ITPB1/423-52/07/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/423-52/07/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2007 r. (data wpływu 16 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodów kwoty różnicy powstałej w wyniku przewalutowania pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodów kwoty różnicy powstałej w wyniku przewalutowania pożyczki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka otrzymała od kontrahenta zagranicznego pożyczkę w wysokości 8.000,00 franków szwajcarskich (CHF). Wartość otrzymanej w ratach pożyczki wynosiła 19.910 405,11 polskich złotych (po przeliczeniu wg kursów bankowych w dniach wpływu rat pożyczki).

W 2007 r. aneksem do umowy pożyczki pożyczkodawca dokonał przewalutowania pożyczki na złote polskie, ustalając jej wartość na 19 345 600,00 zł W wyniku przewalutowania pożyczki z franków szwajcarskich na złote polskie w Spółce powstał przychód w wysokości 564.805,11 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kwota "przychodu" powstała w wyniku przewalutowania pożyczki jest przychodem w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy kwota "przychodu" powstała w wyniku przewalutowania pożyczki nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu w podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko zawarte we wniosku z dnia 9 sierpnia 2007 r. należy uznać za prawidłowe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Przewalutowanie pożyczki jest zabiegiem, który polega na zmianie waluty, w której wyrażony jest kapitał. Zmiana taka może polegać na zamianie z waluty obcej na inną walutę obcą lub zamianie z waluty obcej na walutę krajową. Operacja przewalutowania nie ma wpływu na rozliczenia podatkowe. Róznice kursowe jakie powstały na skutek przeliczenia zobowiązania z walutowego na złotówkowe mają, co prawda wpływ na wysokość spłacanego zobowiązania, jednak nie spowodowały powstania i konieczności ustalania różnic kursowych w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. Jeżeli nawet przewalutowanie spowoduje zmniejszenie wyrażonej w złotych polskich kwoty pożyczki (z uwagi na różnicę w kursach odpowiednich walut w datach jej udzielenia oraz przewalutowania), to spłata jej zwaloryzowanej wartości nadal, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ww. ustawy, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl