ITPB2/415-139/13/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-139/13/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2013 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia własności lokalu mieszkalnego w wykonaniu umowy zlecenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia własności lokalu mieszkalnego w wykonaniu umowy zlecenia.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 15 lipca 2009 r. nabył Pan od Gminy na podstawie umowy ustanowienia i sprzedaży odrębnej własności lokalu mieszkalnego i oddania w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu lokal mieszkalny nr 2, położony na pierwszym piętrze (druga kondygnacja) budynku przy ulicy..., składający się z dwóch pokoi, kuchni i przedpokoju oraz przynależnego pomieszczenia w.c. usytuowanego na parterze, o łącznej powierzchni użytkowej 40,47 m2, wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, w tym w prawie użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 0,0120 ha, wynoszącym 4047/15442 części.

Zawarta przez Pana umowa ustanowienia i sprzedaży odrębnej własności lokalu mieszkalnego i oddania w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu z dnia 15 lipca 2009 r. poprzedzona była umową zlecenia z dnia 14 lipca 2009 r., mocą której Związek (zleceniodawca) zlecił Panu nabycie tego lokalu we własnym imieniu, przy czym zlecenie jest nieodpłatne, to jest nie otrzymał Pan żadnego wynagrodzenia, a zleceniodawca zobowiązał się pokryć w całości koszty związane z nabyciem lokalu, w tym refundować uiszczane przez Pana raty kredytu zaciągniętego na zakup lokalu. Zleceniodawca należycie wywiązuje się ze swojego zobowiązania.

Obecnie zamierza Pan w wykonaniu umowy zlecenia przenieść w 2013 r. własność przedmiotowego lokalu na rzecz zleceniodawcy, do czego jest zobowiązany na podstawie przepisu art. 740 Kodeksu cywilnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy planowane przeniesienie własności przedmiotowego lokalu na rzecz zleceniodawcy spowoduje powstanie po Pana stronie obowiązku zapłaty podatku dochodowego, jeżeli od nabycia lokalu od Gminy nie upłynął okres 5 lat.

Zdaniem Pana, planowane przeniesienie własności przedmiotowego lokalu na rzecz zleceniodawcy nie spowoduje powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego, nawet w przypadku jeżeli od nabycia lokalu od Gminy nie upłynął okres 5 lat. Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i c) o podatku dochodowym od osób fizycznych (we wniosku błędnie wskazano art. 9 ust. 1 pkt 8 lit. a) i c)) stanowi, iż źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości oraz udziału w nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania gruntu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W Pana opinii, przeniesienie lokalu mieszkalnego w wykonaniu umowy zlecenia nie stanowi odpłatnego zbycia nieruchomości oraz udziału w nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania gruntu w rozumieniu ww. przepisu, ponieważ nabył On lokal co prawda we własnym imieniu, jednakże na rzecz i za pieniądze zleceniodawcy, nie uzyskując przy tym żadnej korzyści majątkowej. Jest Pan właścicielem lokalu jedynie jako powiernik i - posiadając taki status - przekazywał uzyskane środki pieniężne na rzecz sprzedającej Gminy lub banku kredytującego zakup lokalu, a zatem nie otrzymał ekwiwalentnego świadczenia, którego istnienie determinowałoby odpłatność zbycia lokalu na rzecz zleceniodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego Pana stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Z analizy wniosku wynika, iż w dniu 15 lipca 2009 r. nabył Pan od Gminy na podstawie umowy ustanowienia i sprzedaży odrębnej własności lokalu mieszkalnego i oddania w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu lokal mieszkalny wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, w tym w prawie użytkowania wieczystego gruntu.

Zawarta przez Pana umowa poprzedzona była umową zlecenia z dnia 14 lipca 2009 r., mocą której Związek (zleceniodawca) zlecił Panu nabycie tego lokalu we własnym imieniu, przy czym zlecenie jest nieodpłatne, to jest nie otrzymał Pan żadnego wynagrodzenia, a zleceniodawca zobowiązał się pokryć w całości koszty związane z nabyciem lokalu, w tym refundować uiszczane przez Pana raty kredytu zaciągniętego na zakup lokalu. Zleceniodawca należycie wywiązuje się ze swojego zobowiązania.

Obecnie zamierza Pan w wykonaniu umowy zlecenia przenieść w 2013 r. własność przedmiotowego lokalu na rzecz zleceniodawcy, do czego jest zobowiązany na podstawie przepisu art. 740 Kodeksu cywilnego.

Artykuł 734 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, iż przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Z § 2 tego artykułu wynika, iż w braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Przepis ten nie uchybia przepisom o formie pełnomocnictwa.

Natomiast art. 740 k.c. stanowi, że przyjmujący zlecenie powinien udzielać dającemu zlecenie potrzebnych wiadomości o przebiegu sprawy, a po wykonaniu zlecenia lub po wcześniejszym rozwiązaniu umowy złożyć mu sprawozdanie. Powinien mu wydać wszystko, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, chociażby w imieniu własnym.

Jak wskazuje się w doktrynie, istota umowy zlecenia wyraża się w tym, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Należy ona do kategorii umów z zakresu szeroko rozumianego pośrednictwa. Zasadniczymi elementami wyodrębnionymi w definicji tej umowy są: dokonanie czynności prawnej (określonej) oraz działanie dla dającego zlecenie. Stanowi ona konstrukcję umożliwiającą dokonywanie czynności prawnych przy wykorzystaniu zastępstwa. Zastępstwo to polega na dokonywaniu czynności prawnej dla innej osoby (dającego zlecenie), a tym samym może się wyrażać zarówno w działaniu w jego imieniu i z bezpośrednim skutkiem prawnym dla niego, jak i w działaniu w imieniu własnym, ale na rachunek (dla) dającego zlecenie.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że w analizowanym zdarzeniu przyszłym, przeniesienie własności lokalu mieszkalnego przez Pana na zleceniodawcę w wykonaniu umowy zlecenia nie będzie stanowić odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy. Tym samym nie powstanie u Pana przychód podatkowy ani obowiązek złożenia deklaracji podatkowej z tego tytułu.

Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy w zakresie jego obowiązków podatkowych i nie wywołuje skutków prawnych dla innych podmiotów (zleceniodawcy).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl