ITPB2/415-235/08/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-235/08/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2008 r. (data wpływu 26 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem udziałów (akcji) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem udziałów (akcji).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W latach 2005-2007 zaciągał Pan kredyty bankowe na zakup akcji. W związku z tym ponosił wydatki związane z opłatami przygotowawczymi (prowizje) i odsetkami od kredytu. Zdarzały się także sytuacje redukcji złożonych zleceń zakupu akcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wszystkie odsetki od udzielonego kredytu oraz prowizja bankowa od kredytu na zakup akcji powinny być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i rozliczone w zeznaniu podatkowym za 2007 rok.

Zdaniem Wnioskodawcy, kosztem uzyskania przychodu od sprzedaży akcji jest opłata przygotowawcza (prowizja) pobrana przez bank za cały udzielony kredyt oraz odsetki od całego kredytu na zakup akcji, a nie tylko procentowo za część zakupionych akcji po redukcji.

Uważa Pan, że powinien mieć możliwość rozliczenia wszystkich opłat za kredyt na zakup akcji w PIT-38 za 2007 r., również z lat ubiegłych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) ustawy.

Przepis art. 30b ust. 2 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera definicję dochodu z tego źródła, w myśl którego stanowi go różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14, osiągnięta w roku podatkowym.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z analizy stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, iż w latach 2005-2007 zaciągnął Pan kredyty na zakup akcji i poniósł wydatki związane z opłatami przygotowawczymi (prowizjami) pobranymi przez bank jak również z odsetkami opłacanymi od zaciągniętego kredytu.

W świetle cytowanych uprzednio przepisów, do wydatków na nabycie akcji należy zaliczyć wydatki bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji, a więc wydatki, bez których nie byłoby możliwe nabycie akcji. Taki wydatek stanowią wydatki związane z nabyciem zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych), jak również koszty kredytu zaciągniętego na zakup tych papierów wartościowych - prowizji, zapłaconych odsetek.

Zatem, niezależnie od redukcji złożonych zleceń zakupu akcji do kosztów uzyskania przychodu należy zaliczyć wydatki liczone od całego kredytu zaciągniętego na ten cel, jeżeli w takiej wysokości zostały poniesione. Uiszczenie tych opłat jest warunkiem koniecznym otrzymania kredytu, którego celem jest nabycie akcji. W rezultacie opłaty za przygotowanie kredytu oraz odsetki od kredytu zaciągniętego w celu nabycia akcji stanowią koszt uzyskania przychodów w takiej wysokości w jakiej zostały faktycznie poniesione.

Podkreślenia wymaga fakt, iż wydatki na nabycie akcji stanowią koszty uzyskania przychodu - stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy - dopiero w momencie uzyskania przychodu z ich zbycia. Jeśli zatem sprzedaż akcji nastąpiła w 2007 r. wydatki na ich nabycie będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w rozliczeniu za 2007 r. w zeznaniu rocznym PIT-38.

Ponadto należy zauważyć, iż taki sposób rozliczania kosztów odnosi się do sytuacji, gdy zbycie papierów wartościowych nie jest przedmiotem działalności gospodarczej i przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl