu.

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż gruntu na którym usytuowany jest dom jednorodzinny to zupełnie inna konstrukcja prawna niż sprzedaż gruntu związanego z mieszkaniem w 11 kondygnacyjnym bloku. Sprzedaż gruntu przynależnego do mieszkania o powierzchni 31 m 2, bez mieszkania nie może być zrealizowana, bo nikt nie kupi gruntu o powierzchni 18 m 2 na którym stoi wieżowiec. W związku z tym - zdaniem Wnioskodawczyni - nie można uznać, że sprzedała wspomniany grunt według zasad kupna-sprzedaży. Niezasadne jest też argumentowanie obowiązku podatkowego tym, że sprzedała grunt na którym stoi wieżowiec, a w nim mieszkanie, przed upływem 5 lat od jego zakupu. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych uwłaszcza mieszkania spółdzielcze. Oznacza to, że spółdzielnia mieszkaniowa stała się właścicielem tych gruntów. Jeżeli spółdzielnia jest właścicielem gruntów to również członkowie tych spółdzielni są właścicielami gruntów. Spółdzielnia jako osoba prawna jest zbiorowym podmiotem prawnym i reprezentuje swoich członków. Dlatego termin wejścia w posiadanie gruntu należy liczyć od daty uchwalenia przez Sejm ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych a nie od daty zapłacenia za ten grunt.

Zdaniem Wnioskodawczyni przynależny do mieszkania grunt jest nierozerwalnie związany z odrębną własnością lokalu, bez lokalu nie można go sprzedać. Nie ma on więc żadnej konkretnej wartości rynkowej. Nie ma zatem podstawy do uiszczania podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazane we wniosku.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 1981 r. nabyła Pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W lipcu 2009 r. została zawarta umowa o ustanowieniu odrębnej własności przedmiotowego lokalu i przeniesienia jej na Pani rzecz, w związku z czym nabyła Pani udział w gruncie przynależny do lokalu. Następnie w marcu 2010 r. lokal ten został sprzedany.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości wspólnej.

Wobec powyższego, w sytuacji nabycia przez podatnika spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przekształconego następnie w odrębną własność w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu od której upływa pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Ustanowienie odrębnej własności jest bowiem tylko zmianą formy prawnej faktycznego prawa do lokalu. Zatem nabycie, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, następuje w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Powyższe oznacza, iż nabycie przez Panią przedmiotowego lokalu nastąpiło w roku 1981. Tym samym pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął w Pani przypadku z końcem 1986 r..

Zatem sprzedaż lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, do którego przysługiwało od 1981 r. spółdzielcze własnościowe prawo, nie będzie stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, a co za tym idzie nie będzie skutkowała obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego, ani od przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność, ani związanego z tym lokalem udziałem w gruncie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl