ITPB1/415-942/10/WM - Wykreślenie spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego a obowiązek poinformowania naczelnika właściwego urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-942/10/WM Wykreślenie spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego a obowiązek poinformowania naczelnika właściwego urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2010 r. (data wpływu 6 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zmiany sposobu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy dla nowej działalności gospodarczej rozpoczętej w trakcie roku podatkowego, po likwidacji poprzedniej działalności mającej miejsce w tym samym roku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zmiany sposobu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy dla nowej działalności gospodarczej rozpoczętej w trakcie roku podatkowego, po likwidacji poprzedniej działalności mającej miejsce w tym samym roku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2008 r. Wnioskodawca jako wspólnik spółki jawnej, zgodnie z art. 44 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wybrał formę uproszczoną wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Z dniem 3 lutego 2009 r., spółka jawna została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego, przez co zostało zlikwidowane jego jedyne źródło przychodów. W dniu 9 marca 2009 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie nowej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w myśl art. 44 ust. 6c wykreślenie spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego jest równoważne z poinformowaniem naczelnika właściwego urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy opłacania zaliczek.

Zdaniem Wnioskodawcy, z chwilą wykreślenia spółki, uproszczona forma wpłacania zaliczek została zakończona. Z chwilą wykreślenia spółki, Wnioskodawca przestał osiągać przychody (dochody), do których miały zastosowanie wybrane zasady opodatkowania, tj. podatek liniowy i opłacanie podatku w formie zaliczek uproszczonych. Na dzień 20 lutego 2009 r. nie był podatnikiem podatku dochodowego, w związku z powyższym w terminie do dnia 20 lutego 2009 r. nie widział potrzeby ponownego zawiadamiania właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek, takim zawiadomieniem było poinformowanie o likwidacji spółki. Na dzień 20 lutego 2009 r. Wnioskodawca miał zamknięte wszystkie obowiązki podatkowe w tym uproszczoną formę wpłacania zaliczek, wobec powyższego nie stosował uproszczonej formy opłacania zaliczek. Ponieważ przepis prawa nie określa skutków podatkowych zakończenia działalności gospodarczej przed datą 20 lutego, uważa, że rozpoczynając w dniu 9 marca 2009 r. nową działalność gospodarczą, może podatek dochodowy opłacać na zasadach określonych w art. 44 ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W myśl ust. 3 powyższego artykułu, podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

1.

obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku;

2.

zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b;

3.

zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

Natomiast stosownie do art. 44 ust. 6b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h i 6i, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1, lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, złożonym:

1.

w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo

2.

w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata - jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nienieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Zgodnie z art. 44 ust. 6h ww. ustawy, podatnicy opodatkowani w danym roku podatkowym na zasadach określonych w art. 30c, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, kwotę zaliczek obliczają, z zastrzeżeniem ust. 6i, od dochodu, o którym mowa w ust. 6b, przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19%.

Podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani zgodnie z treścią art. 44 ust. 6c:

1.

do dnia 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy;

2.

stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy;

3.

wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 6;

4.

dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 45.

W myśl art. 44 ust. 6d, zawiadomienie, o którym mowa w ust. 6c pkt 1, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Z powyższego wynika, że dokonując wyboru sposobu wpłacania zaliczek w sposób uproszczony, należy stosować tę formę przez cały rok podatkowy. Wybrany przez podatnika sposób wpłaty zaliczek na podatek dochodowy obowiązuje także w następnym roku podatkowym, jeżeli podatnik nie zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego roku podatkowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Wnioskodawca nie powiadomił w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji na 2009 r. z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. W dniu 3 lutego 2009 r. działalność gospodarcza prowadzona przez niego w formie spółki jawnej została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego.

Co do zasady podatnicy, którzy w trakcie roku podatkowego likwidują pozarolniczą działalność gospodarczą i nie uzyskują z tego źródła dochodów, wpłacają zaliczkę za ostatni miesiąc prowadzenia działalności. Za miesiące następujące po miesiącu, w którym zakończyli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie uiszczają zatem zaliczki na podatek, bowiem to źródło przychodów wygasło.

Jednakże w dniu 9 marca 2009 r. Wnioskodawca rozpoczął nową działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zatem w trakcie roku podatkowego w dalszym ciągu Wnioskodawca uzyskiwał przychody ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W konsekwencji powyższego stwierdzić należy, iż - wbrew stanowisku Wnioskodawcy - od dochodów z działalności gospodarczej nadal obowiązany jest do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Wynika to wprost z cyt. powyżej przepisu art. 44 ust. 6c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy.

Jednocześnie wskazać należy, że przedmiotem niniejszej interpretacji - zgodnie z treścią wniosku - jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyznaczona przez treść zadanego pytania.

Przedmiotem interpretacji indywidualnej, nie była natomiast kwestia możliwości dokonania wyboru formy opodatkowania, w związku z rozpoczęciem prowadzenia w trakcie roku podatkowego nowej działalności gospodarczej.

Zagadnienie powyższe może być przedmiotem odrębnej interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl