ITPB2/415-1092/08/IL - Czy Wnioskodawca ma prawo do zwrotu części VAT od całości wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową trzech budynków mieszkalnych, czy tylko w wysokości 1/3?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-1092/08/IL Czy Wnioskodawca ma prawo do zwrotu części VAT od całości wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową trzech budynków mieszkalnych, czy tylko w wysokości 1/3?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2008 r. (data wpływu 24 listopada 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 lutego 2009 r. (data wpływu 9 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie możliwości uzyskania zwrotu wydatków dotyczących budowy trzech budynków mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie możliwości uzyskania zwrotu wydatków dotyczących budowy trzech budynków mieszkalnych.

Pismem z dnia 27 stycznia 2009 r. Nr ITPB2/415-1092/08-2/IL wezwano Pana do usunięcia braków formalnych złożonego wniosku. Braki wykazane w wezwaniu uzupełniono w dniu 9 lutego 2009 r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2008 r. poniósł Pan wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych na potrzeby budowy. Budowa była realizowana, zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę obiektu opisanym w treści pozwolenia jako budowa trzech budynków mieszkalnych, jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Decyzja w sprawie pozwolenia na budowę została wydana w dniu 28 lutego 2007 r. Wszystkie trzy budynki są jednakowe pod względem powierzchni, przyjętych rozwiązań technicznych, zastosowanych materiałów. Wymienione trzy budynki stanowią jedną bryłę, jeden obiekt - ściany kolejnych budynków stykają się ze sobą. Jest Pan wspólnie z żoną inwestorem i właścicielem działki. Faktury dokumentujące zakupy materiałów są wystawione na Pana. Budowa była realizowana tak, że całość obiektu powstawała równolegle dla trzech domów jednocześnie. Zakupu materiałów dokonywał Pan etapowo wraz z postępem prac dla całości obiektu, a więc dla trzech domów.

W chwili obecnej z trzech wybudowanych przez Pana budynków mieszkalnych tylko jeden planuje Pan przeznaczyć na własne potrzeby mieszkaniowe. W dwóch pozostałych planuje Pan prowadzić sezonową działalność gospodarczą - wynajem w celu uzupełnienia dochodów rodziny. Okres prowadzenia wynajmu oraz jego skala są dla Pana w chwili obecnej trudne do przewidzenia i uzależnione m.in. od sytuacji materialnej Pana rodziny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ma Pan prawo do zwrotu części podatku VAT od całości wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową trzech budynków mieszkalnych, czy tylko w wysokości 1/3 tj. wydatków poniesionych na budowę jednego domu...

Zdaniem Wnioskodawcy ma on prawo do zwrotu całości wydatków związanych z budową trzech domów. Wnioskodawca podnosi, iż ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie zawiera ograniczeń w zwrocie VAT-u w zakresie ilości wybudowanych domów oraz sposobu ich dalszej eksploatacji po wybudowaniu (zasiedlenie własne bądź pustostan, zameldowanie w takim budynku lub jego brak, okresowy lub stały wynajem, działalność gospodarcza, przebudowa, rozbudowa, lub sprzedaż). Wnioskodawca wskazuje, iż w ustawie występuje wiele ograniczeń tj. limit kwoty zwrotu lub forma dokumentacji wydatków. Wnioskodawca podkreśla, iż wybudowane budynki mieszkalne służą i będą służyły zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Natomiast kwestia czy będą to potrzeby mieszkaniowe własne czy cudze i w jakiej formie to zdaniem Wnioskodawcy nie ma znaczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.) przez pojęcie budynku mieszkalnego rozumie się budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, oraz związane z nimi urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków.

Jak stanowi art. 3 ust. 1 ww. ustawy osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

1.

budową budynku mieszkalnego;

2.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3.

remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r.

Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Prawo do zwrotu przysługuje również pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:

1.

prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;

2.

pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż wybudował Pan trzy budynki mieszkalne. W pozwoleniu na budowę, budowa ta została określona jako budowa trzech budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Jeden z tych budynków przeznaczy Pan na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych natomiast pozostałe dwa budynki zamierza Pan przeznaczyć na wynajem.

Biorąc pod uwagę wyżej cytowane przepisy prawo do zwrotu nie przysługuje tym osobom, które dokonują określonych inwestycji, uprawniających do zwrotu jako podatnicy podatku od towarów i usług. O prawie do odliczenia podatku naliczonego decyduje bowiem to w jakim charakterze osoba fizyczna dokonywała zakupów danych materiałów budowlanych, w jakim celu i na jakie potrzeby. Podkreślić należy, że nie ma znaczenia, to czy dana osoba fizyczna, mającą dochodzić zwrotu wydatków w ogóle jest podatnikiem VAT, lecz czy określoną inwestycję, uprawniającą do zwrotu realizuje prywatnie, czy też jako podatnik VAT.

Znaczenie w przedstawionym zdarzeniu przyszłym ma to, iż przedmiotowe budynki zostały wzniesione w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i te potrzeby mogą zaspokajać. Budynkiem mieszkalnym w rozumieniu ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym jest także drugi lub kolejny budynek mieszkalny, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych danej osoby. Nie jest bowiem tak, że potrzeby mieszkaniowe każdej osoby zaspokaja jeden i tylko jeden budynek mieszkalny.

Reasumując, mając na uwadze powyższe przepisy należy wskazać, że w momencie realizacji inwestycji, polegającej na budowie budynków mieszkalnych, jednorodzinnych w zabudowie szeregowej nie świadczył Pan usług najmu, a zatem nie był podatnikiem podatku od towarów i usług. Wobec powyższego negatywna przesłanka zawarta w art. 4 ust. 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie znajduje zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym i w związku z tym przysługuje Panu zwrot części podatku VAT od całości wydatków poniesionych na budowę trzech domów.

Jednocześnie zaznaczyć należy, iż uprawnienie do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, związanych m.in. z budową budynków mieszkalnych jest możliwe jedynie w przypadku spełnienia wszystkich warunków określonych w art. 3 i art. 4 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl