ITPB1/436-11/07/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/436-11/07/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2007 r. (data wpływu 21 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie utraty prawa do ulgi mieszkaniowej w przypadku zbycia nieruchomości nabytej w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie utraty prawa do ulgi mieszkaniowej w przypadku zbycia nieruchomości nabytej w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Mocą umowy darowizny zawartej w dniu 26 listopada 2004 r. w formie aktu notarialnego Rep. A. nr otrzymała Pani od rodziców własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o łącznej powierzchni 40,7 m#178;. Od tej czynności nie został pobrany podatek, ponieważ w dniu zawierania umowy spełniała Pani warunki uprawniające do skorzystania z ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W lokalu będącym przedmiotem darowizny zamieszkuje Pani do chwili obecnej, jednak z uwagi na konieczność zmiany warunków życiowych; mieszkaniowych i miejsca zamieszkania, darowane mieszkanie zamierza Pani sprzedać przed upływem 5 lat od dnia darowizny, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w okresie 6 miesięcy, od dnia zbycia, przeznaczyć na budowę domu. Przyjmując darowiznę miała Pani zapewnioną pracę zawodową i mogła samodzielnie mieszkać. W 2005 r. sytuacja materialna uległa znacznemu pogorszeniu, jednak wtedy mogła Pani liczyć na pomoc bliskich osób. Utrzymywała się Pani z tej pomocy oraz częściowo z dorywczej mało płatnej pracy zawodowej. Postanowiła Pani jednakże poszukać siedliska w innym rejonie kraju, pobudować obiekt, w którym prowadziłaby Pani własną działalność gospodarczą - stajnię rekreacyjną, dając zatrudnienie członkom rodziny i jednocześnie mając możliwość skorzystania z preferencyjnych kredytów bankowych dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Z tym zamiarem ukończyła Pani Kurs Rekreacji Ruchowej ze specjalnością Jazda Konna oraz studia podyplomowe na Akademii Rolniczej o kierunku Naukowe Podstawy Treningu Koni. Pragnie Pani również założyć rodzinę, i chce zapewnić jej podstawy do prawidłowego funkcjonowania. Stosownie do treści art. 12 § 4 Ordynacji podatkowej termin określony w latach kończy się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, czyli w Pani przypadku obowiązek 5 -letniego zamieszkania kończyłby się z upływem 26 listopada 2009 r.. Byłby to długi okres wegetacji i ominęłyby Panią szanse skorzystania z "czegoś dobrego i pożytecznego".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku sprzedaży darowanego lokalu, przy nabyciu którego skorzystano z ulgi na podstawie art. 16 ustawy o podatku od spadku i darowizn i przeznaczeniu środków uzyskanych ze sprzedaży w całości na budowę domu, w ciągu 6 miesięcy od daty sprzedaży, możliwe jest dalsze korzystanie z wymienionej ulgi.

Zdaniem Wnioskodawcy istnieją przesłanki dalszego korzystania z zastosowanej przy umowie darowizny mieszkania ulgi podatkowej, bowiem zamierzone transakcje są wymuszone koniecznością zmiany zarówno warunków jak i miejsca zamieszkania umożliwiającego, w przeciwieństwie do stanu dotychczasowego, kształtowania poziomu życia co najmniej na minimum egzystencji. Konieczność zmiany wskazuje na sytuację wyjątkową, gdyż chodzi o kwalifikowaną nieodzowną potrzebę takiej zmiany, a uzyskanie pozwolenia na budowę domu nastąpi nie później, niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Pani zawarte ww. wniosku z dnia 18 sierpnia 2007 r. należy uznać za prawidłowe.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej - nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m#178; powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Stosownie do art. 16 ust. 2 powołanej ustawy ulga, o której mowa wyżej, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1.

nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;

3.

nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;

4.

nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;

5.

będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

a.

od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,

b.

od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Natomiast w świetle art. 16 ust. 7 powołanej ustawy, nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Celem norm zawartych w treści ww. art. 16 jest nieobciążanie osób najbliższych darczyńcy (w przypadku darowizny ulga ta przysługuje wyłącznie osobom należących do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn) oraz bliskich i najbliższych spadkodawcy znacznymi, pod względem finansowym, skutkami podatkowymi z tytułu przyrostu majątkowego w postaci nieruchomości bądź lokalu, gdy nie dysponują budynkiem lub lokalem mieszkalnym i zamierzają zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat. Prawo do tej ulgi przysługuje również w przypadkach, gdy wymienione osoby - po zamieszkaniu w nabytym w ten sposób budynku lub lokalu - znajdują się w sytuacji życiowej powodującej konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, skutkującą zbyciem przedmiotu tej darowizny czy masy spadkowej, przed upływem okresu określonego w art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy. Podkreślić jednak należy, że wyłącznie "uzasadniona konieczność" zmiany warunków mieszkaniowych pozwala na zachowanie prawa do przewidzianej w art. 16 ust. 1 ulgi. Nie wystarcza zatem dla spełnienia tej przesłanki zwykła potrzeba zmiany warunków mieszkaniowych. Zgodnie z wykładnią językową, pojęcie "konieczność" oznacza bowiem: nieodzowność, przymus lub, że coś jest nieuchronne, nie dające się uniknąć (Słownik języka polskiego PWN I tom 1978 r.).

Z treści złożonego wniosku wynika, iż planowana przez Panią sprzedaż nabytego w drodze darowizny własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od dnia darowizny, uzasadniona jest trudną sytuacją materialną, wymuszającą konieczność rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej w innym rejonie kraju. Do prowadzenia tej działalności posiada Pani stosowne przygotowanie zawodowe. Zmiana miejsca zamieszkania uzasadniona jest również względami rodzinnymi.

Biorąc pod uwagę argumentację przedstawioną we wniosku można zatem przyjąć, iż w Pani sytuacji zachodzi uzasadniona konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, wymagana przepisem art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn dla zachowania ulgi mieszkaniowej, pomimo zbycia nabytego w drodze darowizny własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od dnia darowizny.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy zbycie nabytego przez Panią w drodze darowizny własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, uzasadnione jest koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpi nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia, to - pomimo, iż zbycie ww. prawa nastąpi przed upływem 5 lat od dnia otrzymania przez Panią darowizny tj. przed dniem 26 listopada 2009 r. - zachowa Pani prawo do ulgi podatkowej określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl