ITPB1/423-71/07/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/423-71/07/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2007 r. (data wpływu 27 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi przedstawicielstwa handlowego świadczonych przez osobę fizyczną w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, która jednocześnie pełniła funkcję członka zarządu na podstawie uchwały wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2007 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi przedstawicielstwa handlowego świadczonych przez osobę fizyczną w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, która jednocześnie pełniła funkcję członka zarządu na podstawie uchwały wspólników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka dokonuje zakupu usług świadczonych przez osobę fizyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Osoba ta pełniła do dnia 31 lipca 2007 r. również funkcję członka Zarządu Spółki na podstawie uchwały wspólników. Istnieje jednocześnie możliwość ponownego jej powołania na członka zarządu. Osoba ta nie jest udziałowcem Spółki.

Usługi świadczone na podstawie niniejszej działalności potwierdzone są umową o świadczenie usług i nie spełniają one warunków, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakres umowy obejmuje wykonywanie czynności przedstawiciela handlowego, w tym: opracowywanie ofert, poszukiwanie partnerów handlowych, negocjowanie warunków handlowych w imieniu Spółki i nie jest on tożsamy z zakresem obowiązków wynikających z pełnionej przez osobę fizyczną funkcji członka Zarządu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione w związku z zakupem usług przedstawicielstwa handlowego świadczonych przez osobę fizyczną w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, która jednocześnie pełniła funkcję członka Zarządu na podstawie uchwały wspólników.

Zdaniem Wnioskodawcy wydatki poniesione przez Spółkę w związku z zakupem usług przedstawicielstwa handlowego od osoby prowadzącej działalność gospodarczą i pełniącej jednocześnie funkcję członka Zarządu na podstawie powołania mogły być przez Spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Dokonując wykładni powyższego przepisu art. 15 ust. 1 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r.) należy stwierdzić, że warunkiem uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest wskazanie związku pomiędzy celem poniesienia wydatku, a możliwością uzyskania dzięki temu przychodów. Wystarczającym jest, by poniesienie tych kosztów miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Koszty poniesione przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodu, a nie niezbędności rezultatu, w postaci konieczności osiągnięcia konkretnego przychodu. Podatnik ma więc możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzona działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Wydatki na zakup usług przedstawicielstwa handlowego od osoby prowadzącej działalność gospodarczą stanowią koszt uzyskania przychodów, ponieważ są związane z uzyskiwanym przychodem i jednocześnie nie znajdują się w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (nie mają zastosowania więc przepisy art. 16 ust. 1 pkt 38a). Ponadto, poniesienie tych nakładów ma racjonalny, uzasadniony ekonomicznie i gospodarczo cel. Pozyskanie nowych klientów przyczynia się bowiem do potencjalnego zwiększenia przychodów ze sprzedaży.

Okoliczności tej nie zmienia fakt, że osoba fizyczna świadcząca tego rodzaju usługi w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej pełniła również funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki. Zakres obowiązków wynikających z pełnionej przez tę osobę funkcji Wiceprezesa Zarządu Spółki nie pokrywał się jednak z zakresem usług świadczonych przez przedstawiciela handlowego, gdyż zadania m.in. w zakresie negocjacji warunków cenowych transakcji, sporządzania ofert i pozyskiwania klientów nie są wpisane w zakres obowiązków członków Zarządu (regulamin Zarządu określający zakres obowiązków jego członków przewiduje, że czynności dotyczące przedstawicielstwa handlowego nie mieszczą się w kompetencjach Zarządu).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl