ITPB2/415-240/10/RS - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-240/10/RS Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 5 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 25 września 1989 r. zmarł Pani ojciec. Całkowity spadek obejmował nieruchomość składającą się z działki zabudowanej dwoma budynkami o jednakowej wartości i kubaturze.

W dniu 9 marca 2000 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie i stwierdził nabycie całego spadku przez dwoje spadkobierców: Panią i brata, każde w 1/2 części. Tak więc w dacie nabycia spadku, tj. 25 września 1989 r., stan prawny nieruchomości przedstawiał się następująco:

*

udział wynoszący 50% należał do Pani,

*

udział wynoszący 50% należał do brata.

Zgodnie z przypadającymi udziałami dokonała Pani wraz z bratem podziału tej nieruchomości i zniesienia współwłasności. Zapłacono należny podatek od spadku.

W dniu 9 maja 2000 r. na skutek zgodnego wniosku współwłaścicieli, decyzją Prezydenta Miasta, zatwierdzono podział geodezyjny tej nieruchomości na dwie odrębne nieruchomości o jednakowej wartości, każda zabudowana budynkiem.

W dniu 4 marca 2005 r. postanowieniem Sądu przyznano na Pani wyłączną własność nieruchomość Nr.../3, zaś nieruchomość.../4 Pani bratu, bez obciążenia wzajemnymi spłatami i dopłatami.

W dniu 31 lipca 2008 r. aktem notarialnym zbyła Pani odpłatnie swoją nieruchomość.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia ww. nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawczyni, dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nieruchomość została nabyta w drodze spadku w dacie śmierci ojca, czyli w 1989 r. Natomiast fizyczny podział spadku, tj. nieruchomości, dokonany na wniosek spadkobierców, był zgodny z udziałami we współwłasności (po 50%) i żadna ze stron nie została zobowiązana do spłat i dopłat. Udział Wnioskodawczyni pozostał tożsamy z udziałem, który nabyła w drodze dziedziczenia po ojcu, czyli podział nie przysporzył Jej dodatkowego majątku.

Uważa Pani zatem, że nie można zakładać, że nabycie tej nieruchomości nie nastąpiło w drodze spadku. Nie byłby możliwy podział nieruchomości spadkowej, gdyby nie wcześniejsze nabycie spadku, czyli podział był tylko konsekwencją nabycia spadku.

W związku z tym nabycie nieruchomości, którą zbyła Pani w 2008 r. nastąpiło w drodze spadku, a ponadto minęło pięć lat przed jej zbyciem, dlatego stwierdza Pani, że jest uprawniona do zwolnienia z zapłaty podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

*

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).

Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawczynię spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast postanowienie Sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego czy działu spadku jest nabyciem tych rzeczy. Natomiast, biorąc pod uwagę przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli w wyniku dokonanego podziału, jeśli:

*

podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

*

wartość rzeczy mieści się w udziale, jaki przysługiwał tej osobie w majątku wspólnym.

Jeżeli więc spełnione są wymienione wyżej warunki, podział nieruchomości nie może być rozpatrywany w kategoriach nabycia. W takiej sytuacji za datę jej nabycia uznać należy datę nabycia udziału w nieruchomości.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, Wnioskodawczyni w dniu 25 września 1989 r. nabyła w 1/2 części spadek, którego przedmiotem była zabudowana nieruchomość. Fakt ten został potwierdzony postanowieniem sądu w dniu 9 marca 2000 r. Następnie dokonano podziału geodezyjnego nieruchomości na dwie odrębne nieruchomości o jednakowej wartości, z których każda zabudowana była budynkiem. Postanowieniem sądu z dnia 4 marca 2005 r. Wnioskodawczyni stała się jedyną właścicielką nieruchomości Nr.../3, natomiast Jej brat stał się właścicielem nieruchomości Nr.../4. Podział majątku odbył się bez spłat i dopłat.

W dniu 31 lipca 2008 r. przedmiotowa nieruchomość została sprzedana.

Powyższe oznacza, że przedmiotowego podziału nieruchomości nie można traktować w kategoriach nabycia, a zatem za datę nabycia sprzedanej w 2008 r. nieruchomości uznać należy datę śmierci spadkodawcy, czyli dzień 25 września 1989 r. W konsekwencji więc uzyskany przez Panią przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zbycie to dokonane zostało bowiem po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W konsekwencji nie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisów.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl