ITPB2/415-220/11/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-220/11/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu 21 lutego 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 maja 2011 r. (data wpływu 17 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z najmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2011 r. złożony został ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z najmu. Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 9 maja 2011 wezwano Panią do ich usunięcia. Wniosek uzupełniła Pani pismem z dnia 12 maja 2011 r. (data wpływu 17 maja 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Na podstawie zawartej w dniu 20 listopada 2010 r. umowy darowizny, która potwierdzona została aktem notarialnym Wnioskodawczyni dokonała darowizny nieruchomości objętej księgą wieczystą na rzecz swojej wnuczki do jej majątku osobistego. Obdarowana wnuczka zamieszkuje w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Przedmiotowa nieruchomość stanowi działkę o powierzchni 1194 m. kw. zabudowaną murowanym budynkiem wielomieszkaniowym o powierzchni 1209 m. kw.

Zgodnie z § 2 umowy darowizny, darczyńca nakłada na obdarowaną polecenie w postaci obowiązku zapewnienia, tak samej darczyńcy jak i matce obdarowanej - z miejscem zamieszkania w Polce, podlegającej w Polce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu dożywotniej opieki, udzielenia wszelkiej pomocy w chorobie, starości czy niedostatku, z prawem dożywotniego zajmowania dowolnego mieszkania w darowanym budynku, bez obowiązku płacenia czynszu.

Natomiast w § 3 umowy darowizny zapisane zostało oświadczenie, iż obdarowana ustanawia na nieruchomości na rzecz Wnioskodawczyni oraz matki obdarowanej nieodpłatną służebność osobistą mieszkania polegającą na prawie zajmowania bezpłatnie i dożywotnio lokalu mieszkalnego położonego na parterze budynku, z prawem swobodnego poruszania się po całej nieruchomości, z prawem korzystania z pomieszczeń gospodarczych, strychu i piwnicy oraz na rzecz matki obdarowanej bezterminowe nieodpłatne prawo użytkowania całej nieruchomości, polegającej na prawie dysponowania nieruchomością, korzystania z niej z prawem pobierania pożytków (tak rzeczy jak i prawa) i z obowiązkiem ponoszenia ciężarów związanych z nieruchomością ("użytkowanie nieruchomości").

Dodatkowo, zgodnie z § 5 umowy darowizny, Wnioskodawczyni oświadcza, że zobowiązuje się wydać przedmiot umowy darowizny, t.j. nieruchomość w posiadanie obdarowanej w dniu 1 stycznia 2011 r. w stanie nie pogorszonym, wolnym od obciążeń, zaległych należności i posiadania przez osoby trzecie. Z dniem wydania, t.j. z dniem 1 stycznia 2011 r., przechodzą na obdarowaną korzyści i ciężary związane z nieruchomością.

Budynek w znacznej części wynajmowany jest na cele mieszkaniowe. Wnioskodawczyni nie prowadziła w tym zakresie działalności gospodarczej, natomiast przychód z tytułu najmu budynku na cele mieszkaniowe rozliczała na zasadach ogólnych. Działalności gospodarczej w przedmiotowym zakresem nie prowadzi i nie zamierza prowadzić również obdarowana oraz matka obdarowanej. W okresie od dnia 20 października 2010 r. do dnia 1 stycznia 2011 r. Wnioskodawczyni faktycznie władała przedmiotem umowy darowizny, a dodatkowo okres ten umożliwiał zmianę umów najmu wprowadzając w ten stosunek prawny nowego właściciela - obdarowaną.

W związku z ustanowieniem ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości w postaci użytkowania nieruchomości córka Wnioskodawczyni wynajmuje budynek osobom trzecim na cele mieszkaniowe od dnia 1 stycznia 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, od dnia zawarcia umowy darowizny do dnia wydania nieruchomości na Wnioskodawczyni spoczywał obowiązek rozliczania przychodu z najmu części budynku na cele mieszkaniowe.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w stanie faktycznym opisanym we wniosku, od dnia zawarcia umowy darowizny do dnia wydania nieruchomości na Niej spoczywał obowiązek rozliczenia przychodu z najmu części budynku na cele mieszkaniowe.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł jest przychód z najmu. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym należy wyraźnie odróżnić moment zawarcia umowy darowizny oraz moment wydania jej przedmiotu. To bowiem dopiero z chwilą wydania nieruchomości, stosownie do § 5 umowy darowizny, przechodzą na obdarowaną wszelkie korzyści i ciężary związane z nieruchomością. Oznacza to zatem, iż w okresie od dnia zawarcia umowy darowizny do dnia wydania nieruchomości, t.j. do dnia 1 stycznia 2011 r. obowiązek rozliczania przychodu z tytułu najmu części budynku na cele mieszkaniowe spoczywał na Wnioskodawczyni. W okresie tym to bowiem Wnioskodawczyni faktycznie władała przedmiotem umowy darowizny, a dodatkowo okres ten umożliwiał zmianę umów najmu wprowadzając w ten stosunek prawny nowego właściciela - obdarowaną. Odnosząc powyższe rozważania na grunt prawa podatkowego należy wskazać, iż dopiero z chwilą wydania nieruchomości, w tym przede wszystkim budynku, który w znacznej części wynajmowany jest na cele mieszkaniowe, obdarowana będzie osiągała przychód ze źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy źródłem przychodu jest: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni na podstawie zawartej w dniu 20 listopada 2010 r. umowy darowizny, dokonała darowizny nieruchomości objętej księgą wieczystą na rzecz swojej wnuczki do jej majątku osobistego. Przedmiotowa nieruchomość stanowi działkę o powierzchni 1194 m. kw. zabudowaną murowanym budynkiem wielomieszkaniowym o powierzchni 1209 m. kw. Budynek w znacznej części wynajmowany jest na cele mieszkaniowe. W § 5 umowy darowizny, Wnioskodawczyni zobowiązała się wydać przedmiot umowy darowizny, t.j. nieruchomość w posiadanie obdarowanej w dniu 1 stycznia 2011 r. w stanie nie pogorszonym, wolnym od obciążeń, zaległych należności i posiadania przez osoby trzecie. Od tego dnia przechodzą na obdarowaną korzyści i ciężary związane z nieruchomością.

W okresie od dnia 20 października 2010 r. do dnia 1 stycznia 2011 r. Wnioskodawczyni faktycznie władała przedmiotem umowy darowizny, a dodatkowo okres ten umożliwił zmianę umów najmu wprowadzając w ten stosunek prawny nowego właściciela - obdarowaną.

Powyższe przepisy wyraźnie wskazują, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, a najem stanowi jedno ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podstawą uzyskiwania przychodów z tytułu najmu jest umowa najmu w której strony określają wysokość czynszu. Ww. czynsz stanowi przychód w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Jednakże do powstania po stronie wynajmującego przychodu konieczne jest zaistnienie przesłanki zawartej w art. 11 ww. ustawy, czyli otrzymanie lub postawienie do dyspozycji pieniędzy i wartości pieniężnych oraz świadczeń wskazanych w tym przepisie.

Przy czym, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają opodatkowania przychodów z najmu od posiadania dokumentu potwierdzającego tytuł własności do wynajmowanego lokalu lub budynku.

Zatem jeżeli w okresie od dnia dokonania darowizny, t.j. od 20 listopada 2010 r. do dnia przekazania nieruchomości obdarowanej, t.j. do dnia 1 stycznia 2011 r. Wnioskodawczyni faktycznie władała ww. nieruchomością i była uprawniona do pobierania z niej korzyści, wówczas na Niej spoczywał obowiązek opodatkowania kwot uzyskanych z tytułu najmu.

Zaliczki na podatek dochodowy należało odprowadzać zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego wynika, że w przypadku opodatkowania przychodów z najmu na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, podatnicy zobowiązani są do wpłacania zaliczek miesięcznych. Obowiązek wpłacania zaliczki powstaje poczynając od miesiąca, w którym dochody z najmu przekroczyły od początku roku kwotę powodującą obowiązek zapłaty podatku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl