ITPB2/415-153/08/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-153/08/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. organu 5 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia zysków giełdowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia zysków giełdowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Posiada Pan wraz z małżonką wspólność majątkową. Prowadzą Państwo wspólnie działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Uzyskane, wypracowane wspólnie pieniądze lokowali Państwo na giełdzie i założyli wspólny rachunek inwestycyjny oraz odrębne rachunki inwestycyjne na każdego z małżonków. Z rocznych zestawień wynika, że uzyskali Państwo dochody i straty w różnych wysokościach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje możliwość rozliczenia przez Pana wszystkich przychodów i kosztów z giełdy za 2007 r., pomimo wystawienia przez Dom Maklerski odrębnych PIT-ów.

Zdaniem Wnioskodawcy jest możliwość złożenia jednego zeznania PIT-38 za 2007 r. obejmującego wszystkie przychody i koszty dotyczące obojga małżonków. Stwierdza Pan, iż złożenie odrębnych zeznań byłoby niekorzystne i niezgodne z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim mogą składać wspólne zeznania podatkowe i rozliczyć podatek na korzystniejszych zasadach.

Uważa Pan, że byłoby to też niezgodne z art. 92 § 3 Ordynacji podatkowej stanowiącym, że małżonkowie wspólnie ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz solidarna jest ich wierzytelność o zwrot podatku.

Nadmienia Pan także, iż w dniu 21 stycznia 2008 r. złożył oświadczenie do Urzędu Skarbowego, iż będzie opodatkowywać wszystkie dochody z giełdy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Brzmienie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wskazuje wyraźnie, że zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

Z powyższego wynika, że ustawodawca przewidział opodatkowanie osiąganych przychodów, kosztów i strat przez jednego z małżonków (małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa), ale wyłącznie dla przychodów, osiąganych ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 (tj. najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, w tym również dzierżawy, poddzierżawy działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą).

Przychody z kapitałów pieniężnych jako źródło przychodów zostały natomiast określone przez ustawodawcę w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto jak stanowi art. 30b ust. 5 ustawy dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c. Tym samym zasada proporcjonalności określona w art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do dochodów osiąganych ze zbycia papierów wartościowych nawet jeżeli między małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej.

Równocześnie w przypadku osiąganych przez małżonków zysków giełdowych, nie znajdzie zastosowania - będąca wyjątkiem od zasady - możliwość opodatkowania przewidziana w art. 6 ust. 2 ustawy. Należy bowiem zauważyć, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Zatem opodatkowanie wspólne jest wyjątkiem od powyższej reguły i może mieć zastosowanie wyłącznie do dochodów opodatkowanych według skali podatkowej oraz po spełnieniu wymogów określonych cytowaną ustawą.

W sytuacji przedstawionej we wniosku każdy z małżonków ma obowiązek złożenia odrębnego zeznania o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów pieniężnych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b (art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Podstawą do prawidłowego obliczenia należnego podatku dochodowego w niniejszym przypadku będzie zaś imienna informacja o wysokości osiągniętego z tego tytułu dochodu wystawiona, na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez Dom Maklerski.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego prowadzi Pan wraz z małżonką działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej a wypracowane środki pieniężne ulokowaliście Państwo na giełdzie. Posiada Pan z żoną wspólność majątkową i zamierza "rozliczyć na siebie" wszystkie przychody i koszty z tego tytułu.

Należy stwierdzić, iż wyżej cytowane przepisy wykluczają możliwość wspólnego opodatkowania dochodów małżonków osiągniętych z kapitałów pieniężnych. Odzwierciedleniem tego jest także graficzna konstrukcja zarówno informacji o osiągniętych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C jak i zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia papierów wartościowych PIT-38, która nie przewiduje możliwości wykazania łącznych dochodów małżonków.

Natomiast powołany we wniosku przepis art. 92 § 3 Ordynacji podatkowej wymienia sytuację, w której małżonkowie wspólnie opodatkowani na podstawie odrębnych przepisów ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz solidarna jest ich wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku. Przepis ten nie przesądza natomiast o możliwości złożenia wspólnego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, gdyż odnosi się jedynie do konsekwencji wynikających ze złożenia - na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy - wspólnego zeznania podatkowego.

We wniosku o interpretację indywidualną nadmienił Pan także, iż w dniu 21 stycznia 2008 r. złożył oświadczenie do Urzędu Skarbowego, że będzie sam opodatkowywać wszystkie dochody z giełdy. Tutejszy organ stwierdza, iż oświadczenie to nie wywołuje żadnego skutku w sprawie rozliczenia w podatku dochodowym, albowiem nie ma umocowania w przepisach prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl