ITPB1/415-955/11/HD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-955/11/HD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2011 r. (data wpływu 14 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udzielenia pożyczki spółce komandytowej przez wspólnika, będącego osobą fizyczną - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udzielenia pożyczki spółce komandytowej przez wspólnika, będącego osobą fizyczną.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnicy Spółki komandytowej (osoby fizyczne), będący zarazem jej komandytariuszami, udzielili Spółce pożyczek przeznaczonych na prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej. Na dzień 31 grudnia 2011 r. planowana jest wypłata odsetek od pożyczek udzielonych Spółce przez jej wspólników oraz naliczenie i odprowadzenie do urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku 19% (PIT-8A). Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, naliczone odsetki od pożyczki dla konkretnego wspólnika nie będą kosztem uzyskania przychodów w zakresie odpowiadającym jego udziałowi w przychodach i kosztach, jako że są to "odsetki od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów". Świadczenie wspólnika na rzecz Spółki w części odpowiadającej jego udziałowi jest więc świadczeniem dla "samego siebie".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy pobieraniu zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek od pożyczki udzielonej Spółce komandytowej przez wspólnika, będącego osobą fizyczną, podstawą opodatkowania będą odsetki w części odpowiadającej udziałom pozostałych wspólników, stanowiące wówczas dla wspólnika będącego pożyczkodawcą przychód do opodatkowania, czy też zryczałtowany podatek dochodowy na dzień 31 grudnia 2011 r. należy obliczyć od pełnej kwoty odsetek naliczonych od pożyczki udzielonej przez wspólnika.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli wypłacone przez spółkę osobową odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika nie miałyby stanowić dla tego wspólnika kosztów uzyskania przychodów, to do zachowania neutralnego charakteru takiej wypłaty nie można uznać, że w tym samym zakresie wspólnik osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu.

W takim razie w przypadku wypłaty przez spółkę osobową odsetek od pożyczki udzielonej jej przez wspólnika (osobę fizyczną):

* odsetki te w części odpowiadającej udziałowi wspólnika będącego pożyczkodawcą w kosztach spółki osobowej nie stanowią dla tego wspólnika ani kosztów uzyskania przychodów ani przychodu (jako świadczenie dla samego siebie);

* odsetki te w pozostałej części (odpowiadającej udziałowi pozostałych wspólników w kosztach spółki osobowej) stanowią dla wspólnika będącego pożyczkodawcą przychód do opodatkowania (jako świadczenie osoby trzeciej) i od tak ustalonej podstawy opodatkowania należy naliczyć i odprowadzić do urzędu skarbowego zryczałtowany podatek 19%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

* pkt 3 - przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej,

* pkt 7 - kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

* prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału, włożonego przez podatnika w źródło przychodów.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielenie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d (art. 30a ust. 6 ww. ustawy).

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że na dzień 31 grudnia 2011 r. Spółka komandytowa planuje wypłacić wspólnikom, będącym osobami fizycznymi, odsetki od udzielonych przez nich pożyczek na prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej Spółki.

Na gruncie prawa cywilnego stronami pożyczki jest Spółka komandytowa oraz osoba fizyczna.

Spółka komandytowa, stosownie do art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), może m.in. we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Osobie fizycznej (nawet, gdy jest wspólnikiem tej spółki), jako stronie umowy pożyczki należą się w całości pożytki jakie płyną z tytułu istnienia wierzytelności do spółki. Tak więc, uzyskane przychody z tytułu odsetek od udzielonej pożyczki są w całości przysporzeniem wierzyciela.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż odsetki od udzielonej pożyczki, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią dla wspólnika Spółki komandytowej, który udzielił pożyczki, będącego osobą fizyczną, w całości przychód z kapitałów pieniężnych, który podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Wobec powyższego na Spółce komandytowej, jako pożyczkobiorcy, wypłacającej odsetki od udzielonej pożyczki, ciążą obowiązki płatnika wynikające z wyżej cytowanego art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zryczałtowany podatek dochodowy należy obliczyć od pełnej kwoty odsetek naliczonych od pożyczki udzielonej Spółce komandytowej przez wspólnika tej Spółki.

Na powyższe nie ma wpływu - wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy - fakt, że dla wspólnika, który pożyczki udzielił, odsetki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Odsetki od udzielonej pożyczki są bowiem dla wspólnika przychodem z innego niż działalność gospodarcza źródła przychodów, tj. z kapitałów pieniężnych, i brak jest podstaw do twierdzenia o neutralnym charakterze wypłaty przez Spółkę komandytową odsetek od pożyczki udzielonej jej przez Wnioskodawcę i pomniejszeniu przychodu o wartość, która nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl