ITPB2/415-1018/09/BK - Opodatkowanie darowizny nieruchomości na rzecz dzieci.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-1018/09/BK Opodatkowanie darowizny nieruchomości na rzecz dzieci.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2009 r. (data wpływu 7 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania tym podatkiem darowizny nieruchomości na rzecz dzieci - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania tym podatkiem darowizny nieruchomości na rzecz dzieci.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni od 2002 r. była współwłaścicielką nieruchomości. W roku 2009 dokonano zniesienia współwłasności poprzez przyznanie Jej na wyłączną własność przedmiotowej nieruchomości. Zniesienie współwłasności nastąpiło ze spłatą na rzecz współwłaściciela tejże nieruchomości dokonaną przez Wnioskodawczynię. Obecnie Wnioskodawczyni zamierza przedmiotową nieruchomość przekazać w formie darowizny dzieciom.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni nie zapłaci podatku dochodowego od tej części, którą nabyła w drodze zniesienia współwłasności.

Zdaniem Wnioskodawczyni, jeżeli nieruchomość podaruje dzieciom celem uniknięcia zapłaty podatku dochodowego nie będzie musiała czekać, żeby upłynęło pięć lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, ponieważ nie osiągnie z tego tytułu dochodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Artykuł 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), określa w sposób ogólny przedmiotowy i podmiotowy zakres zastosowania przepisów ustawy.

Stanowi on, iż przepisy ustawy obejmują osoby fizyczne, natomiast przedmiotem jej regulacji jest opodatkowanie dochodów osób fizycznych podatkiem dochodowym.

W myśl art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ww. ustawy. W punkcie 8 tego artykułu jako źródło przychodu wymienione zostało odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z analizy zdarzenia przyszłego wynika, iż od 2002 r. była Pani współwłaścicielem nieruchomości. W 2009 r. w wyniku umowy zniesienia współwłasności nabyła pozostały udział w prawie własności w zamian za spłatę, przez co od tego momentu stała się jej wyłącznym właścicielem. Obecnie zamierza przekazać całą nieruchomość w formie darowizny swoim dzieciom.

Darowizna stanowi jedną z form zbycia nieruchomości. Jednakże z treści powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, iż do powstania przychodu ze źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodzi jedynie wskutek zbycia o charakterze odpłatnym.

Zgodnie z brzmieniem art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Może ono polegać zarówno na przesunięciach do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i innych postaciach dyspozycji majątkowych darczyńcy, prowadzących do zmniejszenia jego majątku. Bezpłatne świadczenie darczyńcy kosztem swojego majątku na rzecz obdarowanego nie wiąże się z uzyskaniem przez darczyńcę jakiegokolwiek przychodu. Darowiznę może stanowić nieodpłatne przeniesienie własności (np. nieruchomości).

Mając na uwadze powyższe ustalenia stwierdzić należy, iż przekazanie przez Wnioskodawczynię nieruchomości w drodze darowizny na rzecz dzieci z uwagi na nieodpłatny charakter tego zbycia nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, bez znaczenia w przedmiotowej sprawie pozostaje zatem okoliczność, czy planowana przez Panią darowizna na rzecz dzieci zostanie dokonana przed upływem, czy po upływie pięciu lat od daty nabycia nieruchomości, w tym również od jej nabycia w drodze zniesienia współwłasności.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl